4 szkodliwe mity o otyłości, w które nadal wierzysz!

Aż 8 milionów dorosłych Polaków boryka się z problemem otyłości, co oznacza, że statystycznie każda osoba z nas zna co najmniej jedną osobę dotkniętą tym schorzeniem. Przy tym każdy z nas z pewnością stykał się z niepotwierdzonymi naukowo mitami dotyczącymi otyłości. Pomimo dostępności badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzają, że otyłość to złożona i przewlekła choroba, niepotwierdzone naukowo przekonania wciąż utrzymują się w społecznej świadomości. Słyszeliśmy już zdania takie jak: "To tylko tłuszczyk dziecięcy, dzieci wyrastają z nadwagi!", "Mój wygląd jest wynikiem genów, nie ma powodu do zmartwień, wyniki badań są w normie", "W ciąży powinnaś jeść za dwoje!", "Rozważ zabieg zmniejszenia żołądka, to Cię wyleczy". Jeśli choć jedno z tych stwierdzeń wydaje się znajome, to znaczy, że także Ty spotkałeś się z dezinformacją. Na temat dlaczego konieczne jest obalenie tych mitów, które faktycznie zagrażają zdrowiu społeczeństwa, wypowiada się chirurg bariatryczny, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Aleksandra Załęska
2024-01-03 10:24
Udostępnij
4 szkodliwe mity o otyłości, w które nadal wierzysz!

Mit 1: Z otyłości się „wyrasta”

Nadmierna masa ciała u dzieci często jest jeszcze bagatelizowana, utożsamiana z oznaką zdrowia, a podawanie jedzenia jest traktowane jako wyraz miłości. Niemniej jednak, na każdym etapie rozwoju dziecka kluczowe są wiedza i kompetencje żywieniowe opiekunów. Podawanie posiłków o zbyt dużej kaloryczności w stosunku do wydatku energetycznego oraz brak aktywności fizycznej stanowią główne czynniki przyczyniające się do rozwoju choroby otyłości u najmłodszych. Błędem jest lekceważenie nadmiernej masy ciała z przekonaniem, że dziecko z tego "wyrośnie". Badania naukowe wskazują, że otyłość ma charakter przewlekły i nie ma tendencji do samoustępowania. Ryzyko otyłości w dorosłym wieku wynosi 70-80% u dzieci z nadwagą. Właściwa edukacja żywieniowa, umożliwiająca podejmowanie prozdrowotnych wyborów, oraz modyfikacje stylu życia są kluczowe w opanowaniu postępów choroby otyłościowej u dzieci. Działanie to wymaga zaangażowania osób dorosłych, aby stworzyć otoczenie sprzyjające zdrowiu dzieci - podkreśla chirurg bariatra, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Mit 2: Można mieć otyłość i być zdrowym

Popularnym, lecz fałszywym przekonaniem jest, że otyłość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeśli wyniki badań są w normie. Naukowe badania wykazują, że nadmierne BMI zwiększa ryzyko chorób układu krążenia nawet u osób z prawidłowym ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu. Otyłość, nawet bez widocznych objawów, wpływa na zdrowie, a mechanizmy adaptacyjne organizmu działają tylko do pewnego momentu. 95% osób z nadmiernym BMI ostatecznie cierpi z powodu przynajmniej jednego powikłania otyłości spośród ponad 200. Konieczne jest zatem zrzucenie przekonania o istnieniu "zdrowej otyłości" i zdawanie sobie sprawy z jej negatywnego wpływu na organizm - komentuje dr hab. n. med. Wyleżoł.

Mit 3: Kobieta w ciąży musi jeść za dwoje

Mit ten, przekazywany przez pokolenia, sugeruje, że kobieta w ciąży powinna spożywać jedzenie "za dwoje". Zalecenia Instytutu Matki i Dziecka jasno wskazują, że zapotrzebowanie energetyczne wzrasta w II i III trymestrze średnio o 20%, co odpowiada około 300-400 kcal. Kontrolowanie masy ciała podczas ciąży i dbanie o właściwą podaż składników odżywczych wpływa nie tylko na zdrowie matki, ale również na zdrowie dziecka, redukując ryzyko otyłości w przyszłości. Ważne jest zrozumienie, że ilość spożywanego jedzenia powinna być dostosowana do zwiększonego zapotrzebowania, ale nie musi być podwójna - zauważa dr hab. n. med. Wyleżoł.

Mit 4: Operacja bariatryczna leczy otyłość

Często występującym błędnym przekonaniem jest sądzenie, że operacja bariatryczna jest skutecznym i trwałym leczeniem otyłości. Zgodnie z klasycznymi wskazaniami, operacje te przeprowadza się u osób z BMI powyżej 40 lub powyżej 35 z powikłaniami otyłości. Mimo że operacje bariatryczne mogą prowadzić do trwałej remisji choroby otyłościowej, nie gwarantują one definitywnego wyleczenia. Należy zdawać sobie sprawę z konieczności utrzymania zbilansowanego stylu życia, właściwej wiedzy żywieniowej i aktywności fizycznej nawet po zabiegu, aby uniknąć nawrotu choroby otyłościowej. Operacje bariatryczne są narzędziem pomocnym w redukcji masy ciała, ale to tylko jedno z narzędzi, a pełny sukces wymaga stałego zaangażowania pacjenta - podkreśla dr hab. n. med. Wyleżoł.

Otyłość to problem dotykający każdego wieku, a edukacja i dostęp do wiarygodnych źródeł informacji są kluczowe dla zwiększenia świadomości społecznej i obalenia mitów na temat tej choroby.