Powszechnie uznawany stereotyp seniorów ukazuje ich jako ubogich, schorowanych emerytów. Tymczasem badania wskazują, że emeryci realizują swoje pasje, mają często spore oszczędności, inwestują
fit.pl
2010-05-27 00:00
Udostępnij
Emerytura w nowym domu
senior2(4)Osoby starsze, których dzieci wyprowadziły się z domu, nierzadko także planują zamienić obecne domy lub mieszkania na nowe – mniejsze, ale bardziej nowoczesne i lepiej przystosowane do ich potrzeb. W tym celu często zwracają się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. I choć nie obejdzie się bez przeszkód, dla seniora nie ma rzeczy niemożliwych.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku w Polsce osoby powyżej 60 roku życia stanowić będą prawie 30 % społeczeństwa. Jest to więc bardzo liczna grupa konsumentów. Co więcej, według Dziennika Gazety Prawnej emeryci odkładają rocznie około 4 mld PLN. Seniorzy często bowiem pracują i ich dochody wynoszą więcej niż kwota średniego wynagrodzenia w Polsce. Raport Komisji Europejskiej wskazuje, że jedynie 8 % polskich emerytów zagrożonych jest życiem w biedzie. Trudno więc nie liczyć się z tak dużą i silną finansowo grupą. Jak więc banki podchodzą do seniorów?

Emeryci to dla banków bardzo dobra grupa klientów, gdyż dysponują stabilnym dochodem w postaci emerytury. Dochodu takiego, w przeciwieństwie do umowy o pracę, nie można stracić. – mówi Paweł Stola, analityk portalu Hiponet.pl. - Seniorzy nie są raczej dyskryminowani przez banki, o ile spełnią kryteria wymagane do przyznania kredytu – posiadają odpowiednią zdolność kredytową, zabezpieczenie itp. – dodaje Paweł Stola.

I tu zaczynają się schody…
Ograniczeniem w uzyskaniu kredytu jest maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie jego spłaty. Co więcej po przekroczeniu pewnej granicy wieku, np. 65 lat, klient może nie mieć możliwości korzystania z ubezpieczenia na życie. W przypadku gdy bank stosuje scoring, taka osoba może uzyskać niższą ocenę – wyjaśnia Paweł Stola, Hiponet.pl. Okres kredytowania dla seniorów jest skrócony. Banki stosują bowiem maksymalne limity wiekowe dla trwania umowy kredytowej i jest to najczęściej 70 - 75 rok życia kredytobiorcy. Krótszy okres kredytowania wiąże się natomiast z wyższa ratą kredytu, tak więc banki wymagają wyższej zdolności kredytowej, a co się z tym także wiąże wyższych dochodów w porównaniu z młodymi kredytobiorcami.

Paweł Stola z Hiponet.pl mówi, że choć zdarza się, iż seniorzy chcą rozpocząć kolejny etap swojego życia w nowym mieszkaniu lub domu, to osoby w tym wieku dość rzadko jednak zgłaszają się po kredyt hipoteczny na ten cel. Jeśli już składają wnioski kredytowe, to po to, aby wesprzeć dzieci w ich staraniach o własny dom i zwiększyć ich zdolność kredytową. Jednak na nowe, wygodne mieszkanie nigdy nie jest za późno, nawet gdy taki zakup wymaga wsparcia kredytem.

www.fit.pl