W Dzień Babci i Dzień Dziadka Polacy zapytają Bliskich o zdrowie!

Według danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów, ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem. Ok. 65% chorych na chłoniaki to osoby po 55 roku życia  
fit.pl
2013-01-18 00:00
Udostępnij
W Dzień Babci i Dzień Dziadka Polacy zapytają Bliskich o zdrowie!
II edycja akcji Zapytaj Bliskich o zdrowieObjawy chłoniaków są niespecyficzne. W dobie spektakularnych osiągnięć medycyny wczesne wykrycie chłoniaka zwiększa szansę na jego wyleczenie. Dzień Babci i Dzień Dziadka są dobrą okazją do zadbania o zdrowie najbliższych.

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Istnieje około 70 rodzajów chłoniaków. Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze. Przyczyny ich powstawania ciągle nie są znane. Wg ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65% wszystkich chorych na chłoniaki. Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Posiadanie wiedzy na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego lub przedłużającego życie.

WIĘCEJ O CHŁONIAKACH

„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (21, 22 stycznia). Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zwiększającej się wraz z wiekiem zachorowalności na nowotwory układu odpornościowego oraz upowszechnienie wiedzy o chłoniakach (w tym zaliczanej do chłoniaków przewlekłej białaczce limfocytowej).

Organizatorzy chcą również zachęcić Polaków do stałej obserwacji swojego organizmu i stanu zdrowia, w tym do regularnej kontroli węzłów chłonnych.

W ramach tegorocznej akcji edukacyjnej „Zapytaj Bliskich o zdrowie” Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zaprasza Polaków do aktywnego uczestnictwa w akcji poprzez złożenie Babci/Dziadkowi życzeń oraz przeprowadzenie rozmowy o objawach chłoniaków. Na potrzeby tegorocznej edycji Organizatorzy opracowali kilka wskazówek, które mogą pomóc w zadbaniu o zdrowie najbliższych.

Aby wziąć udział w akcji „Zapytaj Bliskich o zdrowie” wystarczy:
 

Wez udzial w akcji zapytaj Bliskich o zdrowie

Do udziału Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy będą składać Babciom i/lub Dziadkom życzenia dobrego zdrowia.
Partnerem akcji jest Roche Polska.

Jakie są objawy chłoniaka

Objawy sygnalizujące obecność chłoniaka nie są charakterystyczne i często przypominają objawy zwykłego przeziębienia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków
1. Powiększone węzły chłonne
2. Osłabienie
3. Znaczna utrata masy ciała
4. Nieuzasadnione zmęczenie
5. Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny
6. Obfite nocne poty
7. Długo utrzymujący się kaszel lub duszności
8. Uporczywe swędzenie skóry

WIĘCEJ O CHŁONIAKACH

jestesmy patronem

www.zdrowie.fit.pl