W temacie dzieci na siłowni pojawia się wiele pytań. W tym materiale postaram się odpowiedzieć na te najważniejsze: Czy dziecko powinno trenować siłowo? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju? Jakie ćwiczenia mogą, a jakich nie powinni wykonywać najmłodsi? 
fit.pl
2016-03-21 00:00
Udostępnij
Siłownia dla dzieci?


Trening na siłowni zyskuje coraz większą popularność. Za ciężary chwytają zarówno mężczyźni jak i kobiety, nastolatkowie i osoby starsze. Trening siłowy ma wiele zalet, jednak dla niektórych osób może być niewskazany. Czy do tej grupy zaliczają się również dzieci?

 

Dzieciaki mają dużo energii. Z tym zgodzi się każdy, kto miał styczność z dzieckiem w wieku 5 – 12 lat. Te olbrzymie zasoby energetyczne dzieci coraz częściej pożytkują one również na siłowniach i klubach fitness. Rodzice zapisują swoje pociechy na siłownie lub po prostu zabierają je ze sobą na trening, gdzie ćwiczą pod okiem opiekunów lub trenera.

 

Czy wysyłanie dziecka na siłownię jest dobrym pomysłem?

 

Pod pewnymi warunkami jak najbardziej. Dzieci nie meczą się tak łatwo jak dorośli i nawet zupełnie wyczerpane po chwili wstają z odnowionym zapasem energii. Dlatego zabranie dziecka na siłownie może być dla nich przyjemnością. Naśladując opiekunów budują wieź, uczą się nowych rzeczy i zadbają o rozwój fizyczny.

Jest jednak jeden warunek. Kości i stawy dzieci nie są do końca wykształcone i w związku z tym są bardzo elastyczne i podatne na odkształcanie. Co to oznacza? Że dziecko nie może podnosić ciężkich przedmiotów. Przez ciężki rozumie się ważący więcej niż 15 - 20 % masy ciała dziecka. Trening siłowy podlega więc u dzieci pewnym limitom.

 

Dlatego idąc z dzieckiem na siłownię warto zwrócić uwagę, aby unikać ćwiczeń siłowych z obciążeniem jak np. przysiady, czy inne treningi z wolnymi ciężarami. Szczególnie jeżeli oddziałują na kręgosłup. W przeciwnym wypadku zamiast poprawić zdrowie i kondycję dziecka tylko mu zaszkodzą, mogąc prowadzić do wad postawy i problemów ze stawami.

 

Właściwy rozwój od początku

 

Dziecko podczas wizyty na siłowni z pewnością wykorzysta swoją kreatywność. Nie widze przeciwskazań, aby maluch poćwiczył bez obciążenia, pobiegał, skakał. Mozna też zabrać dziecko na ćwiczenia grupowe: zarówno te bardziej statyczne jak stretching czy joga jak również te dynamiczne jak ćwiczenia fitness. Treningi statyczne poprawiają u dzieci koncentrację, a dynamiczne mocno absorbują oraz uczą refleksu i koordynacji.

Pod nadzorem opiekunów można też pokazać ćwiczenia kalistenistyczne jak pompki, podciąganie czy brzuszki.

Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa. Podczas pobytu na siłowni najmłodsi powinni pozostawać pod stałą opieką rodzica lub trenera.

 

Efekty ćwiczeń u dzieci

 

Trening wyzwala u dzieci ducha rywalizacji i uczy ich świadomości własnego ciała.

W młodym wieku ze względu na szybką regenerację nie ma ryzyka, że po godzinnym treningu dziecko będzie przemęczone. Wręcz przeciwnie, może mieć więcej energii i być pobudzone. Wielu rodziców zauważa pozytywny wpływ ćwiczeń na swoje dzieci. Nie tylko pod względem rozwoju fizycznego, nabierania masy mięśniowej, czy poprawy gibkości. Często poprawie ulega również rozwój umysłowy, jak lepsza koncentracja czy pamięć.

Ja do dzisiaj pamietam swoje pierwsze terningi z ojcem, które robiłam jeszcze w przedszkolu w wieku 6 lat. Były to głownie zabawy, ale również podciaganie, przewroty na trawie i rozciaganie. Są to bardzo miłe wspomnienia :)

 

Przed zapisaniem dziecka na siłownię warto zwrócić uwagę czy trenerzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi. Niektóre obiekty zatrudniają trenerów z doświadczeniem pedagogicznym i specjalnym sprzętem do ćwiczeń dla najmłodszych. W takich obiektach można zapisać dziecko do małych grupy, gdzie ćwiczą poprzez gry i zabawę.

www.blog.lepszytrener.pl

www.dziecko.fit.pl