Co będzie popularne w nowym roku? Jakie nowości na nas czekają? Czy trening siłowy nadal będzie popularny? Będziemy częściej ćwiczyć w grupie czy samodzielnie? Słowem co przyniesie nam w fitnessie rok 2016?
fit.pl
2015-12-08 00:00
Udostępnij
 

Jak co roku ACSM’s Health & Fitness Journal opublikował raport z badania trendów fitness. Raport został wykonany na zlecenie American College of Sport Medicine i pokazuje, co zdominuje rynek fitness w nadchodzącym roku.

Ankietą objęto wszystkie kontynenty i wzięli w niej udział profesjonaliści z następujących krajów: Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Indie, Włochy, Rosja, Singapur, Tajwan, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Według raportu trendy fitness na rok 2016 przedstawiają się następująco:

1. Na samym początku raport wskazuje, że rynek fitness zostanie zdominowany przez poręczne technologie, typu: zegarki, pulsometry, urządzenia do monitorowania GPS. Branżą fitness zawładną również inteligentne tkaniny czy interaktywne okulary.

2. Ważną rolę w fitnessie, w 2016 roku, będzie nadal odgrywał trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Trudno się dziwić, trening ten wymaga niewielkiej ilości sprzętu, a przynosi zaskakująco dobre rezultaty.

3. W nadchodzącym roku popularne będą również treningi interwałowe. Krótki czas treningu, około 30 minut to czynnik decydujący o popularności.

4. Dużą popularnością cieszyć się będzie nadal trening siłowy, zwłaszcza wśród ludzi młodych, chcących zbudować masę mięśniową. Trening siłowy będzie również cieszył się zainteresowaniem kobiet i mężczyzn w średnim wieku, jako sposób na walkę z ograniczeniami układu ruchu.

5. W nowy roku numerem jeden będzie trening indywidualny. Klienci są coraz bardziej świadomi tego, że klub fitness jest miejscem, w którym nie tylko mogą schudnąć, ale również uzyskać fachową poradę dotyczącą odżywiania i treningu. Specjaliści z ACSM podkreślają, że instruktorzy nie powinni osiadać na laurach i wciąż poszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje. Trening indywidualny pozwala klientom na obcowanie z trenerem sam na sam, dzięki temu trener poświęca mu więcej uwagi, a uzyskiwane efekty są szybciej widoczne.

6. 2016 rok będzie nadal rokiem treningu funkcjonalnego. Trening funkcjonalny zdobywa stale nowych zwolenników a to za sprawą ćwiczeń, które kompleksowo pozwalają pożegnać swoją dawną wagę, wyglądać i dobrze czuć się we własnym ciele. Ćwiczenia mają za zadanie zwiększać możliwości ruchowe, opierając swój system na pracy zarówno nóg, rąk, ramion, brzucha oraz kręgosłupa.

7. Treningi funkcjonalne łączą się z kolejnym trendem, czyli rosnącą liczbą programów fitness dla seniorów, Coraz większa liczba osób po 50 roku życia postanawia spędzać czas w sposób aktywny i wybiera się do fitness klubów. Dlatego też właściciele to właśnie dla osób 50+ przygotowują bogatą ofertę zajęć, dzięki czemu seniorzy nie mogą się nudzić i każdy i z nich znajdzie coś dla siebie. Kluby fitness prześcigają się w wymyślaniu nowych programów dostosowanych dla seniorów, zarówno pod względem wieku, potrzeb jak i występujących schorzeń.

8. Kluby fitness wyjdą na przeciw problemowi rosnącej ilości otyłych dzieci. Odsetek otyłych dzieci w Polsce i na świecie rośnie z roku na rok. Co raz więcej dzieci woli kopać piłkę na ekranie komputera, niż wyjść na podwórko i pograć z kolegami. Dlatego też wszelkie programy, zachęcające dzieci do aktywności fizycznej, a także programy zwalczające otyłość u najmłodszych będą na topie w 2016 roku.

9. Ważnym trendem będzie również grupowy trening siłowy, czyli trening prowadzony w małych grupach, dzięki czemu instruktor będzie miał możliwość kontrolowania jakości treningu i techniki wykonywanych ćwiczeń u każdej osoby obecnej na sali.

10. Ważnym elementem będzie również Corpotate Wellness, czyli promocja zdrowego stylu życia wśród pracowników. Rosnąca tendencja o dbanie o własne zdrowie, sprawia, że pracodawcy będą dbali o swoich najlepszych pracowników poprzez zapewnianie usług, które oceniają stan zdrowia. Jednocześnie pracodawcy będą pokrywali koszty opieki zdrowotnej. To wszystko w celu zwiększenia wydajności pracowników.

Pozostałe trendy, które zdominują rynek fitness w 2016 roku:

1. Trening na świeżym powietrzu: turystyka piesza, kajakarstwo, gry sportowe.

2. Sprzęt do masażu powięziowego, będzie sposobem na poprawę samopoczucia.

3. Aplikacje do ćwiczeń dostępne dla iPhone, iPad i Androida, takie jak Nike Training Club, Endomondo, joga z Janet Stone.

4. Trening obwodowy oparty na 6- 10 ćwiczeniach.

5. Cross Training - mieszanie różnych rodzajów ćwiczeń w czasie jednego treningu. Przykładem takich programów są treningi o nazwach P90X i Insanity Workout, o których zaczęło być głośno w zeszłym roku.

6. Monitoring wyników z wykorzystaniem zegarków, telefonów, pozwali na jeszcze większą mobilizację do ćwiczeń, poprzez zapisywanie osiągnięć i możliwość udostępnienia wyników.

7. Kompleksowa oferta klubów fitness – połączenie treningu indywidualnego z odpowiednią zmianą nawyków żywieniowych oraz zmianą stylu życia klientów na zdrowy.

8. Rehabilitacja w klubie fitness – ćwiczenia dedykowane osobom borykającym się z różnymi problemami zdrowotnymi, na przykład chorobami kręgosłupa.

9. Grupy szkoleniowe – trenerzy pracujący w kameralnych grupach dwu-czteroosobowych.

10. Joga w różnych jej odmianach.

www.fit.pl