Jak ograniczyć tłuszcz w posiłkach?

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz jak ograniczyć ilość spożywanych kalorii? Odpowiedź jest prosta... Gram po gramie ogranicz tłuszcz
fit.pl
2010-07-02 00:00
Udostępnij
Jak ograniczyć tłuszcz w posiłkach?
Jeśli chcesz zauważyć pierwsze zmiany, musisz skłonić własny organizm, by wykorzystał nagromadzony tłuszcz jako paliwo. Musisz  dostarczyć mniej  kalorii niż potrzebuje twój organizm. Najprostszą metodą zmniejszenia kaloryczności posiłków jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów. Zmniejszenie ich dziennej dawki już o 25g to około 225 kalorii mniej.

Myślisz, że wyeliminowanie 25g tłuszczów z codziennego jadłospisu jest trudne? Oto kilka sposobów na osiągnięcie celu.

Mleko odtłuszczone zamiast pełnotłustego

Lubisz kawę z mlekiem? Zamiast pełnotłustego dodaj do niej mleko odtłuszczone, które praktycznie nie zawiera tłuszczu. Dzięki temu zrezygnujesz z 4g tłuszczu (na podstawie 30 ml mleka).

Jeśli uważasz, że mleko nie daje wystarczająco silnego aromatu, zamiast zwykłej śmietanki, wlej do filiżanki odrobinę nisko tłuszczowej. Możesz dosypać także aromatyzowanego proszku proteinowego.

Twarożek wiejski zamiast sera

Lekki twarożek wiejski ma około 15g mniej tłuszczu niż zwykły biały ser. Dodatkowo smak twarożku możesz poprawić używając np. cynamonu lub słodzika. Amatorzy słonej kuchni doprawiając danie do smaku mogą wykorzystać ulubione zioła.

Szynka zamiast pepperoni

Pizza jest prawdziwą bombą kaloryczną, szczególnie jeśli dobierze się złe dodatki. Wybierając zwykłą szynkę zamiast pepperoni oszczędzasz około 9g tłuszczu na średniej wielkości porcji. Dodatkowo warto spytać o dostępność sera ze zmniejszoną ilością tłuszczu lub poprosić o zmniejszenie porcji zwykłego.

Omlet z samych białek zamiast z całych jajek

Domowy omlet lub jajecznica to pyszny pomysł na śniadanie, które także może zawierać mniej tłuszczu. Najprostszym sposobem jest przygotowanie posiłku z samych białek. Dzięki temu omlet z trzech jajek będzie lżejszy o 15g tłuszczu. By poprawić smak posiłku możesz dodać posiekane warzywa.

Grillowany kurczak zamiast wołowiny

Gdy najdzie cię ochota na weekendowe grillowanie, zrezygnuj z tłustych kiełbasek, boczku, karkówki i hamburgerów. Zamiast nich sięgnij po pierś z kurczaka lub kotleciki drobiowe. Standardowo zawartość tłuszczu w kiełbaskach i innych popularnych daniach z grilla przekracza 20g na porcję. Zamiana na ich drobiowy odpowiednik pozwoli „odtłuścić” porcję o około 17g.

Pieczony ziemniak zamiast frytek

Wyklęte przez dietetyków frytki można w łatwy sposób zastąpić pieczonym ziemniakiem. I choć różnią się wyglądem i smakiem, to redukcja tłuszczu płynąca z tej zamiany jest ogromna. Mała porcja frytek to co najmniej 10g tłuszczu. Ilość tłuszczu w pieczonym ziemniaku jest praktycznie zerowa. Taki substytut frytek polany meksykańską salsą jest o wiele zdrowszy.

Skuteczna redukcja kalorii

Posiłki z małą zawartością tłuszczy wcale nie muszą być nudne i niesmaczne. Wystarczy odrobina wyobraźni, by znaleźć bardziej zdrowy zamiennik każdego dania. Pomocne w doborze składników będą tabele kaloryczne, w których sprawdzisz zawartość kalorii w poszczególnych produktach.

Sprawdź kaloryczność swoich posiłków

www.fit.pl