Zadbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe Twojego dziecka

Czy Twoje dziecko codziennie je śniadanie? Czy często je przed ekranem telewizora? Czy jada poza domem? A może podjada gdy jest smutne lub zdenerwowane?
fit.pl
2011-01-19 00:00
Udostępnij
Zadbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe Twojego dziecka
dziecko dieta1Złe nawyki żywieniowe są częstą przyczyną problemów związanych z nadmierną masą ciała. Problemy nadwagi i otyłości dotyczą coraz większego odsetka naszego społeczeństwa i niestety dotyczą też coraz częściej jego najmłodszych przedstawicieli. Według raportu International Obesity Task Force (IOTF) nadwaga lub otyłość występuje na świecie u 155 milionów dzieci w wieku szkolnym, z czego 22 miliony to otyłe dzieci poniżej 5 lat! Niestety dane dotyczące Polski nie są bardziej optymistyczne. Badanie z 2010 wykazało, ze nadwaga lub otyłość występuje aż u 18,7% chłopców i 14,1% dziewczyn w wieku szkolnym.

Dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe Twojego dziecka od najmłodszych lat możesz chronić je przed przybraniem dodatkowych kilogramów i zapobiec rozwojowi otyłości w wieku dorosłym.

Oto przykłady co możesz zrobić dla Twojego dziecka:

1. Nie pozwól żeby dziecko mogło sięgać po słodycze i słone przekąski w każdej chwili. Podjadanie między posiłkami sprawi, że maluch objedzony batonikami, paluszkami i chipsami nie będzie miał apetytu na pełnowartościowy obiad. Przyzwyczaj Twoją pociechę do jedzenia 3 większych i 2-3 mniejszych posiłków o stałych porach, a wszystkie cukierki i ciastka schowaj do szuflady. W końcu czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal…

2. Nie pozwól, aby Twoje dziecko jadało przed ekranem telewizora czy komputera. Badania udowodniły, że dzieci spożywające posiłki przed telewizorem jedzą większą porcję obiadu jak również większą ilość przekąsek. Oglądanie telewizji pochłania uwagę dziecka w takim stopniu, że nie jest ono w stanie kontrolować uczuć głodu i sytości i kontynuuje jedzenie nawet gdy już nie jest głodne. Ponadto oglądanie telewizji daje możliwość częstszego oglądania reklam zachęcających do jedzenia przysmaków obfitujących w tłuszcze i cukry. Bardzo często reklamy niezdrowej żywności są transmitowane w trakcie programów dla dzieci. Im więcej czasu dziecko spędza na oglądaniu telewizji, tym większą spożywa ilość reklamowanej wysoce przetworzonej żywności, która sprzyja tyciu. Postaraj się, aby w trakcie domowych posiłków nie towarzyszyły Wam żadne wiadomości, bajki ani teleturnieje. Czas i miejsce spożywania posiłków powinny być niezmienne, wtedy Twoje dziecko czuje pewnego rodzaju bezpieczeństwo i uczy się celebrować posiłki.

[-------]

3. Zadbaj aby Twoje dziecko nie wychodziło z domu bez zjedzenia śniadania. Badania wykazały, że regularne spożywanie śniadań ma pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także dziecko dieta2na koncentrację, pamięć i osiągnięcia w szkole w ciągu dnia. Poranny posiłek pozwala kontrolować uczucie głodu w ciągu całego dnia i zmniejsza prawdopodobieństwo późniejszego przejadania się. Miska płatków z mlekiem, jogurt czy mała kanapka wystarczą, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi w godzinach porannych, kiedy organizm powinien być bardzo aktywy.

4. Uważaj co pije Twoje dziecko. Spożycie słodzonych napojów wzrosło w ciągu ostatnich 50lat o 500%! Po napoje te najchętniej sięgają właśnie dzieci i młodzież dostarczając do swojej diety ogromne ilości cukrów prostych. Jedna puszka, czyli 300ml słodzonego napoju typu cola, zawiera ok. 150 kcal i ok. 45g cukru, co jest kalorycznym odpowiednikiem 10 łyżeczek cukru! Jeśli dodamy do diety dziecka jedną puszkę coli dziennie, bez rezygnowania z żadnych innych pokarmów, może to doprowadzić do przyrostu masy ciała o 6,75 kg w ciągu roku! Winowajcami są tu nie tylko cola czy oranżada lecz także owocowe soki w kartonach czy i butelkach, o których słyszymy w reklamach, że są źródłem zdrowia...

Najlepiej już w okresie niemowlęcia nie podawać dzieciom soków, aby nie przyzwyczajać ich do słodkiego smaku. Maluch na pewno lepiej napije się herbatką lub wodą z odrobiną cytryny lub mięty. Starszym dzieciom należy do posiłków podawać wodę, soki warzywne lub ewentualnie soki owocowe rozcieńczone pół na pół wodą. Słodkie napoje gazowane najlepiej ograniczyć do sytuacji wyjątkowych.

5. Gotuj domowe obiady. Dania jedzone poza domem to najczęściej jedzenie typu fast food obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe, cukry proste, konserwanty i spulchniacze. Dla przykładu średniej wielkości zestaw w popularnej sieci restauracji typu fast food składający się z hamburgera, porcji frytek, coca coli i deseru w postaci lodów z polewą zawiera 1200kcal. Jest to połowa dziennej racji pokarmowej chłopca w wieku 13-15 lat! Ponadto posiłek taki nie zawiera błonnika ani tłuszczów nienasyconych oraz jest bardzo ubogi w witaminy i minerały. Jak powszechnie wiadomo, wszystkie te składniki są niezbędne młodemu organizmowi do wzrostu. Postaraj się, aby Twoja rodzina jadła jak najwięcej posiłków w domu. Nie tylko sprawisz, że posiłki Twojego dziecka będą bardziej wartościowe lecz również zadbasz o ciepłą atmosferę i nauczysz malucha celebrować posiłki w rodzinnym gronie.

Czasami wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń żywieniowych dziecka, aby uchronić je przed problemami zdrowotnymi związanymi z nadwagą, przed wyśmiewaniem kolegów ze szkoły i przed byciem otyłym dorosłym. Należy pamiętać, że zachowań żywieniowych uczymy się głównie w domu i jedynym sposobem, aby zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe naszej pociechy jest dawanie im dobrego przykładu.

Karolina Dąbrowska, poradnia dietetyczna dietekspert

www.fit.pl