Nawet początkujący gracze wiedzą o mnogości kolorów i wzorów na piłkach. Piłki są produkowane we wszystkich niemal kolorach - od standardowej bieli do czerni. Można także spotkać piłki... zielone
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Kije golfowe
Kije golfowe można najogólniej podzielić na trzy grupy: drewna (ang. woods), żelaza (ang. irons) i puttery.  Kije drewniane dawniej były wykonywane wyłącznie z drewna. Obecnie ich główki są przeważnie metalowe. Kije te są najdłuższe i mają najmniejszy kąt nachylenia lica główki (od kilku do kilkunastu stopni). Dzięki temu uderzona takim kijem piłka leci daleko i gorzej się wznosi, niż w przypadku strzałów żelazami. Najczęściej używanymi woodami są te z numerami od 1 do 5. Kije oznakowane liczbami wyższymi mają bardziej nachylone lica główek, przez co mogą "podnieść" piłkę wyżej po uderzeniu. Nazywane są one niekiedy "fairway woods", jako że gra się nimi z trawy, a nie z kołeczka. Ich spodnia część ma czasem trójkątny kształt, co ułatwia przechodzenie kija przez trawę. Uderzenia woodami sprawiają często problemy początkującym graczom. W ich przypadku tor loty piłki jest płaski, a większość strzałów to hooki bądź slice'y.



 

[-------]

W związku z tym wielu początkujących woli używać kijów żelaznych. Żelaza także są ponumerowane (od 1 do 9). Charakteryzują je płaskie główki w kształcie "łopatek", którymi uderza się piłkę. Im niższy numer ma kij, tym jest on dłuższy i ma mniej nachylone lico główki (od ponad czterdziestu stopni w "dziewiątce" do kilkunastu w 1 iron, tzw. "driving iron"). Do żelaz zaliczają się także specjalne kije o nazwie "wedge". Słowo to oznacza w języku angielskim "klin" i dobrze oddaje przeznaczenie kijów tego rodzaju. Przy strzale wedgem jego główka "wbija się" między trawę, a piłkę, wysoko podbijając tą ostatnią. Najczęściej można spotkać pitching wedge do kilkudziesięciometrowych i krótszych strzałów oraz sand wedge do gry z piasku. Niektórzy golfiści używają różnego rodzaju lob- i lofted wedge'ów o nachyleniu lica główki wynoszącym 60 i więcej stopni. Dzięki temu po wysokim locie o opadnięciu na ziemię piłka nie toczy się do przodu. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy green, na który ma być zagrana piłka, otoczony jest pułapkami, takimi jak bunrky, czy przeszkody wodne. Żelaza różnią się między sobą kształtem tylnej części główki. Kije typu "blade" to takie, w których tył główki jest jednolity. Natomiast kije obciążane obrzeżowo mają wewnątrz wgłębienie, co daje korzystny rozkład ich masy. Rozmieszczenie ciężaru kija jest różne w różnych modelach różnych firm i pozwala na lepsze dostosowanie sprzętu do potrzeb zawodnika.


www.fit.pl