Trend „NoLo” coraz bardziej popularny – dowiedz się czym jest i odkryj nowe smaki!

W ostatnich latach, wraz z rosnącym trendem zdrowego stylu życia, coraz większą popularność zdobywają napoje bezalkoholowe oraz te o niskiej zawartości alkoholu, znane jako NoLo (No and Low Alcohol Beverages). Spotkać je można na imprezach, domówkach, grillach i w restauracjach, gdzie stanowią alternatywę zarówno dla tradycyjnych koktajli, jak i nowoczesnych kompozycji smakowych. Motywowani są oni korzyściami zdrowotnymi, niską kalorycznością oraz zmieniającymi się warunkami pogodowymi.
Aleksandra Załęska
2024-06-17 15:39
Udostępnij
Trend „NoLo” coraz bardziej popularny – dowiedz się czym jest i odkryj nowe smaki!

Produkty NoLo nie tylko zyskują na popularności, ale również stają się częstszym wyborem świadomych konsumentów, którzy dokładnie wybierają, co spożywają. Czy jednak ogranicza to ich wybór? Zdecydowanie nie! Nowe doświadczenia kulinarno-koktajlowe zachęcają do odkrywania nowych smaków i kompozycji.

Bezalkoholowe Napoje Gronowe: Proces Produkcji

Bezalkoholowe napoje gronowe powstają w wyniku procesu winifikacji, gdzie sok z winogron fermentuje, a następnie alkohol jest usuwany przed butelkowaniem. Istnieje kilka metod dealkoholizacji, takich jak ekstrakcja próżniowa oraz metoda wirujących stożków. Pierwsza opiera się na odparowywaniu etanolu przez podgrzewanie do 30°C, podczas gdy druga, bardziej zaawansowana technologicznie, wykorzystuje siłę odśrodkową i niską temperaturę, aby minimalizować zmiany w smaku i aromacie trunku.

Nowe Smaki i Doświadczenia

Latem, gdy temperatura wzrasta, a czas spędzamy na świeżym powietrzu, coraz chętniej sięgamy po lekkie, orzeźwiające napoje. Dlatego warto wybierać delikatne, bezalkoholowe opcje, które doskonale komponują się z letnimi piknikami i grillowanymi potrawami. Przykładem może być półwytrawny biały Riesling, idealny do owoców morza, wieprzowiny i drobiu, o owocowym bukiecie z grejpfruta, cytryny i jabłka.

Inną ciekawą opcją jest bezalkoholowy napój gronowy z odmiany Muskat, idealny dla wegan, z wyraźnymi nutami liczi, brzoskwini i dojrzałej gruszki, z delikatnym posmakiem suszonych owoców. Jest to jedno z najsmaczniejszych rozwiązań na rynku, pasujące do sushi, owoców morza, ryb i sałatek.

Bezalkoholowa strefa w sklepach Lidl Polska

Już od połowy czerwca w sklepach stacjonarnych Lidl Polska będzie pojawiać się specjalna strefa z trunkami bezalkoholowymi, która przez całe lato potowarzyszy klientom sieci. W ofercie znajdą się białe, czerwone i musujące napoje gronowe, a także inne trunki. Dodatkowo, przez cały czerwiec, na lidlowych półkach można znaleźć bezalkoholowe piwa kraftowe z Browaru Trzech Kumpli. W stałym asortymencie sieci klienci znajdą również piwo marki własnej Argus 0% w smakach: Aloe vera, grejpfrut oraz cytryna-mięta, a także Perlenbacher pszeniczne 0%.

Bez względu na to, czy planujemy spotkanie z przyjaciółmi, czy spokojny wieczór w domu, nowa strefa z szeroką ofertą bezalkoholowych trunków, z pewnością spełni oczekiwania osób dbających o zdrowy styl życia.

Trend NoLo nie tylko redefiniuje nasze podejście do picia alkoholu, ale również otwiera przed nami szeroki wachlarz nowych smaków i możliwości kulinarnej eksploracji. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji oraz rosnącej świadomości konsumentów, napoje bezalkoholowe stają się nieodłącznym elementem współczesnej gastronomii i stylu życia.