Niezdrowa żywność – jak jej unikać?

Niezdrowa żywność jest powszechnie rozreklamowana, a na jej przygotowanie nie trzeba długo czekać. To sprawia, że często sięgamy po „śmieciowe” jedzenie. Jak unikać junk food?
fit.pl
2010-09-10 00:00
Udostępnij
Niezdrowa żywność – jak jej unikać?
junkfood2Junk food to z angielskiego śmieciowa żywność, czyli żywność, która jest tania, produkowana w łatwy sposób i uboga pod względem dietetycznym. Często wraz z junk foodem łączone jest określenie pustych kalorii. Jedzenie to nie dostarcza pełnowartościowych składników odżywczych oraz niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu składników mineralnych i witamin.

W żywności tej znajduje się wiele substancji negatywnie wpływającej na nasze zdrowie:
• sól kuchenna
• tłuszcze
• cukier
• dodatki do żywności, barwniki, konserwanty.

Często powodem, dla którego sięgamy po niezdrową żywność jest nuda lub stres. Dla wielu ludzi zjedzenie słodkiego batonika, frytek lub hamburgera to doskonała okazja na ukojenie nerwów i rozładowanie sytuacji stresowej. Jednak zbyt częste sięganie po tego typu jedzenie, w celu rozładowania napięcia może prowadzić do wielu nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji. Chcąc wyładować negatywne emocje, udajmy się do fitness klubu lub po prostu na spacer. Odrobina aktywności fizycznej poprawi Ci nastrój, a co najważniejsze nie spowoduje sięgnięcia po przekąski typu junk food.

Jeżeli niezdrowa żywność zajmuje znaczne miejsce w naszym codziennym menu, musimy wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim pozbądźmy się z domu, pracy, torebki i plecaka pustych kalorii. Jako przekąskę do pracy wybieraj owoce lub warzywa oraz inne zdrowe przekąski, na przykład rodzynki, pestki słonecznika. Gdy dopadnie nas wilczy głód najlepiej wybierać przekąski bogate w sycące białko. Żeby je strawić i przyswoić, organizm potrzebuje dużo energii, którą czerpie z tkanki tłuszczowej. Wtedy najlepiej sięgnij po naturalne jogurty, kefiry, maślanki, twarożki. Aby uzyskać lepszy smak np. twarożku naturalnego można dodać do niego łyżeczkę miodu lub owoc kiwi. Zdrowo a niskokalorycznie.

[-------]

Chcąc sięgnąć po coś słodkiego, wybierzmy wodę. Nie tylko napełni brzuch, powodując uczucie sytości, ale również nawodni nasz organizm, co jest niezmiernie ważne w jegojunkfood3 prawidłowym funkcjonowaniu.


Kiedy jesteś w domu spożywaj posiłki, które sam przygotujesz. Nie wybieraj gotowej żywności. Jedzenie przygotowane przez ciebie nie tylko da ci gwarancję, że jest zdrowe, ale równie da wielką radość przygotowywania. Pamiętaj, że grillowane oraz pieczone potrawy są tak samo smaczne, a o wiele zdrowsze od smażonych. Wzbogać swoje posiłki sałatkami warzywnymi i owocowymi. Świeże i nieprzetworzone warzywa i owoce są najlepszym i niezastąpionym przez żadne preparaty źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika.

Dobra przekąska to zdrowa przekąska. Te bogate w błonnik pomagają w usuwaniu toksyn z przewodu pokarmowego.

Prawda jest taka: im więcej używasz produktów, które musza mieć długi termin ważności, pyszny smak i piękny wygląd, tym bardziej prawdopodobne, że karmisz się tłuszczami trans. To samo dotyczy wysoko przetworzonej żywności i wszelkiego rodzaju fast foodów. Zatem jeżeli zrezygnujesz z nich w twojej diecie, ryzyko związane ze spożyciem tłuszczów trans zostanie odpowiednio obniżone.

www.fit.pl