Szafran może chronić przed rakiem wątroby

Jak sugerują badania prowadzone na zwierzętach, używany jako przyprawa szafran może hamować namnażanie się komórek raka wątroby i pobudzać ich obumieranie - informuje pismo "Hepatology"  
fit.pl
2011-08-23 00:00
Udostępnij
Szafran może chronić przed rakiem wątroby
Naukowcy z zespołu prof. Amr Amina z United Arab Emirates University podawali szczurom najpierw szafran (w dawce dziennej 75, 150 lub 300 mg/kg), a po dwóch tygodniach od rozpoczęcia takiej profilaktyki zwierzętom zaczęto wstrzykiwać DEN.

Po 22 tygodniach okazało się, że im większa była dawka szafranu, tym mniej powstawało u zwierząt guzów wątroby - przy najwyższej dawce nie było ich wcale.

Także poziom białek świadczących o uszkodzeniu wątroby był niższy u szczurów otrzymujących szafran. Wyniki badań laboratoryjnych świadczyły o hamowaniu wzrostu nowotworów i nasilonej apoptozie, czyli obumieraniu komórek wątroby.

Rak wątrobowokomórkowy, inaczej pierwotny rak wątroby (HCC) to piąty nowotwór pod względem częstości występowania i trzeci, gdy chodzi o liczbę powodowanych zgonów.

Chorobie tej sprzyjają zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C oraz ekspozycja na rakotwórcze substancje chemiczne, nadmiar żelaza w organizmie, stłuszczenie wątroby czy nadużywanie alkoholu. Do rakotwórczych substancji należy dietylonitrozoamina (DEN), zawarta m.in. w dymie tytoniowym, kosmetykach, benzynie - oraz produktach mlecznych i przetworzonym mięsie.

Szafran, uzyskiwany z rośliny - szafranu uprawnego (Crocus sativus), od tysiącleci stosowany jest jako barwnik, przyprawa, lek i afrodyzjak. Nadaje potrawom piękny, żółty kolor. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych ma także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jest najdroższą z przypraw, co wynika ze sposobu jego uzyskiwania - na 1 kilogram potrzebne są znamiona ze 150 000 kwiatów.

PAP - Nauka w Polsce

www.fit.pl