fit.pl mobile logo

Kaszel u niemowlaka

Choć kaszel jest zazwyczaj naturalnym odruchem, często niezwiązanym z żadną jednostką chorobową, to mimo wszystko jest bardzo nieprzyjemnym objawem, którego wolelibyśmy unikać. Staje się on tym bardziej niepożądanym, gdy przytrafia się małemu dziecku. Utrudnia oddychanie i przeszkadza w spokojnym śnie, przez co maluch jest zmęczony, niespokojny i marudny. Warto zatem dowiedzieć się, jak rozpoznać rodzaj kaszlu u niemowlaka i czy można mu jakoś zaradzić. 
Skąd się bierze kaszel?

Przyczyny kaszlu u niemowlaka, podobnie jak u osób dorosłych, są różne. Z jednej strony, może on być naturalną reakcją obronną organizmu na drażniące czynniki: dym papierosowy, pył, kurz, perfumy czy środki czystości o intensywnym zapachu. Odruch kaszlu jest wtedy bardzo potrzebny, gdyż zapobiega przedostaniu się do dróg oddechowych szkodliwych substancji, przez co chroni płuca i oskrzela. Kaszel tym spowodowany pojawia się sporadycznie i nie należy się nim martwić. Inną, zdecydowanie groźniejszą przyczyną kaszlu, jest infekcja. Dziecko kaszle wtedy zdecydowanie częściej. Pojawiają się również inne objawy, charakterystyczne dla stanu zapalnego (duszność; problemy w oddychaniu; ból gardła; obrzęk gardła; wysoka gorączka, utrzymująca się dłużej niż dobę; świszczące odgłos, wtórujący wdechowi; gęsta, żółtozielona wydzielina).Kaszel kaszlowi nie równy

Na pewno zdajemy sobie sprawę, że kaszel występują w dwóch odmianach – mokrej i suchej. Kaszel mokry, zwany również produktywnym lub oskrzelowym jest konsekwencją usuwania z organizmu wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. W przypadku stanu zapalnego flegma przyjmuje bardzo gęstą konsystencję i utrudnia oddychanie. Z kolei kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, to następstwo podrażnienia dróg oddechowych. Jego przyczyną może być infekcja – staje się wtedy bardzo uciążliwy i towarzyszy mu ból gardła. Innymi czynnikami, wywołującymi kaszel suchy są drażniące substancje (dym, pyły, kurz itd.) lub pozbawione wilgotności, ciepłe powietrze.

Sposoby na kaszel u niemowlaka

Mokry kaszel to odruch, którego nie można powstrzymywać, gdyż jego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Do domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością należy przede wszystkim zapewnienie dziecku odpowiednich warunków – maluch musi przebywać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność. Można również ułatwić dziecku odkrztuszanie poprzez delikatne oklepywanie jego plecków dłonią, smarowanie maścią rozgrzewającą oraz zastosowanie olejku eukaliptusowego lub miętowego. Innym rozwiązaniem są inhalacje, do których wystarczy sama para wodna (jeżeli dziecko nie jest uczulone, można dodać do wody olejek miętowy lub mieszankę ziół – szałwii, rumianku i tymianku). Sposób wykonywania inhalacji jest zamieszczony na stronie: www.kaszeludzieci.pl. W sytuacji, gdy oprócz kaszlu pojawiają się inne niepokojące objawy, między innymi gorączka, obrzęk gardła czy duszności, należy koniecznie udać się do lekarza. Pediatra ustali odpowiedni sposób leczenia. Zazwyczaj podaje się w takich sytuacjach leki, których działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny. Staje się ona wtedy bardziej płynna i łatwiejsza do usunięcia. Kaszel suchy, wywołany czynnikami drażniącymi, zwalcza się poprzez usuwanie jego przyczyny. Trzeba przy tym pamiętać, aby na przyszłość nie dopuszczać do sytuacji, w których dziecko ma kontakt z dymem czy innymi zanieczyszczeniami. Z suchym kaszlem można również postępować, podobnie jak w przypadku kaszlu mokrego – poprzez odpowiednie przygotowanie pokoju, w którym będzie przebywać niemowlak. Pomieszczenie należy systematycznie wietrzyć. Nie wolno przesadzać ze zbyt dużą temperaturą – idealną wartością jest 20 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza – pomocne będą w tym nawilżacze. W sprzedaży dostępne są bardzo wygodne w użyciu modele, które mają wmontowane funkcje pomiaru i same włączają się w sytuacji, gdy powietrze jest zbyt suche. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza można zawiesić niedaleko łóżeczka mokry, odciśnięty ręcznik. 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
alexandraivanova13

Dziewczyny, bardzo przytyłam podczas ciąży, ale zaraz po porodzie postanowiłam to naprawić. Keto pomógł mi. Daję link, studium http://tokilb.com/u15k

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl