fit.pl mobile logo

Inwazyjne badania prenatalne - bać się czy nie?

Badania płodu podczas ciąży dają mamie pewność, że jej dziecko nie tylko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, ale także pomagają eliminować stres związany z późną ciążą
Inwazyjne badania prenatalne

Zaletą tego typu badań jest bardziej precyzyjna diagnoza w przypadku poważnych zaburzeń rozwoju płodu. Ryzyko utraty płodu w wyniku przeprowadzenia badań inwazyjnych wynosi 1-2 proc. pregnancy-3Dodatkowo kobieta powinna liczyć się z takimi komplikacjami jak krwawienie, przedwczesne odejście wód płodowych oraz wystąpienie skurczów.

Wskazaniami do przeprowadzenia badań inwazyjnych są:
  • dodatni wynik testu podwójnego
  • nieprawidłowy wynik badania ultrasonografowego
  • wiek matki powyżej 35 roku życia
  • wada środkowego układu nerwowego w obecnej lub poprzedniej ciąży
  • urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną
  • anomalie i dysfunckje chromosomowe płodu w poprzednich ciążach

Biopsja trofoblastu

Czyli biopsja kosmówki, polega na pobraniu fragmentu kosmówki (błony płodowej) pod kontrolą USG. Takie badanie wykonuje się najczęściej poprzez nakłucie brzuszne igłą powłok brzusznych lub przez wprowadzneie cewnika dopochwowego. Wstępny wynik biopsji jest znany po ok. dwóch dobach, a ostateczny po kilku dniach. Badanie to wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Amniopunkcja

Amniopunkcję wykonuje się przy pomocy ultasonografu, który ustala położenie dziecka, następnie igłą nakłuwa się pęcherz płodowy a strzykawką pobiera płyn owodniowy, który zawiera komórki skóry, ukłodu moczowo-płciowego i pokarmowego płodu. Poprzez namnożenie komórek i hodowlę in vitro w probówce można zbadać zestaw chromosomów dziecka, tym samym sprawdzić, czy nie wystepują anomalie i dysfukcje w DNA. Na wynik takiego badania czeka się około 10-30 dni. Badanie wykonuje się w okresie 13-19 tygodnia ciąży. Amniopunkcja jest najmniej niebezpiecznym badaniem, gdyż odsetek powikłań oraz ryzyko utraty przez kobietę ciąży jest niewielka, wynosi 0,5-1 proc.

[-------]

Fetoskopia

To badanie, które umożliwia oglądanie płodu oraz wykonanie nawet niektórych zabiegów wewnątrz macicy poprzez wprowadzenie wziernika ze specjalnym systemem optycznym. Badanie może być wykonywane między 18 a 20 tygodniem ciąży.

Biopsja tkanek płodu

Jest konieczna, gdy zdarzaja się choroby, których inne badanie nie są w stanie wykazać, wtedy konieczne jest wykonanie fektoskopii z wykorzystaniem USG w celu pobrania wycinka skóry, mięśni lub wątroby płodu.

Kardocenteza

To badanie wykonuje się poprzez pobranie krwi z żyły pępowinowej (poprzez nakłucie powłok brzusznych) i jest możliwe oko. 18 tygodnia ciąży. Krwinki płodu, zwłaszcza białe, poddaje się badaniu cytogenetycznemu, które pomaga ustalić grupę krwi płodu, morfologię oraz ustalić diagnostykę wrodzonych chorób.

Diagnostyka przedimplantacyjna

Badanie to może być wykonane tylko przy zapłodnieniach pozaustrojowych (in vitro). Polega na pobraniu komórek z zarodka przed umieszczeniem go w macicy. Diagnostykę przeprowadza się, gdy istnieje ryzyko chorób płodu, głównie, niezgodności chromosowych i chorób genetycznych.

Czytaj więcej:

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl