Joga lepsza od biegania w walce z gniewem: nowe odkrycia naukowców

Najnowsze badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że joga jest bardziej skuteczna w radzeniu sobie z gniewem niż bieganie. Odkrycia te mogą zrewolucjonizować nasze podejście do zarządzania emocjami i stresu. Zespół badawczy z Ohio State University, którego główną autorką jest Sophie Kjærvik, wykazał, że tradycyjne metody wyładowywania gniewu, takie jak bieganie, mogą przynieść jedynie chwilową ulgę, a w dłuższej perspektywie pogarszać problem.
Ilona WIlk
2024-05-20 19:42
Udostępnij
Joga lepsza od biegania w walce z gniewem: nowe odkrycia naukowców

Przełomowe Badania

Opublikowane w czasopiśmie „Clinical Psychology Review” badanie rzuca nowe światło na sposoby radzenia sobie z gniewem. Analizując 150 badań z udziałem ponad 10 tys. osób, naukowcy stwierdzili, że czynności zmniejszające pobudzenie fizjologiczne, takie jak joga, mindfulness czy medytacja, są bardziej efektywne niż intensywna aktywność fizyczna. Tradycyjnie uważano, że intensywne ćwiczenia fizyczne pomagają wyładować złość. Jednak badania wykazały, że zwiększają one pobudzenie fizjologiczne, co może prowadzić do jeszcze większego wzrostu gniewu.

Dwa Czynniki Gniewu

Badania opierały się na dwuczynnikowej teorii Schatera-Singera, która zakłada, że emocje, w tym gniew, składają się z dwóch elementów: pobudzenia fizjologicznego i znaczenia mentalnego. Naukowcy postanowili skoncentrować się na porównaniu, jak różne czynności wpływają na pobudzenie fizjologiczne i uczucie gniewu. Wyniki pokazały, że metody obniżające pobudzenie fizjologiczne są skuteczniejsze zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w codziennym życiu.

Joga i Medytacja w Praktyce

Praktyki takie jak joga i medytacja, które są już powszechnie stosowane w celu redukcji stresu, okazują się być także skuteczne w radzeniu sobie z gniewem. – „Nasze badanie wskazuje, że dawanie upustu gniewowi poprzez intensywną aktywność fizyczną może prowadzić do jego eskalacji” – mówi Sophie Kjærvik. – „Czynności redukujące pobudzenie, takie jak joga, mogą pomóc w wyciszeniu emocji i opanowaniu agresji”.

Przyszłość Radzenia Sobie z Gniewem

Odkrycia te mogą mieć znaczący wpływ na popularność tzw. rage roomów, miejsc, gdzie ludzie mogą wyładować złość poprzez niszczenie przedmiotów. Badania wskazują, że metody te mogą być mniej skuteczne niż techniki redukcji stresu. Już teraz rynek jogi rośnie dynamicznie, a jego wartość w 2023 roku oszacowano na 107,1 mld dolarów, z prognozami dalszego wzrostu.

Znaczenie Pozytywnych Interakcji Społecznych

Ciekawym wnioskiem z badań jest również to, że niektóre formy aktywności fizycznej, jak gra w piłkę czy lekcje wychowania fizycznego, mogą pomagać w redukcji gniewu dzięki elementom zabawy i pozytywnym interakcjom społecznym. – „Elementy zabawy i interakcje społeczne podczas ćwiczeń mogą prowadzić do redukcji gniewu poprzez pozytywne emocje” – tłumaczy Kjærvik.

Kontynuacja Badań

Mimo że bieganie ma generalnie niekorzystny wpływ na odczuwanie gniewu, badania nad jego umiarkowanymi i bardzo negatywnymi skutkami są nadal kontynuowane. – „Chciałabym przeprowadzić dalsze badania kontrolujące wszystkie zmienne” – zapowiada Sophie Kjærvik.

W świetle tych nowych odkryć, metody redukcji pobudzenia fizjologicznego, takie jak joga i medytacja, mogą stać się kluczowym narzędziem w zarządzaniu gniewem, zastępując tradycyjne formy wyładowywania zło