Słona woda, promieniowanie UV, niedobór niektórych składników odżywczych – te wszystkie czynniki, na które narażeni byliśmy latem, mogły spowodować osłabienie włosów i w efekcie ich wypadanie
fit.pl
2010-10-12 00:00
Udostępnij
Wzmocnij włosy na zimę
wlosiak1 Jak sobie z tym poradzić, by zimą znów cieszyć się bujną fryzurą?

Słabe, suche, zniszczone, bez blasku – tak bardzo często wyglądają nasze włosy po wakacjach. – Na osłabienie włosów w dużym stopniu wpływa niedobór składników, takich jak żelazo, cynk czy selen. Bardzo ważne jest, by wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające odpowiednie ich ilości i w razie potrzeby, zmienić swoje nawyki żywieniowe – mówi Agnieszka Obstawska, trycholog, ekspert z kliniki Handsome Men.

Ratunkiem dla włosów jest także krzem, odpowiedzialny za produkcję kolagenu w organizmie. Jego bogatym źródłem jest na przykład skrzyp polny, od lat wykorzystywany właśnie do wzmacniania włosów i często wykorzystywany w produkcji różnorodnych kosmetyków. Dużo przydatnych składników mineralnych ma także pokrzywa, która dodatkowo blokuje przemianę testosteronu i hamuje tzw. łysienie męskie. Na pobudzenie wzrostu włosa dobrze działa z kolei rozmaryn. Rozszerza on bowiem naczynia krwionośne i dodatkowo działa odkażająco na skórę głowy, likwidując łupież. Wśród mniej znanych, ale bardzo skutecznych metod radzenia sobie z suchymi włosami, jest płukanie ich wywarem z nasion lnu.

- Wypadanie włosów wynikać może także na przykład ze słabego krążenia i w takich przypadkach najlepiej stosować preparaty pobudzające właśnie krążenie krwi oraz systematyczny masaż skóry głowy po każdym myciu włosów – mówi Agnieszka Obstawska. Skutecznym środkiem poprawiającym stan włosów jest także henna Amla, czyli agrest indyjski, który jest produktem z medycyny ajurwedyjskiej, w 100% roślinnym.

Istnieje także masa domowych sposobów na radzenie sobie ze zniszczonymi włosami. Wśród nich są na przykład własnej roboty maseczki z oliwy i rozmarynu, mieszanki soków z kapusty i szpinaku, jogurt zmieszany oliwą i żółtkiem. Zanim jednak zaczniemy na własną rękę próbować radzić sobie z włosami, powinniśmy odpowiednio rozpoznać przyczynę ich osłabienia lub wypadania.

– Problemów z włosami nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one być objawem poważniejszych chorób. Dlatego jeśli tylko zauważymy, że coś jest nie tak, włosy wypadają częściej i w większych ilościach, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, dermatologa, endokrynologa lub trychologa – mówi Agnieszka Obstawska z kliniki Handsome Men.

Czytaj więcej:

www.fit.pl