Chodne poranki, szron na trawie, deszcz i mroźny wiatr często zniechęcają do uprawiania sportu, receptą na aktywną jesień jest odpowiedni strój, sprawdź jak go wybrać
fit.pl
2015-11-04 00:00
Udostępnij
Ciepła i sportowa jesień!
rower jesienCo jest potrzebne, by aktywnie spędzać jesienne dni? Większość czasu spędzamay w pracy, a czas na sport znajdujemy najczęściej wieczorem bądź rano. Chłód i pierwsze jesienne deszcze odstraszają przed wyjściem na zewnątrz. Jesienno-zimowa aura potrafi zniechęcić nawet najbardziej zmotywowanych sportowców.

Nawet gdy zimno i mroźno wystarczy mądrze skomponować strój, by przejażdżka rowerem, bieganie, jazda na rolkach czy spacer z kijkami stały się prawdziwą przyjemnością.

Buty

Wygodne, skórzane, a przede wszystkim sportowe (najlepiej uniwersalne) przydadzą się do biegania i na rower, jeśli dysponujemy większą gotówką, warto pomyśleć o ocieplaczach lub termoaktywnych skarpetkach, które zatrzymują ciepło, a także pozwalają skórze oddychać.

Podstawą przy wyborze butów do biegania lub spacerów z kijkami jest przyczepność i stabilność, biorąc pod uwagę oszronione, oblodzone lub mokre nawierzchnie szukajmy butów z grubszą podeszwą, która jest wyposażona w odpowiednie "bieżniki".

Spodnie

Zarówno wczesną, jak i poźną jesienią warto dobrze ochronić nogi. Szersze lub dopasowane – to już sprawa indywidualna nogi powinny być chronione wygodnymi i cieplejszymi spodniami. Do biegania, jazdy na rowerze lub na rolki lepiej sprawdzą się oczywiście legginsy, termoaktywne lub z włókien specjalistycznych. Późną jesienią można zastosować, zasadę na cebulkę prócz ciepłych legginsów warto założyć także cieńsze ortalionowe spodnie.

Kurtka czy polar?

Wybierając ochronę dla tułowia zawsze mamy na względzie wygodę, lekkość materiału i utrzymywanie ciepła. Jeśli na zewnątrz jest wietrznie i mroźno przyda się cienka, nieprzemakalna ortalionowa kurtka, tzw. wiatówka. Pod spodem powinien znaleźć się polar (ewentualnie bluza bawełniana), a tuż pod nim termoaktywna koszulka.

Coś na głowę

Zanim pierwsze przymrozki na dobre wpiszą się do jesiennego kalendarza, podczas codziennego sportu wystarczy ciepła opaska na uszy, najlepiej polarowa, lub czapka z daszkiem i osłonkami na uszy. Wtedy zarówno głowa, jak i uszy będą skutecznie chronione od nieprzyjemnych powiewów chłodu i wiatru.

Jesienią doskonale sprawdzają się także kominiarki oraz bluzy z przedłużonym stanem, które z powodzeniem mogą zastąpić szalik. Jak wiadomo, szyją i głową najszybciej ucieka ciepło, dlatego warto również i tę część ciała ochraniać.

Pamiętaj:

- Skoro na zewnątrz temperatura spada, a Ty wybierasz się na trening, posmaruj twarz i dłonie tłustym kremem, twoja skóra jeszcze nie jest przyzwyczajona do chłodu, warto zatem chronić ją przed wysuszaniem i pękaniem;

- Nawet jeśli zmarzłeś w pracy bądź czekając na przystanku, nie ubieraj się zbyt ciepło na trening. Gdy tylko zaczniesz się ruszać, będzie jeszcze bardziej ciepło, a to szybka droga do przegrzania i złapania infekcji.

www.fit.pl