fit.pl mobile logo

Czego boją się piłkarze? Cukru!

Dobra kondycja piłkarzy na boisku to składowa intensywnych treningów i dobrego planu żywieniowego. Tam, gdzie stawką są gole, które mogą zapewnić wyjście z grupy na Euro, czy transfer do renomowanego klubu, nie ma miejsca na cukier, puste węglowodany i szkodliwe tłuszcze 


Dietetyk Leo Messiego, Giuliano Poser, uważa, że najgorszą rzeczą dla mięśni sportowca, jest cukier. Wie, co mówi – mit, że krzepi, już dawno został obalony. Naukowcy od lat badają negatywne skutki jego spożywania.

- Cukier powoduje tylko chwilowy strzał energii: po jego spożyciu następuje wzrost poziomu cukru we krwi, trzustka wydziela insulinę, by po chwili obniżyć ten poziom. W krótkim czasie organizm traci więc energię, zamiast ją zużywać do potrzebnych mu procesów – wyjaśnia ekspertka Stewiarnia.pl, Beata Straszewska, propagatorka zdrowych zamienników cukru.

Zbilansowana dieta, dostarczająca energię na długie godziny, to bardzo ważny element diety piłkarza. Anna Lewandowska, sportsmenka, trenerka, dietetyczka, żona Roberta Lewandowskiego, wielokrotnie powtarza, że ciało sportowca jest jego narzędziem pracy. „Nie można myśleć o samym treningu, trzeba też myśleć o regeneracji, odpowiednim żywieniu” – mówiła przed Euro 2016 Lewandowska, która układała dietę dla reprezentacji Polski
w piłce nożnej. Jest ona autorytetem dla innych piłkarzy. Z jej zdaniem liczy się choćby Bartosz Kapustka, młoda nadzieja polskiego futbolu, który w jednym z wywiadów stwierdził, że jest z nią w stałym kontakcie.

- Ciało ludzkie jest jak fabryka: od tego, ile dobra wprowadzimy w jego obieg, zależy, czy wygeneruje ono pozytywne efekty, tj. wydolność organizmu potrzebną do uprawiania sportu, umięśnioną sylwetkę, zdolność wyostrzonej koncentracji. Cukier działa szkodliwie dla większości tych procesów, zakłócając ich naturalny rytm – podkreśla Beata Straszewska. Robert Lustig, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który od kilkunastu lat bada, jaki wpływ na organizm ma nadmierne spożycie cukru, alarmuje, że cukier jest toksyczny i działa uzależniająco jak narkotyk. Działanie cukru jest szczególnie destrukcyjne dla mózgu, co objawia się zaburzeniami zdolności poznawczych, czy umiejętności podejmowania decyzji, które są szczególnie potrzebne na boisku. Cukier jest więc wielkim wrogiem każdego sportowca – jego spożywanie może wywołać problemy z koncentracją, wahania nastrojów, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do insulinooporności mózgu, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. do choroby Alzheimera.

Wybór produktów dostępnych na rynku pozwala zawodowym sportowcom i amatorom dbającym o zdrowie na utrzymanie zrównoważonej diety. Dostępność zdrowych zamienników cukru nie stanowi problemu.

- Słodziki naturalnego pochodzenia bezpieczne dla zdrowia, tj. stewia, erytrytol, czy tagatoza, są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością, marketach, w internecie. Dzięki nim trenując, nie trzeba żegnać się ze słodkim smakiem, jednocześnie stosując wartościową dietę – wyjaśnia ekspertka Stewiarnia.pl.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl