W trakcie wakacji nieustannie jesteśmy narażani na różnego typu pokusy – lody, gofry, Fast foody. Jak poradzić sobie z kuszącymi kaloriami, by po wakacjach zachować szczupłą sylwetkę i nie sprzeniewierzyć się swoim nawykom żywieniowym?
fit.pl
2010-07-14 00:00
Udostępnij
Zdrowe odżywianie na wakacjach
jedzenie2Wiadomo, że w trakcie wakacji chcemy odpocząć, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Bardzo często w czasie wyjazdu porzucamy nasze zdrowe przyzwyczajenia, gdyż wydaje nam się, że w trakcie podróży nie możemy liczyć na zdrowy posiłek. Nic bardziej mylnego!

Odżywiając się przez cały czas fast foodami możemy zaprzepaścić naszą dietę i przybrać na wadze szybciej niż wypowiemy słowo „wakacje”.

Przeczytaj o zasadach zdrowego odżywiania na co dzień!

Pierwszą linią obrony przed niezdrowym jedzeniem są… twoje własne posiłki. Jeśli czeka Cię długa droga do celu spakuj do turystycznej lodówki zdrowe przekąski, takie jak: owoce, warzywa, a także kanapki zrobione w domu. Podczas wakacyjnego odpoczynku uzupełniaj swoje zdrowe zapasy. Nie zapomnij zabrać ze sobą wody mineralnej.

Na wakacjach nie wolno zapominać o śniadaniu. Najlepiej zjeść je do godziny po przebudzeniu. Na śniadanie wybieraj owoce, warzywa, sery białe, jogurty z płatkami, otrębami lub mesli. Jeśli decydujesz się na pieczywo, wybierz pełnoziarniste.

Wyruszając na wakacje dobrze jest rozejrzeć się czy w danej miejscowości znajdują się restauracje oferujące zdrowe jedzenie. Gdy wynajmujesz pokój, w którym znajduje się aneks kuchenny jesteś na dobrej drodze do zachowania swojej diety. Będziesz mógł sam coś sobie ugotować. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedział co jesz, ale również lepiej skontrolujesz swoją dietę. Natomiast, jeśli zdecydujesz się na hotelową restaurację, uważnie przyjrzyj się menu.

Wakacyjna poracja słońca i witamin!

Jedząc posiłek w restauracji przyjrzyj się menu. Im bogatsze, tym lepsze. Nie będziesz musiała jeść ociekającego tłuszczem schabowego z frytkami. Będziesz mogła wybrać na przykład grillowaną jedzenie3rybę z surówką.

Pamiętaj, by zamiast słodkich gazowanych napojów, które tak naprawdę nie gaszą pragnienia, a zawierają duże ilości cukru, wybierać wodę mineralną lub naturalny sok owocowy czy warzywny.

Słodycze, ciasteczka, ciasta, torty i lody na wakacjach all inclusive są wszędzie. Ciężko jest się im oprzeć, jednak ilość kalorii i tłuszczu jakie mają jest ogromna. Dlatego staraj się im oprzeć, ale jeśli Twoja silna wola nie jest na tyle mocna, staraj się zjeść małą porcję słodyczy. Kaloryczne lody możesz zamienić na lekki owocowy sorbet, na bazie zmrożonego, naturalnego soku owocowego.

Podczas wakacji nieuniknione jest spożywanie alkoholu. Jeśli dbasz o swoją sylwetkę staraj się unikać napojów procentowych. Jeśli sytuacja sprawi, że jednak sięgniesz po alkohol, wybierz kieliszek wina, który ma mniej kalorii niż piwo i ułatwia trawienie.

Stosowanie diety podczas wakacji jest bardzo trudne. Jednak odrobina silnej woli wystarczy, aby utrzymać dietę i sylwetkę. Dodatkowo wakacje sprzyjają aktywności fizycznej. Tak więc połączenie zdrowej diety i różnych form aktywności pozwoli ci cieszyć się nie tylko udanym urlopem, ale również pięknym ciałem.

Podziel się swoimi przepisami z innymi!

www.fit.pl