Przyjmowanie witamin podczas diety jest kluczowe

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii dowiedli, że osoby odchudzające się powinny dostarczać organizmowi odpowiednie dawki witamin i minerałów. W przeciwnym razie mogą się spodziewać kłopotów ze zdrowiem. O ich wynikach badania informuje American Journal of Clinical Nutrition
fit.pl
2010-07-22 00:00
Udostępnij
Przyjmowanie witamin podczas diety jest kluczowe
Popularnie stosowane diety polegają zazwyczaj na ograniczeniu ilości spożywanych tłuszczów, białek i węglowodanów, jednak wraz z kaloriami pozbywamy się często ważnych składników odżywczych - podkreślają amerykańscy naukowcy.

witaminy na wiosne 01W rezultacie powstają deficyty, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, m.in. osteoporozy.

Prowadzący badania, Christopher Gardner z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii postanowił porównać cztery diety odchudzające stosowane przez 300 kobiet otyłych lub mających nadwagę.

Po dwóch miesiącach stosowania diety w każdej grupie zaobserwowano zredukowanie spożywanych kalorii do 1500 (wcześniej kobiety konsumowały średnio 2000).

Jednocześnie 65 proc. odchudzających się kobiet miało niedobór witaminy E, występującej m.in. w olejach roślinnych, jajkach i orzechach. Niedobory zauważono także w przypadku witamin A, K i C.

www.fit.pl