Czy klub fitness w firmie może przeżyć renesans?

W dzisiejszych czasach wiele aspektów życia zawodowego ulega zmianom. Jednym z mniej oczywistych trendów jest tworzenie klubów fitness w firmach. Dlaczego tak się dzieje?
Ilona WIlk
2024-06-18 19:58
Udostępnij
Czy klub fitness w firmie może przeżyć renesans?

Wielu pracodawców zaczyna wymagać od pracowników powrotu do biur na kilka dni w tygodniu. W rzeczywistości 77% firm z listy Fortune 100 przyjęło już hybrydowe harmonogramy pracy. W związku z tym pracownicy coraz częściej wyrażają chęć ponownego nawiązywania kontaktów z kolegami, których widzieli jedynie na ekranach komputerów podczas pandemii. Powrót do biura stwarza naturalną okazję do budowania relacji zawodowych, a sprytni pracodawcy odpowiadają na to w kreatywny sposób, tworząc poczucie wspólnoty.

Ta zmiana otwiera drzwi do tworzenia klubów fitness w firmach. Jednakże, współczesne centrum fitness wygląda nieco inaczej niż to, które pamiętamy sprzed lat. Dzisiejsze obiekty fitness stają się swoistymi "hubami" społecznościowymi dla pracowników, którzy są zainteresowani zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Współczesne Kluby Fitness

W nowoczesnym centrum fitness wciąż zobaczymy pracowników ćwiczących indywidualnie, ale także uczestniczących w różnych innych aktywnościach, takich jak:

  • Treningi w małych grupach
  • Treningi w parze
  • Różnorodne wyzwania wellness
  • Zajęcia edukacyjne, seminaria i serie wykładów

Niektórzy uczestniczą nawet w warsztatach z dietetykami, którzy pomagają im przyjąć holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia. W branży zdrowia i wellness, butiki i specjalistyczne siłownie już od dawna oferują takie programy. W rzeczywistości osiągnęły one nowy poziom popularności, głównie dlatego, że potrafią stworzyć kulturę społeczności, gdzie ludzie wspólnie pracują i wspierają się nawzajem w osiąganiu celów.

Uważam, że kluby fitness w firmach mogą wypełniać tę samą potrzebę w 2023 roku. Oto trzy kluczowe sposoby, w jakie już teraz odpowiadają na to wyzwanie:

1. Rozwój treningów indywidualnych i grupowych

W centrach fitness, którymi zarządzamy dla naszych klientów, obserwujemy ogromny wzrost liczby pracowników zapisujących się na indywidualne i grupowe treningi. Jest to głównie spowodowane chęcią pracowników do ponownego nawiązywania i pogłębiania więzi z kolegami. Ale jest tu również inny czynnik - ludzie szukają specjalnego rodzaju wsparcia i odpowiedzialności, które zapewniają programy peer-to-peer.

Jak wyjaśnił jeden z pracowników naszego klienta: „Moja motywacja do treningu zaczyna się w centrum fitness. Uwielbiam moich kolegów z siłowni i personel! Wszyscy potrzebujemy wspólnoty, a społeczność fitness jest dla mnie bardzo ważna. Nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo brakowało mi fizycznej obecności tutaj w ciągu ostatnich kilku lat.”

2. Większa współpraca z klubami pracowniczymi

Współpraca z istniejącymi grupami zainteresowań na terenie firmy to świetny sposób na dotarcie do już zaangażowanych i połączonych społeczności. Na przykład, niedawno pomogliśmy centrum fitness w firmie z branży technologicznej współpracować z wieloma klubami pracowniczymi podczas „Tygodnia Ducha” i corocznego biegu na 5 km.

Dla jednego z naszych klientów z branży technologii medycznych współpracowaliśmy z klubami weteranów, angażując ich członków w specjalne wyzwania fitness. Dla weteranów marynarki zorganizowaliśmy wyzwanie wioślarskie, podczas gdy marines mieli sesje z przewracaniem opon, a weterani armii skupili się na pompkach. Następnie przekształciliśmy wyzwanie w bieg na 1k/5k, aby pracownicy hybrydowi mogli łatwo wziąć w nim udział w dowolnym czasie i miejscu, w zależności od ich harmonogramu.

3. Wzrost popularności hybrydowych członkostw fitness

Myślę, że zobaczymy również, jak centra fitness w firmach będą coraz bardziej kreatywne w dostarczaniu usług dla pracowników. Już teraz wprowadzają tzw. „członkostwa hybrydowe”. Ten stosunkowo nowy model członkostwa daje pracownikom możliwość dostosowania aktywności wellness do ich harmonogramu.

Powiedzmy, że pracownicy pracują w trybie hybrydowym, będąc w biurze dwa do trzech dni w tygodniu. W te dni mogą łatwo ćwiczyć w firmowym centrum fitness, gdzie mają dostęp do pełnego doświadczenia klubu oraz możliwości interakcji społecznych. Natomiast w dni, gdy pracują zdalnie, mogą brać udział w wirtualnych zajęciach fitness z domu.

W ten sposób mogą dołączyć do zajęć fitness na żywo lub na żądanie, co daje im wygodny dostęp do aktywności bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Dzięki nowym hybrydowym członkostwom mogą teraz odwiedzać lokalne studia jogi, boksu i pilatesu, co pozwala na dopasowanie treningów do ich harmonogramu w dowolnym miejscu i czasie.

Obserwujemy ogromne zainteresowanie tym modelem — łączącym sesje na miejscu, współpracę z partnerami fitness i treningi domowe — z firmowym centrum fitness jako centralnym punktem wszystkich tych działań wellness.

Głównym tematem jest tu wygoda i prostota. Niezależnie od tego, czy pracownicy pracują na miejscu, zdalnie, czy w trybie hybrydowym — chcemy pomóc im pozostać aktywnymi i utrzymać zdrowe nawyki. Teraz centra fitness w firmach mogą wspierać te cele na więcej sposobów niż kiedykolwiek wcześniej. Kluczem do utrzymania regularności jest utrzymanie rzeczy prostych, dostępnych i przyjemnych.

Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku benefitów „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej”. Chodzi o benefity, które są istotne, użyteczne i łatwe do zastosowania. Dzięki postępom, jakie obserwujemy w centrach fitness w firmach, programy wellness staną się wkrótce jeszcze bardziej wartościowe i popularne zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników.

Autor: Ann Wyatt