Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zaktualizowała listę substancji i metod zabronionych w sporcie na rok 2024. Wśród wprowadzonych zmian znalazł się popularny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, często używany przez piłkarzy. Decyzje o wpisaniu substancji do listy podejmuje komitet WADA, kierując się trzema głównymi kryteriami: potencjalnym wpływem na wynik sportowy, negatywnym wpływem na zdrowie sportowca oraz sprzecznością z duchem sportu.
Aleksandra Załęska
2024-01-02 09:52
Udostępnij
Nowa lista substancji zakazanych w sporcie

Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej, dr Michał Rynkowski, podkreśla, że stosowanie dopingu dotyczy nie tylko zawodowców, ale także sportowców amatorów. To szczególnie niebezpieczne ze względu na nielegalną produkcję niektórych substancji dopingowych, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa i higieny.

W grudniu 2023 roku WADA opublikowała zaktualizowaną listę substancji i metod zabronionych na 2024 rok. Tramadol, silnie uzależniający lek przeciwbólowy, został wpisany na listę, głównie z powodu jego popularności wśród sportowców. Od 2019 roku jest on zakazany przez Międzynarodową Unię Kolarską, jednak jego wykrycie u kolarza Nairo Quintany w 2022 roku wywołało kontrowersje.

Dr Rynkowski podkreśla, że lista WADA ma charakter obowiązujący i jest ważna zarówno podczas zawodów, jak i poza nimi. Wprowadzenie tramadolu na listę wynika nie tylko z jego wpływu na wyniki sportowe, ale także z ryzyka uzależnienia i negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne.

W aktualizacjach listy substancji zabronionych z lat poprzednich, istotną rolę odegrały m.in. zasady dotyczące glikokortykoidów. W 2021 roku dodano kategorię substancji nadużywanych, takich jak kokaina czy MDMA. Dr Rynkowski uważa, że regularne aktualizacje listy są korzystne dla zawodników, umożliwiając unikanie nieświadomego dopingu.

Stosowanie dopingu dotyczy zarówno zawodowców, jak i amatorów, co potwierdzają informacje uzyskane m.in. od służb policyjnych. Produkty dopingowe są często wytwarzane w warunkach niespełniających standardów bezpieczeństwa, co zwiększa ryzyko dla zdrowia. Rynkowski zwraca uwagę na potrzebę ograniczonego zaufania do suplementów diety, które, oprócz potencjalnego dopingowania, mogą zawierać niebezpieczne substancje.

Podsumowując, aktualizacja listy WADA na 2024 rok, zwłaszcza wpisanie tramadolu, ma kluczowe znaczenie dla świadomości sportowców i walki z dopingiem, zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim.

newseria.pl