Dlaczego warto odżywiać się wedle pory roku według Medycyny Chińskiej?

Jako trener peronalny zwracam uwagę nie tylko na poprawność wykonywanych ćwiczeń, ale przede wszystkim holistyczne podejście do pracy z moimi podopiecznymi nad ich upragnionymi celami
2016-12-12 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto odżywiać się wedle pory roku według Medycyny Chińskiej?

Często sięgam po wiedzę z pokrewnych dziedzin życia lub inne spojrzenie na dany temat. Ten artykuł rozpoczyna cykl, który przybliży tematykę odżywiania się zgodnie ze zmieniającą się przyrodą i temperaturą na zewnątrz. Ofdpowie też na pytanie, dlaczego styl życia zgodny z porami roku w Tradycji Medycyny Chińskiej jest jednym z podstawowych warunków zachowania sił witalnych i zapobiegania chorobom.

Każda pora roku niesie ze sobą inną energię oraz produkty dostępne na rynku spożywczym. Zmiany zachodzące wraz z nimi mogą wpływać na organizm ludzki, dlatego dieta powinna być dostosowana do danego okresu.

Życie na przekór porom roku sprzyja trwonieniu własnej energii. Wynika to ze ścisłej zależności między temperaturą otoczenia, a utrzymaniem ciepła wewnątrz organizmu, niezbędnego do procesu trawienia i wszystkich funkcji życiowych. Potrzeby organizmu zmieniają się wraz ze zmianą pór roku, tym samym sygnalizując konieczność odmiany żywieniowej. Jednym z nich możę być apetyt na sezonowe produkty. Jesień to czas gromadzenia energii i przystosowania się do zimy, która jest czasem odpoczynku w przyrodzie i większego wytchnienia. Niestety pora roku może oddziaływać na organizm niekorzystnie, ponieważ ma  związek z suchością płuc, gardła, jamy nosowej oraz skóry. W efekcie czego mogą wystapić zaparcia (jest to spowodowane związkiem jelito grube-płuca).

Z kolei zima, może odpowiadać za problemy z nerkami. W tych okresach zalecane są produkty wspomagające produkcję fizjologicznych płynów wewnętrznych takie jak: białe grzyby, orzechy, nasiona, korzeń lotosu, mleko sojowe, dynia i miód. Natomiast pieprz, imbir, chilli, czosnek, por i cebula wzmagają potliwość ciała jednak powodują też utratę płynu z organizmu (warto używać ich tylko w pierwszej fazie przeziębienia w okresie jesiennym czy ziomowym). Jednak aby zapobiec tym "efektom ubocznym" warto wzbogacić dietę o produkty kwaśne – jabłka, cytryna, ananas, grefjrut czy gruszka. Dodatkowo zalecane jest spożywanie kasz nie produkujących śluzu np. owsianka na śniadanie. W kolejnych posiłkach warto spożywać zupy-krem np. dyniowa, które dostarczą dodatkowego nawodnienia i rozgrzeją organizm. Takie zmiany w kuchni mogą ułatwić również pracę w przygotowaniu posiłków. Wszystkie wyżej wymienione produkty są łatwo dostępne, a dania proste w przygotowaniu.

Na zakończenie warto podkreślić, iż odżywianie zgodne z daną porą roku oraz korzystanie z łatwo dostępnych produktów w danym okresie roku może mieć zbawienny wpływ na organizm. Ponadto dodatkowo wspomoże efekty u osób aktywnych fizycznie przez cały rok poprzez zachowanie sił witalnych zgodnych z porą roku i ustrzeże przed niechcianymi infekcjami.

O Autorce:
Karolina Sitkowska


Trenerka personalna, właścicielka sieci klubów fitness MissFit, szkoleniowiec, zawodniczka fitness, reprezentantka Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitness IFBB oraz klubu Olimp Zabrze. Certyfikowany trener personalny ze specjalizacją w dziedzinie medycznej, z ponad 5-letnim doświadczeniem w zawodzie. Właścicielka dwóch klubów fitness MissFit zlokalizowanych na obrzeżach Krakowa. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz elitarnej Kuźni Trenerów. W 2015 roku uznana za jednego z 50 najlepszych trenerów fitness w Polsce.

Charyzmatyczna, konsekwentna, z żelazną dyscypliną. Indywidualistka, z własną filozofią pracy, w 100% ukierunkowana na cele i efekty. Zwolenniczka holistycznego podejścia do treningu oraz pracy z klientem, z uwzględnieniem tematu właściwego żywienia oraz motywacji.

www.fit.pl