Zasady zdrowego żywienia - czy pamiętasz o wszystkich?

Każdego dnia musimy pamiętać o wielu rzeczach, bez których nie moglibyśmy funkcjonować. Są takie, które wchodzą w nawyk, o innych musimy sobie stale przypominać. Punktem wyjścia może być piramida Maslowa, która pokazuje, jakich czynników najbardziej potrzebujemy pod względem fizycznym, a jakie możemy realizować, gdy już spełnimy te podstawowe. Jednym z nich jest odżywianie. Jednak rodzajów realizowania tej życiowej potrzeby jest wiele. Warto zastanowić się czy zdrowe żywienie stało się naszym nawykiem czy wciąż musimy nad tym popracować. Jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia? Czy na pewno o wszystkich z nich pamiętasz?
2019-12-05 00:00
Udostępnij
Zasady zdrowego żywienia - czy pamiętasz o wszystkich?

Czym jest zdrowe odżywianie?

Myśląc o zasadach zdrowego odżywiania, można wyjść od pytania czym w ogóle jest zdrowe odżywianie. Zdecydowanie nie jest to modny zwrot, który nie ma merytorycznego odzwierciedlenia. Wręcz przeciwnie - zdrowe odżywianie powinno być podstawą naszego funkcjonowania tak jak np. sen. Dobrze że o zdrowym odżywianiu czy zdrowym stylu życia mówi się coraz więcej i w coraz większych kręgach. Pozwala to uświadamiać i docierać z przekazem, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia i co zrobić, by weszły w nawyk?

Podstawowe zasady zdrowego żywienia

Zdrowe żywienie to przede wszystkim regularność posiłków, zmniejszenie porcji (o ile wcześniej były one większe niż zapotrzebowanie kaloryczne), nawadnianie i wybór dobrych produktów. W teorii brzmi to bardzo prosto, jednak praktyka pokazuje, że łatwo odejść od tych zasad, robiąc coraz więcej odstępstw od początkowych postanowień.

  • Należy pamiętać, żeby jeść w dosyć regularnych odstępach czasu (2-3 h) i zachowywać proporcje między posiłkami. Obiad będzie zdecydowanie większy i bardziej sycący niż np. drugie śniadanie.
  • W nawyk powinno nam wejść picie wody - przez cały dzień, małymi łykami. W ten sposób zaleca się wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. Bez odpowiedniego nawodnienia organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować.
  • Dobre produkty to znaczy świeże i nieprzetworzone. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej zrezygnować z mrożonek i jedzenia w proszku na rzecz świeżych produktów. Zdecydowanie odradza się także spożywanie fast foodów - zwłaszcza częściej niż sporadycznie.
  • Owoce i warzywa powinny na stałe gościć w codziennym jadłospisie. To one dostarczają potrzebnych organizmowi witamin i mikroelementów, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Cytując słowa znanej piosenki ,,najtrudniejszy pierwszy krok”. Takiego zdania można użyć również w kontekście zdrowego odżywiania w przypadku osób, które do tej pory miały niezalecane nawyki żywieniowe. Brak czasu na gotowanie, robienie zakupów czy wymyślanie przepisów blokuje wiele osób przed podjęciem próby wprowadzenia w życie zdrowych zasad. Inni rezygnują w trakcie. Co zrobić, żeby jeść zdrowo, smacznie i regularnie, nie mając czasu na gotowanie bądź nie umiejąc w smaczny i zdrowy sposób przygotowywać codziennych posiłków? Z ratunkiem przychodzą cateringi dietetyczne, które odpowiadają dokładnie na wszystkie te kwestie. Dzięki posiłkom dostarczanym prosto pod wskazany adres mamy pewność, że będziemy jeść regularnie i w takiej ilości, jaka jest dla nas wskazana. Co więcej, dobre i profesjonalne cateringi dietetyczne są gwarancją na świeże i jakościowe produkty, z których przygotowywane są posiłki. Dla osób, które nie mają możliwości przygotowywania dań jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli na wyrobienie w sobie nawyków zdrowego odżywiania!

Więcej informacji o cateringu dietetycznym znaleźć można na maczfit.pl