Otyłość jest nie tylko kosmetycznym problemem, ale także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia serca. Dr n. med. Jakub Foryś, kardiolog z Grupy American Heart of Poland, wyjaśnia, jak mechanizmy prowadzące do chorób układu sercowo-naczyniowego są związane z nadmierną wagą ciała oraz dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi jest kluczowe.
Aleksandra Załęska
2024-03-01 08:23
Udostępnij
1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tkanka tłuszczowa występuje nie tylko pod skórą, ale także między narządami oraz wewnątrz nich. Otyłość, zdefiniowana przez Światową Organizację Zdrowia jako nieprawidłowe nagromadzenie nadmiernego tłuszczu w organizmie, jest efektem długotrwałego dodatniego bilansu energetycznego, co oznacza, że spożywana energia przewyższa jej zużycie. Według danych WHO, ponad 800 milionów ludzi na świecie zmaga się z otyłością lub nadwagą, a ta liczba stale rośnie. Prognozy ekspertów sugerują, że jeśli obecny trend wzrostowy utrzyma się, liczba ta może wzrosnąć do 4 miliardów w ciągu najbliższych 12 lat, co stanowiłoby aż 51% populacji świata.

  • Istnieje wiele czynników przyczyniających się do otyłości, łącznie z aspektami genetycznymi, hormonalnymi, środowiskowymi i społecznymi. Jednakże, to nasz styl życia ma kluczowy wpływ na jej rozwój. Nadmierne spożycie węglowodanów prostych i tłuszczów, niewystarczająca aktywność fizyczna oraz nieregularne nawyki żywieniowe mają wpływ na nasze ryzyko otyłości. Większość przypadków otyłości wynika z nadmiernego spożycia pokarmów (tzw. otyłość prosta). Jedynie 10% to przypadki otyłości wtórnej, spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi, stosowaniem określonych leków lub uwarunkowaniami genetycznymi. Nadmiar tkanki tłuszczowej niesie ze sobą wyższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu, co może prowadzić do miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca. Ryzyko śmierci z powodu chorób serca wzrasta nawet o 60% u osób z nadwagą lub otyłością - podkreśla dr n. med. Jakub Foryś.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie ponad 2,5 miliona osób na świecie umiera z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością. Otyłość jest jedną z najtrudniejszych do leczenia oraz jedną z najpoważniejszych przewlekłych chorób naszych czasów.

  • Nadwaga i otyłość to dwie różne kategorie. Otyłość jest chorobą, charakteryzującą się patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym fizjologiczne normy (>15% masy ciała u dorosłego mężczyzny i >25% masy ciała u dorosłej kobiety). Nadwaga stanowi pierwszy krok w stronę otyłości, wymagając działania przeciwko nadmiarowi kilogramów. Prostym sposobem na sprawdzenie nadwagi i otyłości jest pomiar obwodu talii. Jeśli przekracza on 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn, mówimy o otyłości brzusznej - wyjaśnia dr n. med. Jakub Foryś.

Otyłość wymaga dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych, takich jak ocena profilu lipidowego, kontrola poziomu glukozy we krwi, ocena funkcji wątroby oraz badania morfologiczne i funkcjonalne. Wysoki poziom cholesterolu LDL ("złego") bezpośrednio przyczynia się do rozwoju miażdżycy tętnic, co z kolei może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niedokrwienia kończyn. Nadmierna tkanka tłuszczowa w sercu prowadzi do osłabienia pracy serca, co może objawiać się zmęczeniem, bólem zamostkowym, spowolnionym tętnem oraz zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga świadomości społecznej oraz podejmowania działań zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Utrzymanie prawidłowej wagi poprzez zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę jest kluczowe dla zachowania zdrowia serca i ogólnego dobrostanu.