Jak pandemia wpływa na kluby fitness?

Pandemia nadal pustoszy branżę fitness. Najnowsze dane pozyskane przez IHRSA pokazują, że kluby, siłownie i studia treningu mimo powrotu do działalności, nie funkcjonują tak jak wcześniej i wciąż zamykają się kolejne biznesy. Branża fitness, zdaniem ekspertów, potrzebuje wsparcia finansowego, jakie otrzymały inne segmenty gospodarki, chociażby w postaci licznych ulg.
2022-02-07 00:00
Udostępnij
Jak pandemia wpływa na kluby fitness?

Wraz z początkiem 2022 r. EuropeActive zaktualizowało za pośrednictwem swojej interaktywnej mapy, najnowsze informacje na temat otwarcia siłowni i ich ograniczeń, wymagań dotyczących certyfikatów covidowych oraz innych protokołów bezpieczeństwa w całej Europie. Informacje te różnią się często w danym kraju lub regionie, jednak można je sprawdzać na bieżąco.

W osatnim czasie, wiele krajów znosi obowiązek okazywania i posługiwania się paszportami covidowymi. W Europie od zeszłego tygodnia Anglia zaprzestała takiego obowiązku, co spowodowało efekt domina. Już teraz widzimy jak w Europie, a także poza nią lista krajów „bez zielonych przepustek”. Dołączają do niej: Irlandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Czechy, Holandia, Turcja, Meksyk, Boliwia, Paragwaj, Japonia, Salwador, Rosja, Floryda i Teksas w USA, Izrael oraz wybrane stany w Brazylii.

Ponadto WHO wezwała kraje do zniesienia zakazów podróżowania i zaprzestania zwracania się o dowód szczepienia. Wskazały również, że powinno rozważyć się podejście oparte na ryzyku, aby „ułatwić podróże międzynarodowe poprzez zniesienie lub modyfikację środków, takich jak wymogi dotyczące testowania i/lub kwarantanny, w stosownych przypadkach”. „Niepowodzenie ograniczeń podróży wprowadzonych po wykryciu i zgłoszeniu wariantu Omicron w celu ograniczenia międzynarodowego rozprzestrzeniania się Omicronu pokazuje z biegiem czasu nieskuteczność takich środków. Środki dotyczące podróży powinny opierać się na ocenie ryzyka i unikać obciążania finansowego podróżnych międzynarodowych zgodnie z art. 40 IHR” – stwierdzono w oświadczeniu.

Jak wiele obiektów zostało zamkniętych z powodu pandemii?

Patrząc na dane* porównujące liczbę klubów, siłowni i studiów działających w marcu 2020 roku, kiedy uderzył COVID-19, z liczbą obiektów otwartych w dniu 31 grudnia 2021 roku, wiemy już, że 1 stycznia 2022 r:

25% klubów zostało zamkniętych,
30% studiów treningu przestało działać (jest to wzrost o 11% od 1 stycznia 2021 r.),
ponad 1,5 miliona miejsc pracy w branży zostało zlikwidowanych.

*Dane do tej analizy dostarczyły firmy przetwarzające płatności, które obsługują 95% amerykańskich klubów, siłowni i studiów.

– Kongres musi teraz coś zrobić, aby ocalić amerykańskie kluby i studia. Z każdą falą pandemii właściciele małych firm w naszej branży wciąż upadają. A z powodu braku działań Kongresu, za każdym razem mniej z nich ponownie się podnosi. Nie możemy już dłużej czekać. Zwłaszcza w obliczu pojawienia się dodatkowych wariantów COVID – powiedziała Liz Clark, Prezes i Dyrektor Generalny, IHRSA.

Liza Clark jest zdziwiona, że jest zdumiona, że Kongres pozwolił pandemii zniszczyć amerykańską branżę fitness.

– Podczas gdy CDC [od red. agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej] zaleca ćwiczenia fizyczne jako sposób na zwalczanie rozprzestrzeniania się COVID-19 i przechodzenia choroby w sposób ciężki, jestem zszokowana, że rząd federalny zrobił tak mało, aby wspierać kluby i studia – powiedziała Clark. – Musimy naciskać na Kongres, aby pomyśleli o 75 milionów Amerykanów, którzy korzystają z usług obiektów sportowych, aby mogli nadal dbać o formę i zdrowie.

Akcja #SaveOurGyms

IHRSA zabiega o ulgę dla amerykańskiej branży fitness poprzez ustawę GYMS (Gym Mitigation & Survival). Ustawa ta zapewniłaby federalne dotacje dla klubów i studiów, które zostały zmuszone do tymczasowego zamknięcia z powodu ograniczeń COVID-19.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, stworzy fundusz o wartości 30 miliardów dolarów. Zapewni on dotacje dla dotkniętych kryzysem firm z branży fitness. Przykładowe wydatki, które pokryje dotacja, to: koszty płac, czynsz lub opłaty hipoteczne, w tym odsetki, media,
odsetki od długu naliczone przed 15 lutego 2020 r., podatki, polisy ubezpieczeniowe, koszty poniesione zgodnie z wytycznymi związanymi z dystansem społecznym.

IHRSA prowadzi kampanię, aby nakłonić więcej członków Kongresu do podpisania się pod projektem ustawy.