fit.pl mobile logo

Dermatofitoza - jak walczyć z grzybicą z obręczami?

Swędzące, czerwone plamy ze zmianami ropnymi pojawiające się na skórze mogą oznaczać infekcję grzybiczną. W zależności od charakterystycznych objawów oraz miejsca ich występowania wyróżnia się kilka ich rodzajów. Jedną z nich jest dermatofitoza. Sprawdź jakie są typowe objawy tej infekcji oraz jak skutecznie z nią walczyć.
Czym jest dermatofitoza?
Zakażenie grzybiczne, jakim jest dermatofitoza, wywołane jest przez grzyby zwane dermatofitami. Są to bardzo powszechne grzyby zakażające naskórek i paznokcie. Zwykle bytują na skórze gładkiej, lecz infekcja może pojawić się również na owłosionej skórze głowy. Rzadziej zdarzają się głębokie zakażenia dermatofitami. Grzyby te atakują najczęściej brodę, twarz, tułów, pachwiny, ręce, stopy oraz paznokcie. Nie wszystkie gatunki dermatofitów wywołują zakażenia u ludzi. Jednak zarazić się można przez kontakt skórny z osobą zarażoną, a także od zwierząt, które zwykle przechodzą infekcję w sposób bezobjawowy lub łagodny. Dermatofity występują także w glebie i również, choć rzadziej, mogą być przyczyną zakażenia dermatofitozą.

Objawy dermatofitozy
Charakterystyczne dla tego rodzaju zakażenia to owalne lub okrągłe, czerwone obrzmienia lub plamy, unoszące oraz łuszczące się na brzegach i z czasem przechodzące w obręcze na skórze. Zmiana jest zwykle płaska, a w czasie tworzenia się obręczy w środku staje się jaśniejsza. Możliwe jest też tworzenie się kilku obręczy, co przypomina tarczę strzelniczą. Zmiany te mogą przy nieodpowiednim leczeniu nawracać i mieć charakter przewlekły

Leczenie zakażenia dermatofitami
Dermatofitoza bardzo rzadko przechodzi samoistnie. Najczęściej zależy to od reakcji immunologicznej organizmu zakażonego. Jest to jednak choroba zaraźliwa, przez co chory może zarażać inne osoby. Niestety nawet wyleczona dermatofitoza nie uodparnia organizmu na kolejne zarażenia tym rodzajem grzybicy. W momencie zauważenia pierwszych zmian należy zastosować odpowiedni lek przeciwgrzybiczny, co pozwoli na zatrzymanie rozwoju grzybicy oraz całkowite jej wyeliminowanie. Firma Bayer jest producentem leku przeciwgrzybicznego Canespor, który zawiera bifonazol, mający skuteczne działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Doskonale radzi sobie z usuwaniem takich patogenów, jak dermatofity, drożdżaki czy bakterie. Canespor stosowany jest w walce z grzybicą stóp, grzybicą pachwinową, dermatofitozą, a także stopą sportowca czy łupieżem pstrym. Dużą zaletą leku jest możliwość stosowania go jedynie raz dziennie. Lek dostępny jest w formie kremu, bez recepty.

Profilaktyka i postępowanie przy dermatofitozie
Ze względu na dużą powszechność występowania grzybów z grupy dermatofitów, zaleca się w celu uniknięcia zakażenia regularne pranie ubrań oraz branie szybkich natrysków zaraz po sportach kontaktowych. Należy unikać stosowania wspólnych środków higieny, takich jak ręczniki, pościel i ubrania z osobami zakażonymi oraz myć często ręce, tym bardziej po dotykaniu zwierząt. W przypadku zauważenia objawów grzybicy skóry u swoich zwierząt domowych, należy jak najszybciej zgłosić je do weterynarza.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl