Emerytura to jedna z ważniejszych decyzji i zmian, które podejmuje człowiek w jesieni życia. Wraz z przejściem na emeryturę senior musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Kiedy czas nagle zwalnia, a zamiast codziennych obowiązków w pracy pojawia się czas na spacer i wnuki senior odzyskuje siłę i wigor – tak twierdzą amerykańcy naukowcy.
Z badań przeprowadzonych na ponad 14 tys. seniorów w kilku europejskich krajach: Szwecji, Finlandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii udowodnili, że osoby starsze, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę, czuły większy komfort psychiczny , nie ulegały takim chorobom cywilizacyjnym jak depresja, oraz udar i zawały serca, po prostu łatwiej radziły sobie z chorobami wieku starczego.
W badaniach wzięły udział tylko osoby, które nie przeszły na emeryturę ze względów zdrowotnych. 80 proc. badanych stanowili mężczyźni, większość osób badanych miała współmałżonka 89 proc., a 98 proc. odeszło na emeryturę między 50 a 60 rokiem życia. W analizie uwzględniono ich płeć, wiek i stan cywilny.
Emerytura po 55 roku życia, jak przekonują naukowcy pozwoliła wielu seniorom odpocząć i skupić się na takich odprężających czynnościach, jak aktywność fizyczna. Ponadto dała możliwość skupienia na swoich potrzebach i zadbania o zdrowie, co zniwelowało wystąpienie wielu przewlekłych chorób.
www.fit.pl