Czy przyszłość technologii oznacza konflikt między człowiekiem a maszyną? Czy da się wykorzystać technologię AI w branży fitness? O tym rozmawiamy z naszym ekspertem Markiem Prusińskim
2023-10-17 00:00
Udostępnij
AI w branży fitness

Marku ogromne doświadczenie w branży fitness i to nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym. Czy przybliżysz naszym czytelnikom kilka faktów o swoim doświadczeniu?

Posiadam ponad 25 lat międzynarodowego doświadczenia w branży Health & Fitness. Moje początki to rola trenera personalnego w Les Mills w Nowej Zelandii, a następnie Fitness Director na Karaibach w ramach floty Royal Caribbean Cruise Line.

Zarządzałem kadrą trenerską oraz instruktorską w sieciach fitness w Europie i Azji, m.in. jako Jatomi Group Head of Fitness w Polsce, Malezji, Indonezji i Tajlandii oraz Fitness Director w MarsSportif w Turcji. W Malezji jako Senior GM pracowałem dla Fitness First. Stworzyłem również w Kuala Lumpur, Malezja koncept klubu butikowego Boxing oraz grupowych zajęć typu HIIT.

Jako przedsiębiorca założyłem już po powrocie do Polski działalność gospodarczą pod nazwą LifeGRITAcademy i jako konsultant biznesowy pomagam operatorom fitness. Prowadzę własny kanał podcast pod tą samą nazwą.

Obecnie współpracuję z NAOMI FITNESS DESIGN, rozwijając przede wszystkim stworzony przeze mnie model zajęć grupowych 10XTraining. Z tym rozwiązaniem wyszliśmy na świat w zeszłym roku. A to dopiero początki.

Od ostatniego czasu intensywnie interesujesz się i rozwijasz w tematyce sztucznej inteligencji. Czy uważasz, że będzie ona w niedalekiej przyszłości miała wpływ na branżę fitness? Jakie są Twoje prognozy? Co się zmieni?

Chociaż obecnie stosowane metody treningowe stanowią podstawę branży fitness, wierzę, że sztuczna inteligencja przyniesie jej radykalne zmiany, łącząc tradycyjne podejście z przyszłością wypełnioną nowymi technologiami.

A czego możemy się spodziewać? To takie moje subiektywne wnioski i predykcje:

 • Personalizacja programu treningowego: Sztuczna inteligencja (AI) będzie analizować dane o użytkownikach na znacznie bardziej zaawansowanym poziomie, uwzględniając informacje o stylu życia, sposobie odżywiania oraz preferencjach. Mając dostęp do takich danych jak historia chorób, wizyty lekarskie, wyniki badań i stosowane leki, treningi stają się jeszcze bardziej skuteczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb.
 • Wirtualni trenerzy: Aplikacje i urządzenia oparte na AI będą pełniły funkcję wirtualnych trenerów dostępnych przez całą dobę. Dostarczą one instrukcje w czasie rzeczywistym, korygując i dostosowując styl życia użytkownika. Zaawansowane algorytmy AI będą analizować postępy, oceniać wydajność oraz sugerować modyfikacje w planie treningowym.
 • Integracja z innymi technologiami: AI może współpracować z technologiami noszonymi na ciele, takimi jak inteligentne zegarki czy opaski fitness. Dzięki temu możliwe będzie zbieranie danych w czasie rzeczywistym z niewyobrażalną dotąd precyzją oraz dokładnością i dostarczanie użytkownikom natychmiastowego feedbacku.
 • Bezpieczeństwo treningu: Sztuczna inteligencja będzie mogła pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów zdrowotnych, takich jak przetrenowanie, ryzyko kontuzji czy wczesne sygnały nadchodzących chorób. Dzięki temu możliwe będzie dostarczenie odpowiednich rekomendacji trenerowi personalnemu lub bezpośrednio użytkownikowi.
 • Wirtualne zajęcia fitness oraz interaktywne treningi: Chociaż takie rozwiązania są już dostępne, integracja z AI pozwoli na jeszcze większe spersonalizowanie oferty. Dzięki temu programy treningowe będą mogły dostosowywać się do aktualnego poziomu użytkownika, jego preferencji, stopnia wytrenowania czy stanu regeneracji.

Chociaż wiele z tych innowacji jest już dostępnych w pewnym stopniu, można się spodziewać, że będą one rozwijane i udoskonalane w miarę postępów w dziedzinie AI. Branża fitness prawdopodobnie będzie coraz bardziej technologiczna, oferując klientom bardziej spersonalizowane i efektywne doświadczenia treningowe.

Już teraz obserwujemy samoobsługowe kluby. Wszystko robi się zautomatyzowane. Czy to znaczy, że czynnik ludzki przestanie być potrzebny w klubach do obsługi?

Chociaż automatyzacja przynosi korzyści takie jak zwiększona efektywność, obniżenie kosztów i możliwość dostępu do klubu przez całą dobę, jej pełne wdrożenie niesie pewne wyzwania. Brak personalizacji i indywidualnego podejścia może sprawić, że w pełni zautomatyzowany klub nie przyciągnie wszystkich klientów. Wielu z nich nadal ceni sobie osobisty kontakt z personelem i trenerami.

Podsumowując, choć technologia zyskuje na znaczeniu w sektorze fitness, to czynnik ludzki pozostaje nierozerwalnym elementem przyciągającym i zatrzymującym klientów w klubie. Moim zdaniem automatyzacja, mimo wielu zalet, nie może zastąpić prawdziwej wartości, jaką niesie ze sobą bezpośrednia interakcja i indywidualne podejście do każdego klienta.

A jak Twoim zdaniem wpłynie sztuczna inteligencja na zawód trenera personalnego?

Dynamiczne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji mają już dzisiaj znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, otwierając przed nimi nowe perspektywy zawodowe. W miarę rosnącej obecności AI w codziennym życiu, będzie rosło również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią wykorzystać jej potencjał w sektorze fitness.

Mimo że sztuczna inteligencja jest wciąż w fazie intensywnego rozwoju, z pewnością przetransformuje wiele zawodów, w tym także zawód trenera personalnego. Trener z wiedzą w tych obszarach zdecydowanie podniesie swoją wartość w ochach klientów jak i stanie się atrakcyjnym partnerem biznesowym.

Jak AI zmieni świat branży fitness po części już omówiłem. Ale podzielę się tutaj z potencjalnymi dodatkowymi korzyściami z integracji AI w pracy trenera.

Trudno nam nadążyć za błyskawicznym postępem technologicznym, najnowszymi badaniami, zmieniającymi się trendami czy innowacjami. AI może już teraz przetwarzać ogromne ilości danych, które są poza ludzkim pojęciem. Uważam, że AI będzie nieocenionym partnerem zdobywania wiedzy, dostosowującym się do poziomu trenera, specjalizacji oraz celów zawodowych. Nie będzie żadnych ograniczeń językowych. Sztuczna inteligencja stanie się niezbędnym narzędziem w pracy trenera, pomagając mu w rozwoju oraz aktualizacji swoich kompetencji. Proces szkoleniowy może ulec radykalnej zmianie pod wpływem AI.

Sprzedaż i marketing i wsparcie AI: Współczesna branża fitness nieustannie się rozwija, a trenerzy personalni starają się wyróżnić w tłumie konkurencji. Nie ma się co oszukiwać, ale ten aspekt pracy trenera personalnego nie jest ich najmocniejszą stroną. Dzięki sztucznej inteligencji, trenerzy będą mieli szansę zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną zarówno w obszarze sprzedaży, jak i marketingu. Narzędzia wykorzystujące AI już teraz dają niesamowitą wartość dodaną.

Integrując sztuczną inteligencję w proces sprzedaży, czy też lejek marketingowy oraz prospectingowy wchodzimy na zupełnie nowy poziom personalizacji usług. Już teraz mamy dostęp do mocno zaawansowanych narzędzi, aplikacji wykorzystujących AI w tych obszarach. Trener będzie mógł się skupić na tym co kocha najbardziej, a w tle będą działy się cuda. Brzmi wspaniale prawda?

W jaki sposób w takim razie mają się trenerzy do tego przygotować? Jakich kompetencji nabyć?

Rozwój technologii, w tym AI, będzie wymagać od trenerów personalnych stałego dokształcania się w dziedzinie nowoczesnych narzędzi integrujących AI. To nie tylko pozwala na zrozumienie, jak korzystać z tych technologii, ale również na zrozumienie ich mocnych i słabych stron oraz jak można zaadoptować to w swojej codziennej pracy.

Możliwe kompetencje, w które warto zainwestować:

 • Zrozumienie podstaw AI: Teoria vs. Praktyka. Oprócz podstawowych pojęć związanych z AI, trenerzy powinni być świadomi praktycznych zastosowań AI w treningu oraz potencjalnych zalet i ograniczeń.
 • Umiejętność analizy danych: W miarę rozwoju AI, narzędzia będą dostarczały coraz bardziej złożonych analiz. Trenerzy powinni być w stanie interpretować te dane, aby odpowiednio dostosowywać trening klienta.
 • Adaptacyjne myślenie: AI będzie się ciągle rozwijać, a treningi stawać się coraz bardziej spersonalizowane. Umiejętność elastycznego dostosowywania się do nowych technologii i metod będzie kluczowa.
 • Współpraca z technologami: Wykorzystanie AI w treningu nie oznacza rezygnacji z ludzkiego aspektu. Współpraca z programistami i specjalistami od danych może pomóc w lepszym wykorzystaniu narzędzi opartych na AI.
 • Rozwój interdyscyplinarny: W miarę postępu technologicznego, trenerzy mogą potrzebować wiedzy z zakresu psychologii, biologii czy nawet neurologii, aby w pełni zrozumieć i wykorzystać potencjał AI.

W obliczu dynamicznego rozwoju AI, trenerzy personalni staną przed wyzwaniem nie tylko technologicznym, ale również adaptacyjnym. Kluczem do sukcesu będzie ciągła edukacja i gotowość do nauki oraz otwartość na nowe możliwości, jakie niesie za sobą technologia.

Ostatnio prowadziłeś ciekawy podcast ze sztuczną inteligencją. Jakie wnioski wyciągnąłeś z rozmowy?

W odcinku podcast nr: 42 przeprowadziłem niecodzienny eksperyment, korzystając z ChatGPT-4 jako gościa i eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji. Tematem rozmowy była rola "AI w pracy trenera personalnego oraz przyszłość branży fitness". Dzięki tej dyskusji miałem okazję zagłębić się w perspektywy rozwoju fitness w świetle AI.

Zapraszam serdecznie do mojego kanału podcast LIFEGRITACADEMY

▸ Spotify: https://spoti.fi/3IsMXk9
▸ Apple Podcast: https://apple.co/3IsyCEv
▸ YouTube: https://www.youtube.com/@lifegritacademy

By uczynić ten test bardziej interaktywnym, użyłem ElevenLabs, przekształcając tekst w wersję audio. Zastosowałem jeden z dostępnych głosów dla mojego "eksperta AI", podczas gdy mój własny głos pełnił rolę prowadzącego.

A jakie były wnioski ChatGPT, mojego gościa i eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji?

Technologia zmienia świadomość, ale serce pozostaje niezmienne. W erze sztucznej inteligencji, ludzka empatia i indywidualne podejście są kluczem do prawdziwego sukcesu.

W epoce, w której technologia i sztuczna inteligencja zyskują na znaczeniu w każdej dziedzinie, ważne jest, by pamiętać o tym, co jest naprawdę istotne w relacji trener-klient. To przypomnienie, że pomimo wszelkich innowacji, serce relacji, empatia, zrozumienie i ludzkie podejście są niezastąpione. Technologia może pomóc w dostarczeniu lepszych usług, ale to ludzkie relacje budują prawdziwe, trwałe połączenia i przynoszą największą wartość w branży fitness.

Czy mamy się bać, że sztuczna inteligencja nas zastąpi?

Z pewnością pytanie to pojawia się coraz częściej w dyskusjach dotyczących przyszłości technologii i jej wpływu na rynek pracy oraz życie codzienne. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się kilku kluczowym aspektom.

 • Analiza potencjalnego zagrożenia zastąpienia ludzi przez AI:

Faktycznie, wiele badań i analiz sugeruje, że automatyzacja i AI mogą zastąpić pewne stanowiska pracy, zwłaszcza te rutynowe i powtarzalne. Jednak historia pokazuje, że z każdą rewolucją technologiczną pojawiają się nowe zawody i specjalizacje, których wcześniej nie było. Dlatego ważne jest, abyśmy przygotowywali się na takie zmiany, abyśmy z otwartością umysłu inwestowali w edukację i szkolenia.

 • Znaczenie unikalnych cech ludzkich, których AI nie może naśladować:

Chociaż sztuczna inteligencja może przewyższać ludzi w niektórych dziedzinach, takich jak analiza danych czy przetwarzanie informacji w ekstremalnie krótkim czasie, istnieją cechy, które są unikalne dla ludzi. Emocje, intuicja, zdolność do twórczego myślenia czy empatii są trudne do odtworzenia w maszynie. Ludzkie doświadczenia, wartości i kultura kształtują nasze decyzje, a te subiektywne elementy są nieosiągalne dla AI.

 • Perspektywa na przyszłość i rozwój technologii w kontekście relacji człowiek-maszyna:

Przyszłość technologii AI niekoniecznie oznacza konflikt między człowiekiem a maszyną. W rzeczywistości, wiele wskazuje na to, że relacja ta będzie bardziej komplementarna. Sztuczna inteligencja może zwiększyć naszą efektywność, pomóc w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów i wnieść wartość w obszary, w których ludzkie zdolności są ograniczone. Zamiast obawiać się AI, powinniśmy dążyć do harmonijnego współistnienia, w którym technologia służy człowiekowi, a nie go zastępuje.

ARTYKUŁ EKSPERCKI - Marek Prusiński