Ponad połowa Polaków (64%) deklaruje, że uprawia sport. Aż 44% respondentów trenuje regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Najpopularniejszą dyscypliną uprawianą przez respondentów jest bieganie, które wybiera aż 32% osób – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia 
fit.pl
2015-09-30 00:00
Udostępnij
Polacy doceniają sport
Sport stał się ważnym elementem życia Polaków. Uprawianie sportu deklarują zarówno kobiety (61%) jak i mężczyźni (66%), osoby z większych ośrodków miejskich – powyżej 100 tysięcy mieszkańców (69%), jak i z mniejszych (67%). Zdecydowanie najaktywniejszą grupą są osoby młode w wieku od 18 do 24 lat.

Czy uprawia Pan/ Pani sport?

wykres1

Źródło: ARC Rynek i Opinia, sierpień 2015

 

 

 


Jak często uprawia Pan/ Pani sport?

wykres2

Źródło: ARC Rynek i Opinia, sierpień 2015

Uprawianie sportu w podziale na wiek respondentów

wykres3


Źródło: ARC Rynek i Opinia, sierpień 2015

Wiodącymi dyscyplinami sportowymi uprawianymi przez Polaków są: bieganie oraz jazda na rowerze.


Najczęściej uprawiane dyscypliny sportowe (TOP 10)

wykres4

Źródło: ARC Rynek i Opinia, sierpień 2015

„Stosunek Polaków do sportu wyraźnie się zmienia, zwłaszcza w obszarze uprawianych dyscyplin sportowych. Zgodnie z naszymi badaniami jeszcze kilka lat temu bieganie było znacznie mniej popularne niż jazda na rowerze, piłka nożna czy pływanie. Teraz obserwujemy daleko idącą modę na bieganie, co czyni z tej dyscypliny numer jeden. Z pewnością duży wpływ na popularność biegania ma jego dostępność, czyli brak konieczności posiadania wyspecjalizowanego sprzętu czy odpowiedniego miejsca. Biegać można w zasadzie wszędzie. Z drugiej strony stale rosnąca liczba imprez dla biegaczy jest motywująca. Bieganie to jedyna dyscyplina, w której jest tak dużo dostępnych zawodów, organizowanych w całej Polsce. Dzięki temu biegacze, łatwiej niż uprawiający pozostałe dyscypliny sportowe, mogą się zmierzyć z innymi osobami, sprawdzić swoje umiejętności i też odnieść sukces” – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

www.wellness.fit.pl