Efekt jo –jo to termin, który nierozerwalnie związany jest z odchudzaniem. To najbardziej znienawidzony efekt każdej kobiety, która kiedykolwiek się odchudzała. Pojawia się szczególnie wówczas, gdy próbujemy wyjść z diety i robimy to w sposób nieodpowiedni
fit.pl
2010-07-19 00:00
Udostępnij
Czym jest efekt jo- jo?
yoyo-dietGłówną przyczyna efektu jo-jo jest powrót do złych nawyków żywieniowych. Po okresie restrykcyjnej diety i zrzuceniu konsekwencji zbędnych kilogramów, zbyt szybko powracamy do starych przyzwyczajeń, wówczas nadprogramowe kilogramy wracają znacznie szybciej niż je utraciłyśmy.

Dietetycy biją na alarm. Nawet połowa pacjentów otyłych, zrzucających zbędne kilogramy pod kierunkiem lekarza po zakończeniu kuracji nie utrzymuje swojej wagi. Po pięciu latach do otyłości wraca aż 80% pacjentów.

Ciekawostka jest fakt, że na efekt jo – jo jesteśmy skazani, gdyż nasze komórki tłuszczowe mają coś w rodzaju pamięci. Amerykańscy naukowcy podkreślają, że dzieciństwo i to ile wówczas ważyliśmy ma wpływ na naszą wagę w życiu dorosłym. Dzieje się tak, gdyż wtedy ustala się liczba komórek tłuszczowych w naszym organizmie i nie można ich zmniejszyć ćwicząc czy stosując dietę.
Stosując dietę komórki tłuszczowe tak naprawdę tylko się zmniejszają, ale nie giną. Dlatego też odstępując od diety ważne jest, aby nie powrócić jojo2do złych nawyków żywieniowych. Kiedy natomiast powrócimy do złego odżywiania komórki tłuszczowe puchną i produkują

Jak można zapobiec efektowi jo-jo?

I etap - właściwe odchudzanie
• stosujmy wyłącznie racjonalne diety (opracowane na podstawie naukowych przesłanek);
• chudnijmy od 0,5 do 1 kg tygodniowo.
II etap - utrzymanie wagi po schudnięciu
• ograniczmy spożycie o ok. 400 kcal w stosunku do zapotrzebowania energetycznego;
• pamiętajmy o aktywności ruchowej (codziennie 3-5 km marszu, co drugi dzień 30 min gimnastyki);
• nie jedzmy przekąsek, nie stosujmy głodówek ani diet jednoskładnikowych.

Pamiętajmy, że skłonność do tycia pozostaje. O niezdrowych nawykach żywieniowych musimy zapomnieć na dobre, także po zakończeniu kuracji odchudzającej. Dlatego też decydując się na zrzucenie zbędnych kilogramów musimy zmienić swój sposób odżywiania – raz na zawsze. Zdrowy sposób odżywiania to nie tylko jednorazowa dieta, mająca na celu odchudzenie, ale zmiana stylu życia na bardziej fit!

www.fit.pl