Ćwiczenie na czczo, czyli wykonywanie aktywności fizycznej przed śniadaniem, jest często uważane za sposób na zwiększenie spalania tłuszczu i poprawienie wydolności organizmu. Jednak czy jest to prawda? Czy ćwiczenie na czczo ma jakieś korzyści lub zagrożenia dla zdrowia? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Aleksandra Załęska
2024-01-31 12:01
Udostępnij
Czy warto ćwiczyć na czczo?

Zalety ćwiczenia na czczo

Według niektórych badań, ćwiczenie na czczo może mieć kilka zalet, takich jak:

  • Zwiększenie spalania tłuszczu. Gdy ćwiczymy na czczo, organizm musi korzystać z zapasów tłuszczu jako źródła energii, ponieważ nie ma dostępu do glukozy z pokarmu. To może prowadzić do większej utraty masy tłuszczowej w porównaniu z ćwiczeniem po posiłku .
  • Poprawa wrażliwości na insulinę. Insulina jest hormonem, który reguluje poziom cukru we krwi. Gdy jesteśmy na czczo, poziom insuliny jest niski, co sprzyja lepszemu wykorzystaniu glukozy przez komórki. To może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 i otyłości .
  • Zwiększenie wydolności aerobowej. Ćwiczenie na czczo może pobudzić produkcję hormonu wzrostu (HGH), który pomaga w budowaniu mięśni i spalaniu tłuszczu. HGH może również zwiększyć zdolność organizmu do wykorzystywania tlenu i poprawić wydajność serca i płuc .

Wady ćwiczenia na czczo

Ćwiczenie na czczo nie jest jednak pozbawione wad, takich jak:

  • Zmniejszenie wydajności i siły. Gdy ćwiczymy na czczo, organizm ma ograniczone zapasy glikogenu, czyli formy przechowywania glukozy w mięśniach i wątrobie. Glikogen jest niezbędny do wykonywania intensywnych i krótkotrwałych wysiłków, takich jak sprinty, podnoszenie ciężarów czy trening interwałowy. Gdy brakuje glikogenu, możemy odczuwać zmęczenie, spadek mocy i koncentracji .
  • Zwiększenie katabolizmu mięśni. Ćwiczenie na czczo może również zwiększyć rozpad białek mięśniowych, co prowadzi do utraty masy mięśniowej. To dlatego, że organizm może wykorzystywać aminokwasy z mięśni jako alternatywne źródło energii, gdy brakuje glukozy. To może osłabić naszą sylwetkę i metabolizm .
  • Zagrożenie dla zdrowia. Ćwiczenie na czczo może być niebezpieczne dla niektórych osób, zwłaszcza tych z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, niska ciśnienie krwi, choroby serca, zaburzenia odżywiania czy ciąża. W takich przypadkach, ćwiczenie na czczo może spowodować hipoglikemię, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, co może prowadzić do zawrotów głowy, osłabienia, drgawek, a nawet utraty przytomności. Dlatego przed podjęciem decyzji o ćwiczeniu na czczo, należy skonsultować się z lekarzem .

Podsumowanie

Ćwiczenie na czczo ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre badania sugerują, że może ono pomóc w spalaniu tłuszczu, poprawie wrażliwości na insulinę i wydolności aerobowej. Jednak może ono również obniżyć wydajność i siłę, zwiększyć katabolizm mięśni i stanowić zagrożenie dla zdrowia niektórych osób. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto ćwiczyć na czczo. Każdy musi indywidualnie ocenić swoje cele, preferencje i stan zdrowia, i dostosować swoją dietę i trening do swoich potrzeb.