fit.pl mobile logo

Jesteś mamą - poznaj swoje prawa

Każda aktywna zawodowo mama obawia się pozostawienia swoich obowiązków na czas porodu oraz pierwszych dni po powrocie do pracy. Jakie przywileje i ograniczenia możesz spotkać na swojej drodze, jakie prawa Ci przysługują? Zanim wrócisz do pracy poznaj prawo, chroniące Cię po urodzeniu dziecka  
working-motherOd kiedy i jak długo przysługuje Ci urlop macierzyński?


Według (art. 180 - 184 KP) urlop macierzyński przysługuje mamie tuż po porodzie, czyli od dnia porodu i nie jest on zależny od zgody pracodawcy bądź stażu pracy kobiety. Jego wymiar jest jednak uzależniony od kilku czynników:


1. 18 tygodni – przy pierwszym porodzie
2. 20 tygodni – przy następnym oraz kolejnych
3. 26 tygodni – w przypadku ciąży mnogiej


Jeśli dziecko musi zostać w szpitalu ze względu na chorobę wtedy także przysługuje Ci prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli w czasie urlopu zajdziesz w ciąży, nadal korzystasz z urlopu. Jeśli zaś ze względu na kolejną ciążę nie możesz wrócić do pracy, wtedy przysługuje Ci zwolnienie lekarskie płatne 100%.

Urlop możesz zacząć wykorzystywać już przed porodem, czyli w praktyce dwa tygodnie przed planowanym porodem. Po porodzie masz obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu.


Jeśli chcesz zrezygnować z urlopu, lub jego części, ojciec dziecka może wykorzystać go i zostać z dzieckiem, podczas gdy Ty powrócisz do pracy.


Płatność za okres urlopu macierzyńskiegoPodczas urlopu ZUS, w ramach urlopu, wypłaca zasiłek macierzyński w wysokości określonej przez stawki składek, jakie są odprowadzane w przypadku mniejszych pracodawców, bądź przez pracodawcę jako pełnego płatnika składek.


Urlop wychowawczy


Według prawa urlop wychowawczy przysługuje pracownikom Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracującym kobietom i mężczyznom, by moc opiekować się dzieckiem. Nie wszyscy będą mogli z niego korzystać. Tylko osoby, które mają 6 miesięczny staż pracy, mogą pozwolić sobie na wykorzystanie urlopu. Jeśli dziecko przekroczyło 4 rok życia, nie można ubiegać się o urlop wychowawczy (wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne). Rodzice wspólnie mogą przebywać na urlopie, ale czas wspólnej opieki nad dzieckiem nie może przekroczyć 3 miesięcy.

[-------]


Insurance having a babyCzy możesz zostać zwolniona z pracy w trakcie ciąży bądź urlopu macierzyńskiego?Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy przyszłej mamie oraz kobiecie, pozostającej na urlopie macierzyńskim. Zasada ta obowiązuje także, jeśli złożył wypowiedzenie przed twoim zajściem w ciążę, bądź zaproponował rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracodawca nie może także zmienić warunków pracy (czasu pracy, miejsca oraz wysokości pensji).

Czas pracy po urlopie macierzyńskim


Jeśli kobieta właśnie wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, pracodawcy nie wolno zatrudniać kobiety w porze nocnej, a także w godzinach nadliczbowych nawet na jej prośbę.


Przerwy na karmienie dziecka


Jeśli pracownica karmi piersią, jej czas pracy redukowany jest odstępami karmienia w ciągu dnia 6/8 godzin pracy. W przypadku karmienia jednego dziecka, mamie przysługują dwie przerwy na karmienie, po 30 minut każda. Może także istnieć drugi wariant, często wybierany przez mamy. Pracownica i pracodawca mogą ustalić, zamiast przerw wcześniejsze wyjścia z pracy o godzinę, czyli równowartość dwóch przerw lub późniejsze przyjścia.

www.fit.pl
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl