Botoks to toksyna, która w odpowiedniej dawce ma zastosowanie w medycynie kosmetycznej
fit.pl
2008-04-02 00:00
Udostępnij
Botoks – pogromca zmarszczek
Dzisiejszy rynek oferuje nam niezwykle bogatą ofertę zabiegów, mających na celu wygładzanie zmarszczek, czy też „odświeżanie” cery. Do dyspozycji mamy różnorodne sposoby – od coraz to doskonalszych kosmetyków przez terapie kosmetyczne, aż po chirurgię plastyczną. Ale jest coś jeszcze…
botoks 01Proces starzenia się jest nieuniknionym etapem ludzkiego życia. U większości osób już około 30. roku życia w określonych miejscach na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki i tzw. kurze łapki. Oprócz słońca za ich powstawanie odpowiedzialne są grawitacja i mimika. Codziennie na twarzy pojawia się ok. 15 tys. ruchów mimicznych. Gdy skóra jest młoda - giętka i elastyczna - wraca na swoje miejsce. Ale z wiekiem skurcze mięśni powodują kurczenie się fibroblastów - małych fabryk produkujących kolagen i elastynę, czyli włókien tworzących siateczkę, na której zawieszona jest skóra. Ściśnięte fibroblasty pracują gorzej, w skórze pojawiają się mikronaprężenia, pogłębiają się zmarszczki. Wystarczy policzyć: mrugamy powiekami średnio dziesięć tysięcy razy dziennie, krzywimy się, uśmiechamy. Jeśli tak eksploatowaną skórę nieodpowiednio chronimy przed szkodliwym promieniowaniem UV, przedwcześnie utworzą się na niej zmarszczki. Zwłaszcza, że skóra wokół oczu jest trzykrotnie cieńsza niż na reszcie ciała. Ma niewielką ilość podtrzymujących włókien kolagenowych i elastynowych i nie posiada gruczołów łojowych, produkujących ochronną warstwę tłuszczu. Kiedy mimo wszystko zmarszczki pojawią się na twarzy, wiele osób decyduje się na działania mające na celu powstrzymanie efektu związanego z upływającym czasem.

Dzisiejszy rynek oferuje nam niezwykle bogatą ofertę zabiegów, mających na celu wygładzanie zmarszczek, czy też „odświeżanie” cery. Do dyspozycji mamy różnorodne sposoby rozpościerające się od coraz to doskonalszych kosmetyków przez terapie kosmetyczne, aż do chirurgii plastycznej. Coraz większą popularnością cieszy się jednak botoks.

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest jedną z najmłodszych gałęzi medycyny. Powstała bowiem w 1973 roku w Paryżu. Jest też, jak dotąd, jedyną gałęzią medycyny zajmującą się szeroko pojętym dobrostanem człowieka – tak w odniesieniu do urody, jak i zdrowia.

Nazywana medycyną prewencji ze względu na położenie nacisku na szeroko pojętą profilaktykę i zdrowy tryb życia. Jest to medycyna globalna, która traktuje człowieka w sposób całościowy. Problem pacjenta typu zmarszczka, czy otyłość jest punktem wyjścia do globalnej oceny organizmu. Głównym celem medycyny estetycznej jest profilaktyka.

Czym jest i jak działa botoks

Botoks – to wysoce oczyszczony kompleks proteinowy, uzyskiwany z proteiny botulinowej typu A, powstającej z bakterii Clostridium botilinum. Przeszło sto lat temu goście pewnego wiejskiego wesela w Belgii ulegli śmiertelnemu zatruciu pokarmowemu, które objawiało się bólami głowy, wymiotami, paraliżem kończyn, zaburzeniami wzroku, krążenia i oddychania. Przyczyny zatrucia upatrywano w jadzie kiełbasianym. Próbki weselnych pokarmów trafiły do Ellezelles do laboratorium prof. Emila Pierra van Ermengema, który w 1895 r. zidentyfikował i opisał przyczynę ciężkich zatruć pokarmowych, nękających ludzkość od średniowiecza. Była to beztlenowa bakteria - Bacillus botulinus - która najchętniej rozwija się w mięsie zamkniętym w szczelnym pojemniku. Profesor dowiódł, że atakuje ona głównie układ nerwowy, a jej niewielka ilość - zaledwie 0,0004 mg - wprowadzona do układu pokarmowego powoduje paraliż mięśni i natychmiastową śmierć. W latach 60. XX wieku naukowcy zauważyli, że jad kiełbasiany - rozcieńczony, podany w zastrzyku - blokuje skurcze mięśni. botoks 03

Ponad 40 lat stosowania toksyny botulinowej typu A w terapii neurologicznej wykazały skuteczność tej substancji. Zabieg ten od ponad 20 lat stosowany jest także w medycynie estetycznej i polega na domięśniowej iniekcji odpowiednio dobranych dawek proteiny botulinowej w wybrane mięśnie twarzy.

Toksyna botulinowa wprowadzana jest za pomocą strzykawki w określony mięsień odpowiedzialny za mimikę części twarzy. Preparat blokuje odbieranie przez owe mięśnie impulsów nerwowych, co powoduje ich rozluźnienie. Działanie botuliny polega na zahamowaniu, bądź znacznym ograniczeniu wydzielania acetyloholiny, a więc neuroprzekaźnika zakończeń nerwowo-mięśniowych. Botoks stosowany jest w celu wygładzenia bruzd pomiędzy brwiami, wstrzykuje się go także w okolice oczodołów oraz na czole. Neurotoksyna wygładza też bruzdy na szyi i zapobiega opadaniu skóry w kącikach ust. Stanowi także idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na nadpotliwość. Jej wstrzyknięcie powoduje zablokowanie impulsów nerwowych wędrujących do gruczołów potowych, w wyniku czego następuje ograniczenie w wydzielaniu potu.

Liczne testy i badania kliniczne potwierdziły, iż terapia botoksem jest bezpieczna i skuteczna. Wiadomo, że nie powoduje nowotworów i alergii, nie można się też nią zakazić. Dlatego też zdecydowano się na rozszerzenie jej wykorzystania i wprowadzenie do okulistyki i dermatologii.

Jak to się odbywa

Wstrzykiwanie preparatu trwa zaledwie 10 minut. Odbywa się to przy pomocy bardzo cienkiej igły, która w zależności od ciała pacjenta może spowodować powstanie małego siniaka, znikającego już po kilku dniach lub pozostawić ciało pacjenta bez efektu ubocznego. Sam zastrzyk nie jest bolesny, a pacjent poza ukłuciem odczuwa lekkie mrowienie i odrętwienie określonych mięśni. W celu pozbycia się zmarszczek w odpowiednie miejsce należy wykonać przynajmniej trzy zastrzyki. Każdy z nich powinien zawierać po kilka kropel rozcieńczonego preparatu. Leczenia nadpotliwości nie jest już tak przyjemne, bo jest to zabieg bolesny, jednak ból ten można zmniejszyć poprzez zastosowanie specjalnej maści.

Dla kogo terapia botoksem

Z botoksu nie mogą korzystać kobiety w ciąży, bo jak większość preparatów, tak i botoks nie został przebadany na tego typu pacjentkach, dlatego nie wiadomo czy istnieją jakieś konkretne przeciwwskazania ku temu, jednak żaden z gabinetów medycyny estetycznej nie chce się podejmować wstrzykiwania botoksu kobietom ciężarnym. Pozostała grupa osób, które nie mogą być poddane takiemu zabiegowi kosmetycznemu to kobiety karmiące piersią, osoby cierpiące na miastenię i choroby neurologiczne, osłabiające mięśnie. Efekt zabiegu z zastosowaniem botoksu widoczny jest już po kilku dniach, kiedy to widoczne jest już wygładzenie zmarszczek, a już po tygodniu pacjent może zauważyć pełny efekt leczenia.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie powinien się schylać, masować twarzy i wykonywać zabiegów kosmetycznych. Nie wolno również korzystać z kąpieli słonecznych, jak również należy powstrzymać się przed makijażem. Zabieg z zastosowaniem botoksu jest trwały i utrzymuje się od 4 do 7 miesięcy. Każdy kolejny powoduje, że trwałość preparatu sukcesywnie wydłuża się.

Ciekawostką w przypadku botoksu jest fakt, iż powoduje on uzależnienie podobnie jak alkohol czy hazard. Według lekarzy aż 40% pań, którym wstrzykuje się neurotoksynę, obsesyjnie pragnie następnych iniekcji.

Cena zabiegu wstrzyknięcia botoksu plasuje się w przedziale 700 – 1500 zł w zależności od ilości podanej botuliny.

Pozbycie się „kurzych łapek” oraz tzw. „lwich zmarszczek”, czyli tych pojawiających się między brwiami to koszt ok. 600 zł za każdy z tych punktów. Całe czoło to już większy wydatek, mianowicie ok. 1000 zł.

Nieco droższe są zabiegi związane z blokowaniem pocenia, tutaj ceny wahają się między 1,5 – 2,5 tys zł. Wyeliminowanie nadpotliwości pach lub dłoni kosztuje ok.1500 zł, natomiast w wypadku stóp cena dochodzi do 2000 zł.

Trzeba zaznaczyć, że każdy z tych zabiegów trzeba powtarzać średnio dwa razy w ciągu roku.

Botoks to rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się oznak upływającego czasu bez stosowania chirurgicznych zabiegów. Jest bezpieczny i daje natychmiastowe rezultaty, co stanowi jego ogromny atut.

Justyna Mizera
www.fit.pl