fit.pl mobile logo


Trening funkcjonalny w klubie: Remedium na pracę za biurkiem?

Chociaż trudno w to uwierzyć, ale przeciętnie spędzamy około dwudziestu jeden godzin w pozycji siedzącej. Wynika to często z charakteru pracy (około ośmiu, dziesięciu godzin dziennie), długiego czasu dojazdu do miejsca pracy (około jednej godziny), biernego spędzania wolnego czasu przed telewizorem (około czterech godzin dziennie) i średnio siedmiu godzin snu (także w pozycji biernej)
Dlatego też nie dziwi, że znaczny odsetek klientów pojawiających się w klubach fitness cierpi na dysfunkcje kręgosłupa i szuka rozwiązań treningowych, które pomogą zniwelować bóle towarzyszące siedzącemu trybowi życia.

Jednym z rozwiązań umożliwiających zachowanie dobrej kondycji fizycznej jest trening funkcjonalny, który coraz częściej oferują kluby fitness. Wynika to nie tylko z jego właściwości, ale to także świetny sposób na przyciągnięcie nowych klientów oraz zwiększenie dochodów klubu.

Istota treningu

Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w rehabilitacji ruchowej i służy usprawnieniu funkcjonowania organizmu i przygotowaniu go do typowych czynności w życiu codziennym. Jest to trening korygujący postawę oraz przywracający równowagę mięśniową. Podstawową zasadą, która obowiązuje w tego typu aktywności, jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Każde ćwiczenie musi mieć swoje uzasadnienie funkcjonalne i powinno w wymierny sposób przekładać się na ruchy najczęściej wykonywane przez ćwiczącego poza salą ćwiczeń. Wspomaga też czynności układu ruchu i wyrabia prawidłowe nawyki ruchowe.

Jest potrzebny wszystkim, bez względu na dolegliwości zdrowotne czy ich brak, a jego największą zaletą jest brak przeciwwskazań do jego wykonywania – pod warunkiem, że jest przygotowany i dostosowany indywidualnie do potrzeb każdego ćwiczącego oraz monitorowany przez wykwalifikowanego trenera.

Zalety treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i stabilizację stawów oraz wzmocnienie mięśni posturalnych ciała, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń czy codziennych obowiązków. Korzyści dla ćwiczącego płyną głównie stąd, że trening kładzie nacisk na naturalne zdolności ciała do ruchu w trzech anatomicznych płaszczyznach. Klasyczny trening siłowy na maszynach czy wyizolowane ćwiczenia na wolnych ciężarach charakteryzują się ruchem ograniczonym zaledwie do jednej płaszczyzny, co jest nienaturalną formą ruchu ciała i może przyczynić się do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchu lub kontuzji. Najczęściej rezultatem ćwiczeń wyizolowanych jest poprawa wytrzymałości wybranych mięśni, co nie przekłada się na ogólną poprawę sprawności i zaprzecza istocie treningu funkcjonalnego.

W treningu funkcjonalnym wykorzystuje się ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała oraz ćwiczenia angażujące jednocześnie kilka grup mięśniowych. Dobrze przygotowany trening funkcjonalny jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb i celów ćwiczącego. Powinien zawierać urozmaicone ćwiczenia wpływające na poprawę elastyczności mięśni, koordynacji ruchowej oraz siły.

[-------]

Trening funkcjonalny i akcesoria

Coraz więcej osób przychodzi do klubów fitness oczekując najlepszych efektów treningowych w jak najkrótszym czasie. Zajęcia grupowe, samodzielna praca na maszynach siłowych często nie wystarczają. Poza tym oferty klubów niewiele się między sobą różnią, wyposażenie oraz kadra instruktorska są również w wielu miejscach na podobnym, wysokim poziomie.

Dlatego warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyć specjalną ofertę zawierającą możliwość skorzystania z treningu funkcjonalnego, tym bardziej że przygotowanie miejsca do przeprowadzenia tego typu treningów nie wymaga od klubu dużych nakładów finansowych.

Aby stworzyć miejsce dedykowane tylko takim zajęciom wystarczy zakup kilku drobnych akcesoriów, które urozmaicą ćwiczenia i umożliwią wykwalifikowanemu trenerowi dostosowanie treningu do potrzeb każdego ćwiczącego.

Do przygotowania strefy treningu funkcjonalnego wystarczy zakup między innymi:
  • TRX – liny, dzięki którym można wykonać ćwiczenia angażujące wszystkie grupy mięśniowe. Wykorzystując ciężar ciała ćwiczącego instruktor ma możliwość przygotowania ćwiczeń wzmacniających, modelujących sylwetkę oraz wytrzymałościowych;
  • Piłka gymball – która poprzez swój kształt wymusza napinanie mięśni głębokich ciała i jest podstawowym oraz nieodzownym narzędziem potrzebnym do przeprowadzenia treningu;
  • Lina Battle Rope – dzięki której można pracować nad dynamiką ruchu, wzmacniać siłę i poprawiać kondycję ćwiczącego. Zapobiegnie rutynie i pomoże w przygotowaniu ćwiczeń dla najbardziej wymagających klientów;
  • ViPR – który zapewni skuteczny trening całego ciała, zbuduje mięśnie, spali jednocześnie zbędną tkankę tłuszczową;
  • Kettlebells, piłki medyczne, sztangi – rep set, dyski stabilizujące, skakanki, drobny sprzęt typu drabinki, pachołki, który można wraz ze ścieżką szybkościową wykorzystać do treningu szybkości i który pozwoli trenerom na przygotowanie nietuzinkowych rozwiązań treningowych.

Sprzęt ten nie zajmie zbyt wiele przestrzeni w klubie fitness, a jego koszt nie przekroczy wartości jednego urządzenia cardio wykorzystywanego w siłowni.

Sprzęt ten można łatwo przechowywać, jest przenośny, dzięki czemu można wykorzystać go do treningów wewnątrz klubu, jak również do zajęć w plenerze. Oprócz zajęć indywidualnych z pomocąwymienionych akcesoriów można organizować treningi funkcjonalne również dla małych grup ćwiczących.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że do klubu fitness trafiają coraz częściej osoby z dysfunkcjami aparatu ruchu, po urazach, z wadami postawy, co oznacza, że klasyczna oferta zajęć grupowych czy programy na siłowni nie są w stanie zaspokoić potrzeb coraz bardziej wymagających klientów.

Warto rozejrzeć się za niestandardowymi akcesoriami, które pomogą zróżnicować ofertę klubu, wyróżnić się na tle konkurencji, a co za tym idzie przyciągnąć zupełnie inną grupę ćwiczących. Wachlarz sprzętu jest bardzo szeroki i tylko od pomysłowości właścicieli klubów oraz kadry trenerskiej zależy, z jak bogatą ofertą zajęć wyjdą naprzeciw wymaganiom klientów. Warto dodać, że oprócz szerokiej gamy produktów na polskim rynku pojawia się coraz więcej szkoleń dedykowanych treningom funkcjonalnym, na których można zdobyć praktyczną wiedzę, jak w pełni wykorzystać akcesoria treningowe, jak dostosować plan treningowy do potrzeb i celów klientów, a przede wszystkim jak umiejętnie, w interesujący sposób prowadzić treningi z klientami, którzy z całą pewnością docenią starania klubu i na długo pozostaną wiernymi, systematycznie ćwiczącymi klubowiczami.

Małgorzata Wolniewicz-Feder

Absolwentka warszawskiego AWF oraz SGH, certyfikowany trener TRX, szkoleniowiec, studio manager oraz właścicielka Studia TRX w Żyrardowie. Autorka licznych artykułów w branżowych magazynach oraz konsultant fitness. Jako instruktor znana z żelaznej dyscypliny. Uwielbia obserwować jak jej podopieczni osiągają zamierzone cele, zmieniają swój styl życia i zarażają się jej pasją.

Akrtykuł ukazał się w magazynie brażowym body LIFE 3/2011

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
sebaczyta

Olka - racja. Polecam każdemu.

Zgłoś nadużycie-
olkakrakow7

Potwierdzam - każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model ćwiczeń z liną. Na własność posiadam Battle Rope by Huck i nic nie tak nie rozładowuje jak pół godziny sam na sam z tą lina;)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl