Suplementy na odchudzanie - które będą skuteczne i bezpieczne?

Odchudzasz się: ćwiczysz, mniej jesz, liczysz codziennie kalorie. A mimo to, waga stoi w miejscu. Czy to możliwe? Niestety tak. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po pomoc i zwiększyć skuteczność odchudzania, na przykład poprzez suplementy. Na rynku wybór jest naprawdę ogromny. Które okażą się skuteczne i bezpieczne?
2018-08-01 00:00
Udostępnij
Suplementy na odchudzanie - które będą skuteczne i bezpieczne?

Wybierając suplement na odchudzanie warto pamiętać, że nie zastąpi on zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Aby zacząć stosować wybrany preparat, zmień swoje nawyki żywieniowe, bo po odstawieniu suplementu może cię spotkać efekt jojo – a przecież nie o to chodzi!

Hamowanie łaknienia

Suplementy na odchudzanie występują zazwyczaj w trzech wariantach, które czasem się łączą. Pierwszy to tabletki hamujące łaknienie. Najczęściej w swoim składzie zawierają włókna roślinne, które pęcznieją w żołądku i zapewniają uczucie sytości. Preparat należy przyjąć zazwyczaj na trzydzieści minut przed planowanym posiłkiem, popijając go szklanką wody.

Mniejsze wchłanianie tłuszczu

Drugim wariantem są preparaty odchudzające, które zmniejszają wchłanianie tłuszczu. Cieszą się największą popularnością. W ich składzie znajdziemy chitosan, otrzymywany z pancerzy krewetek lub krabów, który przypomina gąbkę. Wiąże tłuszcz i nie pozwala mu się wchłonąć. Przyjmując ten suplement należy pić dużo wody i pamiętać o tym, że w tłuszczu rozpuszczają się witaminy A, D i E, a więc nasz organizm może przestać je przyswajać. Najlepiej przyjmować wówczas gotowe zestawy witamin, zachowując minimum dwugodzinny odstęp pomiędzy preparatem odchudzającym a witaminami.

Wytwarzacze ciepła

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia będą zapewne poszukiwały suplementów, zawierające składniki termogeniczne. To właśnie one wspomagają wytwarzanie ciepła w organizmie, dzięki czemu efektywniej spalamy tłuszcz. Stosując taki preparat warto skonsultować się z lekarzem, bo tabletki mogą powodować wzrost ciśnienia.

Na co zwracać uwagę, wybierając suplement na odchudzanie?

Przede wszystkim na skład. Suplement musi być legalny i zatwierdzony przez EFSA lub inną instytucję, związaną z żywieniem i farmaceutyką. Szukając preparatów na tak zwanym „czarnym rynku” ryzykujemy utratę zdrowia, a nawet silne uzależnienie. Zdarza się, że można tam otrzymać tabletki z pochodnymi amfetaminy.

Na co warto uważać?

Dawkuj suplementy na odchudzanie w taki sposób, jaki zalecił producent. Nie próbuj niczego przyspieszać, bo to może jedynie zahamować proces odchudzania. Czytając uważnie skład dowiesz się, czy suplement zawiera na przykład środki przeczyszczające, kofeinę lub dużą ilość błonnika. Jeśli tak, tym bardziej dawkujmy je wyłącznie w sposób, w jaki są zalecane.

W jakiej postaci mogą występować suplementy odchudzające?

Bardzo często są to tabletki, które łatwo przyjmować, gdziekolwiek się znajdujemy. Równie często możemy się spotkać z preparatami w proszku, które należy rozpuścić w wodzie albo spożyć w postaci płynnej, na przykład dodając dawkę do koktajlu. Suplement na odchudzanie może występować również w postaci kropli, tabletek musujących, koktajli (do zmieszania z wodą lub mlekiem) lub saszetek do zaparzania. Istnieją również naturalne środki, które można traktować jako suplement odchudzający lub po prostu zdrowy dodatek w diecie – na przykład młody jęczmień lub jagody acai.

Pamiętaj, że suplementy wspierające odchudzanie to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli nie wiesz, co będzie na ciebie działało najlepiej, testuj różne opcje lub zasięgnij rady dietetyka. Specjalista opracuje zbilansowaną dietę, połączoną z odpowiednim preparatem na odchudzanie. Pomogą mu w tym badania i wywiad dotyczący twojego trybu życia.