fit.pl mobile logo

Trening w upał? Jak ćwiczyć gdy żar leje się z nieba

Za gorąco na trening? Nie prawda. Ćwiczyć można nawet w upale. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować, wtedy aktywność fizyczna w wysokich temperaturach też będzie przyjemna

Temperatury rosną, a ludzie zamiast na zewnątrz wolą ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zamiast kryć się pod dachem przez całe lato warto ruszyć w teren. Nawet w upale można przyjemnie trenować.

Robi się gorąco – warto więc wiedzieć...

Ćwiczenia w wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza wymagają od organizmu wytężonej pracy. Nawet w chłodne dni podczas aktywności fizycznej wzrasta ciepłota ciała. W upale ten sam proces trwa o wiele krócej. Organizm uruchamia gruczoły potowe, skóra staje się bardziej ukrwiona, a serce zaczyna pracować jeszcze szybciej. Jednak pocenie się oznacza utratę wody, co może doprowadzić nawet do odwodnienia.

Niewielkie odwodnienie (do 2% masy ciała) powoduje obniżenie wydajności psychofizycznej. Szybciej się zmęczymy, a dalszy trening bez uzupełnienia płynów może skutkować jeszcze gorszymi konsekwencjami. Na szczęście istnieją sposoby by uniknąć przykrości. Oto sześć rad dzięki którym ćwiczenia w upale będą bezpieczniejsze i sprawią nam więcej radości. 

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

cwiczenia picie

Trening w upalny dzień zacznij od dobrego nawodnienia organizmu. Wypicie dużej ilości wody przed treningiem pozwoli na dłuższe ćwiczenia bez ryzyka odwodnienia. Dwie godziny przed ćwiczeniami wypij więc 1,5 litra niegazowanej wody. W trakcie aktywności co 15 minut rób kilka łyków. Dobrze jeśli wcześniej do płynów dodamy odrobinę soli lub sięgniemy po napój izotoniczny, który dodatkowo uzupełni elektrolity. Nie popadajmy jednak w skrajność. Duża ilość płynów w trakcie ćwiczeń może być również niebezpieczna, a z pełnym brzuchem zawsze ćwiczy się mniej komfortowo. 

Coś zimnego przed treningiem

W gorące dni dobrze jest sięgnąć po coś zimnego - na przykład schłodzoną wodę. Kilka jej łyków bezpośrednio przed ćwiczeniami delikatnie ochłodzi organizm. W jednym z eksperymentów naukowcy podali kolarzom tą samą ilość wody na pół godziny przed treningiem. Ci, którzy wypili zimny płyn mogli jechać dłużej, a temperatura ich ciała i ciśnienie krwi były mniejsze niż u tych, którzy wypili ciepły napój. Dlaczego więc nie przetestować tego na sobie? 

Elektrolity są ważne

ciezki trening 333

Podczas ćwiczeń, zwłaszcza w upale, niezwykle ważne jest uzupełnienie elektrolitów wydalonych z organizmu razem z potem. Sód i potas pomagają absorbować wodę w komórkach. Znajdziemy je w napojach izotonicznych. Te jednak często zawierają dodatkowy cukier. Jeśli więc zależy nam na nisko kaloryczności lepiej do zwykłej wody wsypać 2-3 łyżeczki soli lub zmieszać ją z sokiem owocowym. 

Węglowodany równie ważne

Podczas intensywnego wysiłku organizm potrzebuje nie tylko elektrolitów. Węglowodany dostarczą mu paliwa niezbędnego do ćwiczeń. Na tydzień przed treningami spróbuj włączyć je do swojej diety tak by dostarczały łącznie 50% twojej dziennej dawki kalorii. W dni treningowe ich ilość może sięgnąć nawet do 70%. 

Przyzwyczaj się do ciepła

Aklimatyzacja, czyli przyzwyczajenie się do warunków atmosferycznych i żaru lejącego się z nieba, powinna być stopniowa. Powoli zwiększaj więc intensywność i czas trwania ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dzięki temu organizm dostosuje się do zmieniających warunków. Prawidłowa aklimatyzacja sprawi, że mniej będziemy się pocić, zmniejszy się też tętno i temperatura skóry. Cały proces może potrwać nawet 10 – 14 dni. 

Kto rano wstaje...

O poranku temperatura jest niższa niż w innych porach dnia, dlatego to właśnie wtedy warto ruszyć w teren i zacząć ćwiczyć. Pamiętaj też o jasnym ubiorze, który odbija światło i pomoże utrzymać chłodniejszą temperaturę ciała. Ciemne barwy pochłaniają światło i działają trochę jak termos. PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
mesmer.desmer4

Ja w upał lubie ćwiczyc przede wszystkim na świeżym powietrzu. Najczęściej korzystam z siłowni zewnętrznej, którą na moim osiedlu postawiła firma Fitpark. Uważam, że to świetne rozwiązanie dla ćwiczeń w upalne lato!

Zgłoś nadużycie-
andrewmail115

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl. Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl.

Zgłoś nadużycie-
kretania

Trenowac można w każdej pogodzie! Trzeba się tylko rozsądnie przygotować. 5 zasad trenowania podczas upałów przeczytasz o nich tu: http://trenerpersonalny-poznan.pl/trener-personalny-poznan-blog/

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl