Zdrowe serce równa się młody mózg

Zdrowe, sprawne serce sprawia, że mózg wolniej się starzeje-dowodzą naukowcy z Boston University. O wynikach ich badań informuje pismo "Circulation"
fit.pl
2010-08-05 00:00
Udostępnij
Zdrowe serce równa się młody mózg
seniorFitStarzejący się mózg zmniejsza swoją objętość Jak wykazali za pomocą rezonansu magnetycznego przeprowadzonego u 1504 pacjentów naukowcy z Boston University, zdrowe osoby o mało wydolnych sercach, które nie radzą sobie z pompowaniem dostatecznej ilości krwi, mają mózgi "starsze" niż ich rówieśnicy o zdrowych sercach. Osoby o najbardziej sprawnych sercach miały mózgi "młodsze" średnio o dwa lata niż w przypadku najmniej, a nawet przeciętnie sprawnych.

Kierowany przez dr Angelę L. Jefferson zespół badaczy z Boston University oceniał wskaźnik sercowy (cardiac index, CI), czyli znormalizowaną wartość pojemności minutowej serca w stosunku do powierzchni ciała. Wskaźnik sercowy jest miarą wydolności serca jako pompy. Im niższa wartość CI, tym mniejsza była objętość mózgu - i dotyczyło to także osób, które nie cierpiały na schorzenia w rodzaju niewydolności serca czy choroby wieńcowej.

Mało sprawne serca miało około 30 procenta osób, z czego wiele było z pozoru całkiem zdrowych. Badani - mający od 34 do 84 lat, 54 procent stanowiły kobiety - należeli do osób biorących udział w trwającym od roku 1948 eksperymencie, obejmującym mieszkańców miasta Framingham. Eksperyment Framingham ma na celu pogłębianie wiedzy o chorobach układu krążenia.

Nie jest jasne, w jaki sposób sprawność serca wpływa na mózg - najprawdopodobniej chodzi o gorsze zaopatrzenie w tlen i substancje pokarmowe. Choć zmniejszona objętość mózgu nie musi się wiązać z mniejszą sprawnością umysłową, może być zwiastunem takich objawów w przyszłości. Dlatego osoby z tego rodzaju zmianami będą w dalszym ciągu obserwowane przez naukowców.

www.fit.pl

Źródło: PAP