Błażej Rokicki jest trenerem i zawodnikiem Lacrosse w zespole Kosynierzy Wrocław, a także współzałożycielem żeńskiego składu Kosynierek. Jest także reprezentantem Polski w tej dyscyplinie
fit.pl
2010-10-18 00:00
Udostępnij
Błażej Rokicki – człowiek z pasją
23 marca 2009 przeprowadził pierwszy trening z adeptkami wrocławskiej drużyny Lacrosse. To człowiek o dużym poczuciu humoru, pogodny, a przede wszystkim pełen pasji. Zafascynowany historią Lacrosse, samą grą i ludźmi z tego środowiska potrafi przekonać do tego sportu nawet najbardziej zatwardziałych sceptyków. Lubiany przez kolegów, autorytet dla zawodniczek, a przede wszystkim szanowany przez wszystkich, którzy się z nimi zetknęli. Jest też wyrozumiały. Znalazł swój sposób na życie - chce pomagać ludziom jako ratownik medyczny. W wolnych chwilach fotografuje wszystko, co się rusza nawet w trakcie jeżdżenia na rowerze.


Tomasz Wiliński: Żeńska i męska odmiana Lacrosse różnią się od siebie nawet zapisami regulaminowymi. Która z nich jest atrakcyjniejsza dla widzów?

Błażej Rokicki: Zależy to od tego, czego widz szuka podczas oglądania meczu. Zasady żeńskie wykluczają bezpośredni kontakt fizyczny między zawodniczkami, więc efektownych ataków ciałem i kijem w takim meczu nie zobaczymy. Regulamin nie wpływa jednak w żaden sposób na dynamikę i bardzo wysokie tempo wydarzeń na boisku. Pod tym względem lacrosse żeński jest równie atrakcyjny co męski. Natomiast jeśli ktoś pasjonuje się ostrą i solidną walką na boisku to odmiana męska jest wręcz dla takiej osoby stworzona. Błyskawiczne akcje, walka bark w bark, zderzenia, ataki kijem i ciałem, walka o piłkę gdy ta jest na ziemi, magiczne rzeczy wyczyniane kijem do gry to nieodłączne elementy lacrosse mężczyzn. Jeśli komuś mało to zapraszam do zapoznania się z kolejną odmianą lacrosse w wydaniu męskim czyli boxlacrosse. [najbardziej rozpowszechniona w Kanadzie odmiana Lacrosse - dop. aut] Wszystkie wyżej wymienione elementy gry, a dokładniej ich intensywność należy pomnożyć przynajmniej dwukrotnie. Podsumowując nie uważam, że któraś z odmian jest atrakcyjniejsza dla widza na rzecz tej drugiej wszystko zależy od tego co nas bardziej w sporcie pociąga.

lacrosse2

Czym dla Ciebie jest sport?

Przede wszystkim częścią życia. Aktywny sposób życia jak najbardziej mi odpowiada. Poza tym sport jest dla mnie odskocznią od codziennych problemów. Kiedy trenuję zapominam o wszystkim, co mnie otacza i skupiam się tylko na tym, co dzieje się na boisku. Czysty relaks połączony z ciężką pracą.

Czy z Twojej perspektywy Lacrosse to sport w Polsce rozpoznawalny?

Cóż odnoszę wrażenie, że sport ten staje się coraz bardziej kojarzony. Oczywiście patrzę przez pryzmat mojego miasta. Otóż minęły już czasy, kiedy absolutnie wszyscy ludzie na ulicach pytali się do czego kij, który trzymam w ręce służy. Oczywiście są ludzie, którzy ciągle nie wiedzą co to jest lacrosse, ale znacznie powiększyła się grupa ludzi, którzy mówią „patrz chłopaki z lacrosse” „Kosynierzy idą”, jest to bardzo przyjemne i daje tą świadomość, że ciężka praca włożona w popularyzację tej dyscypliny sportu nie poszła całkowicie w las.

 Jednak odnoszę wrażenie, że ten sport jest znany przez ludzi tylko w dużych metropoliach. Dlaczego?

Faktycznie lacrosse rozwija się przede wszystkim w dużych miastach. Dzieje się tak dlatego, że miasta te mają większy potencjał. Rzesze ludzi młodych i przedsiębiorczych, którzy mają ambicję na coś więcej niż tylko standardowe rozwiązania. Nie mówię, że w innych miastach takich ludzi brakuje, bo to nie jest prawdą, faktem jednak jest, że atmosfera akademicka sprzyja tego typu inicjatywom

W jakim wieku można rozpocząć przygodę z Lacrosse?

Tak na dobrą sprawę dolnego limitu wieku nie ma. Za Oceanem dzieciaki zaczynają grać w wieku nawet 4-5 lat. Brzmi nierealnie, aczkolwiek takie są fakty. Kiedy jeździliśmy do Czech na zawody ligi juniorskiej widzieliśmy właśnie tak młodych ludzi zaczynających swoją przygodę z lacrosse. Żeby było jeszcze ciekawiej w Czechach istnieje około 4 drużyn w kategorii do 7 lat i jest to coś wspaniałego. Nam jeszcze do takiego poziomu rozwoju sporo brakuje. Przede wszystkim kluby seniorskie dopiero raczkują, po drugie infrastruktura nie do końca jeszcze pozwala na tak zaawansowany rozwój, po trzecie do pracy z dziećmi trzeba mieć stosowne uprawnienia, pokończone kursy różnej maści, a dodatkowo mieć ogromne doświadczenie i całkowicie inne podejście niż w przypadku trenera drużyny seniorskiej.

Jakie są różnice w przygotowaniach kobiet i mężczyzn uprawiających Lacrosse?

Nie wydaje mi się żeby przedsezonowe przygotowania mężczyzn i kobiet różniły się w jakiś sposób. Wszystko zależy od tego jak wytrzymały jest organizm. Jeśli chodzi o wydolność, szybkość i zwrotność, a także o pracę nad techniką różnic większych nie ma. Mężczyźni spędzają od kobiet więcej czasu na siłowni, gdyż siła ich mięśni będzie miała znaczący wpływ na grę na boisku. Przede wszystkim z powodu kontaktu fizycznego.

Dlaczego zdecydowałeś się uprawiać taki sport jak Lacrosse?

Mówiąc szczerze nie znalazłem innej dyscypliny zespołowej, która łączy w sobie tak wiele elementów. Lacrosse to połączenie szybkości, siły psychicznej i fizycznej. Warunki fizyczne nie stanowią tutaj żadnej bariery jest to sport absolutnie dla wszystkich. Niesamowicie dynamiczny i atrakcyjny dla oka. Poza tym sport ten jest całkowitą nowością w naszym kraju i rozwijanie tej wspaniałej dyscypliny we Wrocławiu i w Polsce wespół z moimi przyjaciółmi jest swoistym wyzwaniem i sposobem na samorealizację. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że lacrosse jest rzeczą szczególną w moim życiu i zarówno rozwój dyscypliny jak i samo jej trenowanie sprawia mi wielką przyjemność i daje ogromne porcje satysfakcji.

[-------]

Ile osób w Polsce uprawia ten sport z podziałem na mężczyzn i kobiety?

Niewiele więcej jak 100 mężczyzn uprawia ten sport w Polsce. Kobiet z kijem do lacrosse w pokoju znajdziemy około 50.lacrosse3

Gdzie można uprawiać ten sport?

Na chwilę obecną w pełni rozwiniętymi ośrodkami są Warszawa (męski Grom i żeński Sztorm), Poznań (Hussars), Kraków (Knights) i Katowice (Legion), a także Wrocław (Kosynierzy i Kosynierki). Mała grupka zapaleńców pogrywa w Koninie, a także zawiązuje się nowa grupa w Łodzi. W Łodzi nie dalej jak miesiąc temu zostały poprowadzone warsztaty przez kilku zawodników drużyny z Poznania.

Jak wygląda nabór do klubów?

Różnie. Kluby organizują akcje rekrutacyjne rozwieszając po mieście plakaty z informacjami co to jest lacrosse, a także gdzie można ten sport w danym mieście uprawiać. Poczta pantoflowa też odgrywa tutaj niemałą rolę. Kolega powie koledze, ten przekaże kolejnemu i tak z dużej grupy osób, która o lacrosse usłyszała, kilka przyjdzie żeby spróbować swoich sił. W taki sposób powstały pierwsze kluby w Polsce.

Gdzie można obejrzeć rozgrywki lacrosse? Czy jest jakaś liga? Kiedy są rozgrywane najbliższe mecze?

W tym roku odbędzie się premierowa edycja Polskiej Ligi Lacrosse. Udział w niej weźmie 5 drużyn. Dokładniej 4, bo Kraków i Katowice wspólnie wystawią jeden skład.
Pierwsza część pierwszej kolejki odbędzie się w Krakowie, gdzie miejscowa drużyna podejmie Kosynierów na boisku klubu rugby Juvenia w dniu 9 października 2010 r.

Poza tym przedstawiam harmonogram rozgrywek najbliższych spotkań i zapraszam do kibicowania.

9.10.2010 Kraków Knights – Kosynierzy Wrocław
23-24.10.2010 Grom Warszawa – Poznań Hussars
6-7.11 Kosynierzy Wrocław – Grom Warszawa
13-14.11 Kraków Knights - Poznań Hussars
20-21.11 Poznań Hussars – Kosynierzy Wrocław
27-28.11 Grom Warszawa – Kraków Knights


Czy Lacrosse jest odmianą hokeja na trawie? Jakie są różnice pomiędzy tymi dyscyplinami?

Hokej na trawie i lacrosse różnią się od siebie diametralnie. Przede wszystkim w lacrosse bramka jest mniejsza i umieszczona w boisku, tak więc akcje mogą toczyć się za nią. Kije to już całkowicie inna konstrukcja, tak samo jak i posługiwanie się tym kijem, dodatkowo w lacrosse mamy dużą ilość gry typowo fizycznej. Wspólne są cele czyli większa ilość zdobytych bramek a także sposób poruszania się zawodników po boisku (na nogach).

 Jakie cechy trzeba posiadać, aby trenować Lacrosse?

Bardziej niż warunki fizyczne (chociaż te też odgrywają istotną rolę) w lacrosse liczy się charakter. Nieustępliwość, cierpliwość, umiejętność współpracy w grupie to są cechy które zawodnik po prostu powinien posiadać żeby w tej grze osiągać sukcesy.

 Jak wygląda sposób finansowania tego sportu w Polsce?

Zdecydowana większość wydatków pokrywana jest z prywatnej kieszeni zawodników (m.in sprzęt, który jest dość drogi). Budżet klubu opiera się przede wszystkim na składkach członków stowarzyszenia. Niekiedy Urzędy Miejskie organizują konkursy, do których można się zgłosić i przedstawić potrzeby klubu. Zdarza się, że taka prośba znajduje poparcie Urzędu i klub może liczyć na pomoc finansową, której wymiar jest bardzo zróżnicowany. Dodatkowo możemy liczyć na pomoc rodziców niektórych zawodników. Chodzi tutaj raczej o produkcję gadżetów różnej maści, fundowanie gratisów na mecze, a także drukowanie ulotek i plakatów promujących dane wydarzenie w naszym mieście.

Czy to drogi sport? Jak wyglądają koszty związane z jego uprawianiem?

Lacrosse nie należy do sportów najtańszych to jest pewne. Powodem jest dość duża ilość sprzętu, który zawodnik musi kupić, by wybiec w meczu na boisko. Potrzebne są kask, kij, rękawice, jest to absolutne minimum, jeśli myślimy o udziale w meczu. Dodatkowo (zależy to od pozycji na boisku i indywidualnych upodobań zawodnika) można zakupić ochraniacze na barki, ramiona i klatkę piersiową, ochraniacze na żebra, a także na łokcie i przedramiona. Lista robi się wtedy dość długa i żeby kupić komplet ochraniaczy razem z kijem należy liczyć się z wydatkami rzędu 1000zł. Jeśli komuś to nie przeszkadza może kupić sprzęt używany i wtedy w zależności od okazji wydatki mogą stopnieć do 600zł. Problemem jest jednak dostępność tego sprzętu. Teraz rynek w Polsce powoli się rozwija (jest to rynek głównie sprzętu używanego), gdyż zawodnicy którzy dokonują nowych zakupów często swój dotychczas używany ekwipunek odsprzedają. Początki jednak były trudne, bo w grę wchodziły rzeczy sprowadzane tylko z zagranicy. W przypadku, gdy kraj nie jest członkiem UE należy liczyć się dodatkowo z opłatą celn.

[-------]

lacrosse4Czy śladem wschodniego wybrzeża USA polskie uczelnie wprowadzają ten sport jako jedną ze swoich dyscyplin do planu wychowania sportowego?

 Cóż idzie to dość opornie. Na chwilę obecną żadna uczelnia w kraju nie otworzyła sekcji sportowej lacrosse. Próby we Wrocławiu nie wyszły i niestety nie widać możliwości ku zmianie tego stanu rzeczy. Planujemy pokazać młodszym ludziom (gimnazja i licea), że coś takiego jak lacrosse istnieje. Kto wie może w niedalekiej przyszłości na lekcjach WF-u będziemy mogli zobaczyć młodzież grającą w lacrosse. Do tego jednak długa droga.

Czym jest face off w Lacrosse?

Face- off w lacrosse to nic innego jak wznowienie lub rozpoczęcie gry. Podobnie jak w hokeju i koszykówce przed rozpoczęciem każdej kwarty obie drużyny, a dokładniej po jednym przedstawicielu walczą o posiadanie piłki. W lacrosse przy wznowieniu piłka leży na ziemi w centralnym punkcie boiska, zawodnicy stoją naprzeciw siebie i czekają na gwizdek. Gdy ten zabrzmi starają się wywalczyć piłkę i zebrać ją z ziemi. Sposoby są przeróżne, zaczynając od nakrycia piłki główką swojego kija, przez wybicie jej w wybranym przez siebie kierunku, na ataku w ciało przeciwnika kończąc. Piłki nie można łapać w ręce. Ta zasada tyczy się nie tylko wznowień, ale i całego meczu. Wznowienia odbywają się przed każdą kwartą, po każdej bramce i w specjalnych sytuacjach na boisku. Na przykład, gdy piłka opuszcza pole gry, a sędzia nie potrafi ze 100% pewnością określić, która z drużyn jest w posiadaniu piłki.

Czy w trakcie meczów dochodzi do bójek i ostrych starć w meczach? Częściej pomiędzy mężczyznami czy kobietami?

Jak dotąd bójek na boisku nie było. Ostre starcia się zdarzają, bo to element gry. Wszystkiego pilnuje jednak sędzia i kiedy widzi, że zachowanie konkretnego zawodnika jest ukierunkowane na zrobienie przeciwnikowi umyślnie krzywdy niezwłocznie przerywa grę i odsyła krewkiego delikwenta na ławkę kar.

Kto jest bardziej brutalny w tym sporcie kobiety czy mężczyźni?

Ciężko stwierdzić i w zasadzie odpowiedzieć na to pytanie. Kontakt fizyczny jest w tej grze dopuszczony nie po to, żeby zrobić krzywdę przeciwnikowi. Jest to po prostu element gry, podobnie jak w rugby. Mężczyźni mogą sobie na więcej pozwolić na boisku to jest pewne, ale nie nazwałbym tego brutalnością, a co najwyżej mniej lub bardziej fizycznym stylem gry. Zdarzają się jednak ostre ataki, które nie są zgodne z zasadami. W mojej opinii jednak wynika to niekiedy z nieznajomości zasad, nieszczęśliwego zbiegu wielu czynników dziejących się w bardzo krótkim okresie czasu. Nie było jeszcze sytuacji, gdy ktoś z premedytacją zaatakował przeciwnika tylko po to, żeby zrobić mu krzywdę i tego należy się trzymać.

Kto w Polsce uprawia ten sport? Czy jest to dyscyplina elitarna?

Elitarna na pewno nie. Mimo, że uprawia ją w Polsce na dzień dzisiejszy bardzo mało osób. Najwięcej w tej grupie studentów, ale wśród zawodników i zawodniczek są też uczniowie i uczennice gimnazjów i liceów, a także ludzie pracujący.

Regulamin jako jedno z przewinień określa nieuzasadnioną przemoc. Czy w związku z tym uzasadniona jest dopuszczalna? Proszę podać przykłady takiej przemocy.

Tutaj to sędzia interpretuje czy przemoc jest uzasadniona lub nie. Atakować można ciałem tylko od frontu i z boku od szyi do pasa. Podobnie dozwolone są ataki kijem trzymanym oburącz, a także rękawicami z tym, że obie muszą znajdować się w momencie ataku na kiju. To są przykłady przemocy dozwolonej, ale w momencie kiedy atak jest za ostry lub sędzia widzi, że zawodnik robi to tylko po to, by wyrównać rachunki lub zrobić komuś krzywdę odgwizduje faul. Wszystko jednak zależy od interpretacji sędziego.

Czy śladem amerykańskich doświadczeń gogle są obowiązkowym wyposażeniem polskich zawodniczek Lacrosse?

Tak. Podobnie jak ochraniacz na szczękę. Kiedy dodamy do tego kij mamy już komplet sprzętu żeńskiego lacrosse, opcją są jeszcze rękawiczki.


Dlaczego kobiety grają dwie połowy po 25 minut podczas gdy mecze mężczyzn podzielone są na kwarty po 15 minut każda?


Cóż nie wiem do końca. Może dlatego, że zawodniczek w drużynie jest mniej. Na boisku jest ich 12, a razem z ławką rezerwowych drużyna liczy 18 zawodniczek. Mężczyzn jest na boisku 10, a na ławce siedzi kolejnych 13 zawodników .

Ilu zawodników, zawodniczek zrzesza zespół Kosynierów z Wrocławia?

Sekcja męska i żeńska liczy po ok. 30 zawodników i zawodniczek

[-------]

Czy reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacją Irokezów? Mogłoby to rozpropagować ten sport? Czy jest planowany taki pojedynek?Lacrosse

Hmmm, wykluczać takiego wydarzenia nie można. Na ostatnich MŚ istniało prawdopodobieństwo, że zagramy przeciwko sobie. Los jednak przyniósł inne rozwiązania i wylądowaliśmy w innej części drabinki. Wydaje mi się, że takie wydarzenie mogłoby wpłynąć korzystnie na popularność tej dyscypliny.

 Jakie są najczęstsze kontuzje w Lacrosse?

Kontuzji nie odnotowaliśmy specjalnie dużo. Jeśli już się zdarzały to nie były specjalnie poważne. Stłuczenia i siniaki są chlebem powszednim, zdarzają się skręcenia stawów skokowych. Z poważniejszych urazów pamiętam zerwane więzadła w kolanie, a także połamane żebra. Są to jednak zdarzenia bardzo rzadkie i wyjątkowe.

 Kto nie może uprawiać tego sportu?

Ograniczeń nie ma żadnych. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w lacrosse grają nawet ludzie na wózkach inwalidzkich.

 Kto zajmuje się polską reprezentacją mężczyzn a kto kobiet? A może są to wspólne zgrupowania?

Trenerem Reprezentacji zajmuje się trener Chrystian Zwickert. Wcześniej w swojej karierze poprowadził na ME kadrę Niemiec, z którą zdobył tytuł mistrzowski. W Stanach trenuje na uczelni Wesley. Niestety na co dzień mieszka w Stanach, więc może nam pomagać najwyżej korespondencyjnie. Wysyłał też swoich byłych zawodników, którzy pomagali klubom w naszym kraju. Mimo wszelkich przeciwności współpraca jest bardzo owocna. Reprezentacja Polski, w której mam zaszczyt grać zajęła na ostatnich MŚ 14 lokatę. Jak na 3 letnią historię tej dyscypliny w Polsce uważam lokatę w środku stawki za wspaniały wynik

Kadra żeńska jeszcze się nie ukształtowała. Dziewczęta w Polsce grają dopiero od roku dlatego jeszcze nie było przymiarek w tej materii. W mojej opinii jednak tego typu zabiegi powinny rozpocząć się niebawem. Najlepiej na wiosnę, gdyż już za 2 lata odbędą się mistrzostwa Europy w Amsterdamie.

Gdzie należy zgłosić się, żeby rozpocząć przygodę z tym sportem?

Chętni na spróbowanie swoich sił powinni zgłaszać się bezpośrednio do mnie lub do prezesa klubu Tomasza Kędzi. Wszelkie niezbędne dane kontaktowe można znaleźć na naszej stronie internetowej www. kosynierzy.pl

Czego uczycie się obecnie na treningach? Jak wygląda takie przygotowanie?

Jeśli chodzi o wygląd treningów to jest to typowa ogólnorozwojówka. Jesteśmy już na tym poziomie, że przestaliśmy się uczyć jak się rzuca i łapie. Teraz jesteśmy na udoskonalaniu tych rzeczy, więc mimo wszystko ciągle rzucamy i łapiemy piłkę w koszyki niemniej jednak w sposób dynamiczny. Podczas konkretnych zagrań, wariantów taktycznych itp. Lacrosse jest skomplikowaną dyscypliną od strony taktycznej. Tzn skomplikowaną to może złe słowo, po prostu pełną bardzo ważnych bardzo drobnych rzeczy które w momencie gdy zostaną jakby nawykiem rzucają całkowicie inne światło na ten sport. Wszystko nagle staje się łatwe i oczywiste. Reasumując ciągle się uczymy tylko w już troszeczkę inny sposób. Praca indywidualna każdego zawodnika powinna odgrywać znaczącą rolę w stawaniu się lepszym zawodnikiem. Mamy potencjał i zapał potrzebny do podnoszenia swoich umiejętności. Każdy trening sprawia że uczymy się czegoś nowego. Efekty tej pracy są dla nas największą nagrodą i każdy kto wie i przypomni sobie jak wyglądał lacrosse w naszym kraju chociażby rok temu po prostu się uśmiechnie i zrozumie, że zmieniło się naprawdę wiele. Oczywiście tylko na plus.

Rozmawiał Tomasz Wiliński


www.tomaszwilinski.pl

fot. Wojciech Gajewski

Czytaj więcej:

www.fit.pl