fit.pl mobile logo

Paweł Czaplicki – crossfit to styl życia

Z Pawłem Czaplickim brązowym medalistą zawodów Reebok CrossFit Games 2012, rozmawiamy o treningu crossfit i jego przyszłości w Polsce
czaplicki2Pierwsze pytanie nasuwa się samo przez się. Dlaczego zacząłeś trenować corssfit?

Całe życie, od dziecka byłem związany ze sportem. Najpierw trenowałem 20 lat judo, które wpłynęło na mój rozwój. W pewnym momencie okazało się, że dalsze uprawianie judo będzie za drogie i musiałem z niego zrezygnować. Szukałem czegoś, co sprawi mi radość i pozwoli mi się rozwijać i tak trafiłem na crossift. Swego czasu oglądałem treningi crossfit na youtube i postanowiłem spróbować.

Ćwiczyłeś judo. Czy trening judoki pozwolił Ci lepiej opanować technikę crossfit?

W pewnym sensie tak. Trenując judo również robiłem ogólnorozwojówkę przygotowując się do zawodów. Był to świetny „podkład” pod crossfit.

Od kiedy tak na dobre zająłeś się crossfitem?

W listopadzie zacząłem ćwiczyć podnoszenie ciężarów, a od lutego zeszłego roku postanowiłem się już zawodowo zająć crossfitem i poświęcić życie temu.

Jak sam wspomniałeś, byłeś aktywny od dziecka. Czy pierwsze zajęcia crossfit stanowiły dla Ciebie trudność?

To nie było tak, że ja przyszedłem na pierwsze zajęcia, bo wówczas jeszcze nie było takiego miejsca w Polsce. Miałem to szczęście, że w jakiś sposób byłem przygotowany trenersko, gdyż skończyłem kierunek trenerski. Dzięki temu potrafiłem dobrać odpowiednie obciążenia, znalazłem ludzi, którzy mi pomogli i bardzo dobrych trenerów z podnoszenia ciężarów. Sam zacząłem programować swój trening. Usiadłem na facebooku i zacząłem wysyłać pytania do Amerykanów, zajmujących się crossfitem i pisałem do nich tak długo, aż mi odpisali.

W takim razie kiedy i gdzie odbyłeś swoje pierwsze zajęcia crossfitowe?

Pierwsze zajęcia odbyłem w Reebok CorssFit Mokotów, czyli w pierwszym miejscu w Polsce dedykowanemu crossfitowi.

No właśnie stworzenie takiego boxu to dobry pomysł?

To bardzo dobry pomysł i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej, bo po pierwsze jest to super kierunek, po drugie super biznes, a po trzecie robi się to, co się kocha.

Gdybyś miał dokończyć zdanie: Crossfit jest dla mnie....

W tym momencie stylem życia.

Crossfit zmienił Twoje życie?

Dzięki niemu bardzo dużo się zmieniło. Nigdy nie przykładałem dużej wagi do diety. Wcześniejsze treningi oczywiście były planowane, ale przychodziłem na trening i wszystko było gotowe. A w crossficie sam muszę rozplanować cały tydzień, cały miesiąc, całe pół roku, żeby coś osiągnąć. Inaczej odczuwa się sukces, jeśli samemu włoży się w przygotowanie serce w 100%.

Czy są ćwiczenia, elementy, w których czujesz, że jeszcze musisz nad nimi popracować?

W niczym nie jestem perfekcyjny :)

To w takim razie, które lubisz najbardziej?

Bardzo dobrze czuję się w ćwiczeniach ze sztangą, chociaż przede mną dużo techniki do poprawienia. Lubię też ćwiczenia gimnastyczne. Crossfit jest tak szeroką dziedziną, że nie można się na nim nudzić. Dlatego też jest chwytliwy. Przychodząc na każdy trening robi się co innego.

Trening crossfit to Twoim zdaniem trening przyszłości?

Jak najbardziej. Zajmuje się przygotowaniem motorycznym zawodników z brazylijskiego ju jitsu. Nie spotkałem się z takim systemem treningowym, który tak perfekcyjnie można dostosować do każdej dyscypliny sportu.

Jak byś zachęcił ludzi, aby zaczęli trenować crossfit?

Jeśli ktoś chce zmienić swoje życie, chce żyć lepiej czy być sprawniejszym, czerpać przyjemność z tego co robi i nie marnować godzin na bieżniach, to crossfit jest dla niego. To trening dla tych, którzy wiedzą co chcą.

Zdradzisz nam swoje plany na przyszłość?

Mam dość długofalowe plany, które związane są z rozwojem. Moim głównym celem jest w ciągu trzech lat dostać się na finały CrossFit Games.

Rozmawiała: Ola Załęska

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl