Filip Chajzer i Leszek Klimas Poruszają Polskę

15 kwietnia startuje ogólnopolska kampania społeczna, mająca celu zapobieganie otyłości u dzieci i młodzieży. Akcję o nazwie „Poruszamy Polskę” otwiera organizowany w Żarach marsz dla zdrowia, który poprowadzą inicjatorzy wydarzenia Filip Chajzer oraz Leszek Klimas. Do wspólnego maszerowania zaproszone są całe rodziny. Wszystko to w ramach profilaktyki otyłości, ponieważ celem kampanii jest promocja aktywnego stylu życia oraz czynne spędzanie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu.
2023-04-06 00:00
Udostępnij
Filip Chajzer i Leszek Klimas Poruszają Polskę

Otyłość to jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce co trzecie dziecko ma nadwagę lub jest otyłe. Nie jest to jedynie problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia. Otyłość u dzieci prowadzi do rozwoju innych schorzeń tj.: choroby serca, cukrzycy, problemów z układem krążenia, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Profilaktyką w tym przypadku jest ruch, jako zaprzeczenie biernego stylu życia. Nawet zwykły spacer na świeżym powietrzu ma zbawienne działanie na organizm u dorosłych i dzieci. Niestety, coraz rzadziej mamy na to czas.

- Odkąd poznałem Leszka i zdałem sobie sprawę ile czasu przesiedziałem na kanapie, stwierdziłem, że coś z tym trzeba zrobić. Ta nieświadomość, jakby życie z klapkami na oczach, totalnie mną wstrząsnęły. A przecież tak niewiele trzeba! Ludzie muszą się ruszyć, wyjść z domów, wyrwać dzieciaki sprzed komputera – mówi Filip Chajzer, współtwórca kampanii.

- Tak to prawda, z mojej perspektywy sportowca oraz osoby, która zawodowo od rana do wieczora spotyka się z dziećmi i ich rodzinami, mogę powiedzieć jedno - najczęstszą przyczyną wielu problemów metabolicznych, krążeniowych, nadwagi i otyłości jest po prostu brak ruchu - dodaje Leszek Klimas. - Ponosimy konsekwencje pandemii: zamknięcia w domach, ograniczenia ruchu i zdalnej pracy/nauki. Chcemy, żeby cała Polska zrozumiała, że ruch na świeżym powietrzu sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Po około 30-45 minutach spaceru zaczynają wydzielać się nam endorfiny, czyli hormony szczęścia. Żeby ludzie to zrozumieli, musimy dawać dobry przykład. Dlatego wszyscy razem Poruszamy Polskę – apeluje Klimas.

Kampania społeczna „Poruszamy Polskę”, zaczyna swoje działania od marszu z Leszkiem i Filipem w Żarach, który zaplanowany jest na sobotę 15 kwietnia 2023 r. o godzinie 12:00. Za początek i koniec 1,5 h trasy, wiodącej po terenach leśnych w okolicach miasta Żary (województwo lubuskie) obrano miejscowy kompleks basenowy. Przewodnikami marszu będą Leszek Klimas oraz Filip Chajzer wraz przedstawicielami miejscowego nadleśnictwa. Na mecie każdy uczestnik otrzyma drobny upominek oraz posili się poczęstunkiem ufundowanym przez partnerów akcji: Okręgową Spółdzielnię Mleczarską OSM Krasnystaw, Stowarzyszenie Piekarzy Polskich oraz Burmistrza Miasta Żary.

Jak wziąć udział w marszu?

Organizatorzy zapraszają do udziału w marszu całe rodziny. Trasa jest przygotowana w taki sposób, aby można było pokonać ją z dziecięcym wózkiem. Do wspólnej aktywności na świeżym powietrzu zaproszeni są również seniorzy. Wystarczy w sobotnie południe zjawić się w wygodnym obuwiu i ubraniu przy kompleksie basenowym w Żarach i dołączyć do uczestników. Można wziąć ze sobą wodę, zdrowe przekąski, ukochanego misia oraz ustawić krokomierz. Na portalu Facebook powstało również dedykowane wydarzenie, do którego można dołączyć wchodząc na profil Efektu Klimasa.

Marsz dla Zdrowia to doskonała okazja, aby przeciwdziałać otyłości oraz spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi w zdrowy, aktywny sposób. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wizyty w Żarach oraz do wzięcia udziału w kampanii społecznej aby razam budować świadomość pozytywnych skutków aktywności na świeżym powietrzu.