fit.pl
2011-03-03 00:00
Udostępnij
Dieta zredukowana kalorycznie
dieta2001Diety redukcyjne, ograniczające dzienne spożycie do poniżej 1200 kcal, nie mogą zapewnić dostatecznego zaopatrzenia w te substancje odżywcze jeżeli nie stosuje się specjalnych preparatów uzupełniających. Bardzo wielu form diety redukcyjnej nie powinno się w ogóle stosować , wyrządzają bowiem więcej szkód niż korzyści i nie mogą przynieść trwałych efektów. Ze względów zdrowotnych nie należy np. stosować diet Atkinsa czy majonezowej (obie zawierają zbyt wiele tłuszczu.) Przeciwwskazania natury medycznej występują również w stosunku do diety "zerowej", która pociąga za sobą silną redukcję własnych białek organizmu. Można ją stosować tylko pod kontrolą lekarza i nie nadaje się do trwałej redukcji masy ciała.

"Dieta Hayschena", reklamowana pod hasłem "fit for life", również nie jest godna zalecenia. Rezygnacja ze spożycia białek i węglowodanów pozbawiona jest wszelkich podstaw naukowych, poza tym żywność o zbyt małej zawartości ważnych artykułów spożywczych - mleka, produktów mlecznych i mięsa - nie może być wyważona.

Redukcję masy ciała można często osiągnąć dzięki zmianie sposobu odżywiania. Postępuje ona wtedy bardzo powoli, co może prowadzić do zaniku motywacji. Zmiana sposobu odżywiania jest jednak bardzo ważna dla stabilizacji szczupłej sylwetki. 

 www.fit.pl