fit.pl mobile logo

Jak spalić tłuszcz z brzucha?

Mężczyźni marzą o wyraźnym sześciopaku, a kobiety o idealnie płaskim brzuchu i wcięciu w tali. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha to kompleks wielu osób, tylko czy istnieje prosty sposób na uzyskanie wymarzonych efektów?

 

Jak zdrowo spalić tłuszcz z brzucha?

Ile razy widziałeś lub widziałaś w Internecie artykuły czy filmiki pełne porad, które sugerowały, że np. pijąc wodę i robiąc brzuszki, uzyskasz idealnie płaski brzuch w sześć tygodni? Nie oszukujmy się, tak naprawdę wszyscy jesteśmy świadomi, że to nie zadziała. Wiemy, że stosując takie metody, prędzej zrobimy sobie krzywdę, ale jednocześnie odkładająca się tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha to jeden z największych kompleksów i to zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Jeżeli nie chcemy albo nie potrafimy go zaakceptować — albo tkanki tłuszczowej jest za dużo i staje się to niebezpieczne dla naszego zdrowia (otyłość brzuszna to najgroźniejszy rodzaj otyłości!) — to droga jest tylko jedna: aktywność fizyczna i zdrowa dieta. W tym artykule podpowiem, jak zrobić to z głową, żeby uzyskać najlepsze efekty i nie poddać się w drodze do wymarzonej, płaskobrzusznej sylwetki. Zwrócę też uwagę na kilka aspektów, o których należy pamiętać i nie dać się zwariować, bo w końcu mięśnie brzucha nie są w życiu najważniejsze.

Czy da się spalić tłuszcz wyłącznie z brzucha?

Na początek, żeby nie było potem żadnych wątpliwości czy nieporozumień, obalmy jeden z największych mitów branży fitness i kolorowych gazetek ubiegłego wieku: nie da się zredukować tłuszczu wyłącznie z wybranej partii ciała.

Faktem jest, że regularne ćwiczenia i odpowiednio dobrana dieta to przepis na spalanie tkanki tłuszczowej, ale zachodzi ono równomiernie. Jest wiele osób, które chciałoby spalić tłuszcz konkretnie z brzucha, ale niestety nie da się tego zrobić bez odchudzenia całej sylwetki. Komórki tłuszczowe mamy rozmieszczone na całym ciele i podczas treningów nasz organizm czerpie energię z każdej z nich. Jeszcze nikt nie odkrył magicznego sposobu na to, aby ćwicząc spalać tkankę tłuszczową wyłącznie miejscowo.

Dlatego, nawet jeżeli zaczniesz katować się ciężkimi treningami nastawionymi typowo na rozwój mięśni brzucha, to rzeczywiście — wzmocnisz je, ale niekoniecznie uzyskasz płaski brzuch niczym z okładki magazynu. Ewentualnie zrobisz sobie krzywdę. Dodatkowo, jeśli mimo ćwiczeń Twoja dieta będzie dostarczać do organizmu nadwyżkę kaloryczną, mięśnie będą silne i rozwinięte, ale wciąż ukryte pod nadprogramowymi kilogramami.

Jak spalić tłuszcz z brzucha? 5 sprawdzonych porad

Skoro ustaliliśmy już, że nie ma drogi na skróty, to teraz pora podzielić się wskazówkami, które działają. Pomogą uzyskać płaski brzuch bez ryzykowania zdrowiem i... rozczarowaniem. Nie będą to żadne cud porady, ale pamiętaj, że takim najczęściej towarzyszy efekt jo-jo albo szybkie zniechęcenie, bo w rzeczywistości są nieskuteczne.

Stosuj ćwiczenia siłowe i interwałowe

Nie mówię, że trening kardio powinien iść w zapomnienie (szczególnie jeżeli jakaś aktywność sprawia Ci przyjemność), ale to właśnie treningi siłowe wyrzeźbią mięśnie brzucha, a interwały pobudzą metabolizm i dużo szybciej zredukują tkankę tłuszczową. Po poprawnie przeprowadzonym treningu interwałowym nasz organizm spala tłuszcz jeszcze nawet do 24 godzin od zakończenia ćwiczeń, więc jak widzisz, naprawdę warto przekonać się do tego typu aktywności (oczywiście o ile zdrowie na to pozwala).

Pamiętaj, żeby wzmacniać mięśnie brzucha

Nie znaczy to, że masz robić kilkaset brzuszków dziennie (zapomnij o takich praktykach!). Żeby osiągnąć najlepsze efekty, trening powinien obejmować mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha. Zasada jest prosta: trenując mięśnie brzucha wzmacniamy je oraz kształtujemy, ale izolowane ćwiczenia na brzuch wcale nie są najlepszym rozwiązaniem. Różnorodne i dynamiczne treningi dadzą lepsze efekty i nie znudzą się po pierwszym tygodniu.

Dbaj o zdrowe odżywianie i kalorie

Tak jak wspominałem, do redukcji tkanki tłuszczowej potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Nie oznacza to jednak diety 1000 kcal czy kompletnego niejedzenia! Wręcz przeciwnie, świadome jedzenie to połowa, jeżeli nie 75% sukcesu. Więcej na ten temat możesz przeczytać np. w moim wpisie: Co jeść po treningu, żeby uzyskać pożądane efekty?

Skup się na świadomym oddechu

Brzmi jak porada z lekcji jogi? I bardzo dobrze, bo joga skutecznie pomaga w drodze po płaski brzuch i warto czerpać z jej nauk. Oddychanie podczas treningu jest niezwykle istotne, a głębokie oddechy dodatkowo aktywują mięśnie brzucha. Konkluzja? Świadomy oddech to dłuższy i efektywniejszy trening z większym obciążeniem.

Nie zapominaj o wodzie i pij ją regularnie

Nie 2 litry naraz i to z rana, żeby mieć sprawę z głowy. W ten sposób większość trafi do pęcherza i organizm wcale się nie nawodni. Wodę pijemy cały dzień, małymi łykami, minimum 1,5 litra i zwiększamy ilość, jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia. Jedyne co uzyskasz przez odwodnienie, to ból głowy. Gwarantuję, że od razu odechce Ci się jakichkolwiek treningów.

Płaski brzuch u kobiet. O czym należy pamiętać?

Na koniec kilka słów do kobiet, którym marzy się idealnie płaski brzuch bez grama tłuszczu — to może być niemożliwe albo bardzo niezdrowe. Kobieca budowa rządzi się swoimi prawami i tłuszcz pełni między innymi warstwę ochroną dla narządów wewnętrznych. Jeżeli ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i widzisz zarys mięśni, ale np. w dole brzucha zauważasz tkankę tłuszczową, to prawdopodobnie jest to zupełnie normalne. Zastanów się i upewnij, np. na konsultacjach z trenerem, czy dalsza redukcja jest dla Ciebie bezpieczna.

Pamiętaj, że walka o wymarzoną sylwetkę nie może odbywać się kosztem Twojego zdrowia, a spadek tkanki tłuszczowej poniżej 15% może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi i różnymi innymi powikłaniami.

Wiesz już, jak spalić tłuszcz z brzucha?

Mam nadzieję, że powyższym tekstem zachęciłem Cię do zdrowej walki o brzuch, z którego będziesz dumny lub dumna :) Droga może być długa i nie tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, ale efekty wynagrodzą wszystkie trudy.

Pamiętaj także, żeby zapoznać się z innymi moimi wpisami na moim blogu. Liczę, że w ten sposób unikniesz wielu standardowych pomyłek, które tylko niepotrzebnie opóźniają upragnione rezultaty.

Autor: Piotr Pardus, trener personalny z Krakowa

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl