Leczenie kaszlu mokrego - metody naturalne a farmakologiczne

Kaszel mokry (inaczej produktywny) bez względu na przyczynę jest trudny do opanowania. Nie powinno się go lekceważyć ani czekać aż sam ustąpi, tylko najlepiej od razu podjąć leczenie, które przyspieszy powrót do zdrowia. Tylko co na kaszel mokry sprawdzi się najlepiej? Warto stosować domowe sposoby na kaszel mokry czy lepiej od razu wziąć lek z apteki? Odpowiadamy!
2021-05-27 00:00
Udostępnij
Leczenie kaszlu mokrego - metody naturalne a farmakologiczne

Kaszel mokry jest normalną reakcją organizmu, która ułatwia usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, jednak każdemu zależy, aby jak najszybciej się z nim uporać. Dlatego najlepiej podejść do jego leczenia kompleksowo i zastosować zarówno metody naturalne, jak i farmakologiczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sposoby naszych babć stosować wraz z równoczesnym przyjmowaniem tabletek na kaszel mokry, gdyż w żaden sposób nie osłabią ich działania, a mogą jedynie pomóc szybciej pokonać kaszel.

Mokry kaszel – jak z nim walczyć? Poznaj 4 sprawdzone metody!

To dopiero początek infekcji, a choroba ma łagodny przebieg? Możesz podjąć próbę wyleczenia się na własną rękę. Pamiętaj jednak, że jeśli wdrożone metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a mokry kaszel tylko się nasili albo – co gorsza – dołączą do niego inne niepożądane objawy, stan swojego zdrowia należy skonsultować z lekarzem.

Nawilżaj powietrze w domu

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej, może nasilać kaszel. Dlatego, jeśli jest ona zbyt niska, należy podnieść poziom wilgotności przy pomocy specjalnego nawilżacza powietrza. Nie posiadając takiego urządzenia w domu, zamiast niego możesz zastosować tańszą, domową metodę, a mianowicie rozwiesić mokry ręcznik na ciepłym kaloryferze. Efekt będzie ten sam.

Stosuj maści rozgrzewające

Wysoką skuteczność w leczeniu kaszlu mokrego ma regularne smarowanie pleców maścią i oklepywanie ich złożoną dłonią. Dla najlepszych efektów czynność należy powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Poproś o pomoc w tej czynności bliską Ci osobę. Oklepując plecki dziecka, można ułożyć je na brzuszku w taki sposób, aby głowa znajdowała się poniżej klatki piersiowej. W tej pozycji odrywanie flegmy będzie nieco ułatwione.

Zażywaj lek na kaszel mokry

W aptece bez recepty kupić można dowolny syrop na kaszel mokry. W tej kategorii znajduje się np. Deflegmin, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, jednocześnie usprawniając jego transport, co z kolei ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Zamiast syropu możesz wybrać Deflegmin tabletki, które wykazują dokładnie takie samo działanie, co syrop.

Co prawda syrop na kaszel mokry dla dziecka czy tabletki dla dorosłych można kupić bez recepty, ale lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając dozwolonej dawki ani nie stosując go dłużej, niż jest to dozwolone. Dlatego, zanim rozpoczniesz kurację, zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Regularnie rób inhalacje

Rekomendowaną przez lekarzy metodą walki z kaszlem mokrym, którą można stosować samodzielnie w domu, jest inhalacja. U dzieci zastosowanie znajdują nebulizatory i specjalne preparaty do inhalacji lub zwykła sól fizjologiczna.

U nastolatków, jak również u osób dorosłych taką inhalację można przygotować samemu, wykorzystując do tego pojemnik i ręcznik. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę i dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego, np. sosnowego lub eukaliptusowego. Wdychanie tak przygotowanego naparu rozrzedzi zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie ją odkrztusić.