Sprawdź, jaki jest wpływ diety na Twój organizm w trakcie treningów!

Twoje ciało jest jak maszyna - działa sprawnie pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniego, zbilansowanego paliwa, zwłaszcza jeśli należysz do osób aktywnych. Odpowiednia dieta nie tylko wpłynie na wydolność Twojego organizmu w trakcie ćwiczeń, przyśpieszy też jego regenerację oraz sprawi, że będziesz czuć się lepiej. Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę w planowaniu posiłków? Mamy dla Ciebie kilka rad!
2022-07-04 00:00
Udostępnij
Sprawdź, jaki jest wpływ diety na Twój organizm w trakcie treningów!

Dieta i ćwiczenia - razem czy osobno?

Bez względu na Twoje dotychczasowe podejście do dbania o ciało i zdrowie zapamiętaj jedno - dieta i ćwiczenia zawsze powinny iść w parze! Jedno uzupełnia drugie, a odpowiedni bilans pozwala na lepsze efekty Twojej pracy, które będą nie tylko widoczne, ale również długotrwałe. Wiele osób łączy odchudzanie z intensywnym wysiłkiem fizycznym - nie ma w tym nic złego, ale w tej kompilacji warto szerzej spojrzeć na kwestie związane z dietą, a nie myśleć o niej tylko w kontekście deficytu kalorycznego. Odpowiednia dieta pomoże Ci w osiągnięciu długotrwałych efektów, dlatego zapamiętaj o jej trzech najważniejszych podstawach - regularność, zbilansowanie, brak Martwisz się, że zakupy zajmą Ci zbyt dużo czasu? W odpowiednie produkty możesz wyposażyć się w sklepie forpro.pl. Być może Cię to zaskoczy, ale jeśli przeanalizujemy efekty osób albo na diecie, albo intensywnie ćwiczące, to lepsze efekty osiągają Ci pierwsi... To jak, wchodzisz w to?

Zasady planowania diety dostosowanej do treningów

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych zasad, które nauczą Cię jak planować swoje posiłki - sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Po pierwsze - zaprzyjaźnij się z węglowodanami!

Myślisz, że to żart? Zła sława węglowodanów to przeszłość, badania wykazują, że pomagają one organizmowi podczas długich i intensywnych ćwiczeń. W rzeczywistości im bardziej jesteś aktywny, tym więcej węglowodanów potrzebujesz. To właśnie one w trakcie treningu napędzają twój mózg i mięśnie.

Po drugie - białko, białko i jeszcze raz... białko!

To właśnie ten składnik odżywczy dostarcza aminokwasów, których Twój organizm potrzebuje jednocześnie do budowy i naprawy mięśni. Ile białka powinno się jeść? Osoby bardzo aktywne powinny spożywać od 1,2 do 2 gramów białka na kilogram masy ciała. Nie jesz mięsa? Istnieją też wegetariańskie i wegańskie źródła białka! Zawsze możesz też wyposażyć się w specjalne białko w sklepie.

Teraz czas na zasadę numer trzy - nie ignoruj tłuszczu!

Jest on niezbędny w diecie - dostarcza Ci energii i pomaga w przyswajaniu witamin, a są one przecież niezbędne na Twojego organizmu. Oczywiście, jeśli zależy Ci na utracie wagi, to warto zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w produktach, posiłkach, ale nie warto rezygnować z niego całkowicie.

Ćwiczenia bez diety - czy warto?

Odpowiedź jest prosta - zdecydowanie nie warto! Napełnij swoje ciało tylko wysokiej jakości paliwem! Wpłynie to nie tylko na Twoje wyniki sportowe, ale również na ogólną poprawę samopoczucia. Wybieraj węglowodany bogate w składniki odżywcze (warzywa i owoce, słodkie ziemniaki, dynie czy rośliny strączkowe), pamiętaj o chudym białku - może być to kurczak, tofu, biały ser, jogurt grecki czy Skyr, a zdrowych tłuszczy szukaj w orzechach, rybach i avocado. A co jeśli najdzie Cię ochota na coś mniej zdrowego? Odrobina czekolady, mały street food, kilka kawałków pizzy albo szklanka gazowanego napoju jeszcze nikomu nie zabroniły, pod warunkiem, że nie spożywasz tych rzeczy codziennie!