Trening funkcjonalny w klubie: Remedium na pracę za biurkiem?

Chociaż trudno w to uwierzyć, ale przeciętnie spędzamy około dwudziestu jeden godzin w pozycji siedzącej. Wynika to często z charakteru pracy (około ośmiu, dziesięciu godzin dziennie), długiego czasu dojazdu do miejsca pracy (około jednej godziny), biernego spędzania wolnego czasu przed telewizorem (około czterech godzin dziennie) i średnio siedmiu godzin snu (także w pozycji biernej)
fit.pl
2011-07-04 00:00
Udostępnij
Trening funkcjonalny w klubie:  Remedium na pracę za biurkiem?
Dlatego też nie dziwi, że znaczny odsetek klientów pojawiających się w klubach fitness cierpi na dysfunkcje kręgosłupa i szuka rozwiązań treningowych, które pomogą zniwelować bóle towarzyszące siedzącemu trybowi życia.

Jednym z rozwiązań umożliwiających zachowanie dobrej kondycji fizycznej jest trening funkcjonalny, który coraz częściej oferują kluby fitness. Wynika to nie tylko z jego właściwości, ale to także świetny sposób na przyciągnięcie nowych klientów oraz zwiększenie dochodów klubu.

Istota treningu

Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w rehabilitacji ruchowej i służy usprawnieniu funkcjonowania organizmu i przygotowaniu go do typowych czynności w życiu codziennym. Jest to trening korygujący postawę oraz przywracający równowagę mięśniową. Podstawową zasadą, która obowiązuje w tego typu aktywności, jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Każde ćwiczenie musi mieć swoje uzasadnienie funkcjonalne i powinno w wymierny sposób przekładać się na ruchy najczęściej wykonywane przez ćwiczącego poza salą ćwiczeń. Wspomaga też czynności układu ruchu i wyrabia prawidłowe nawyki ruchowe.

Jest potrzebny wszystkim, bez względu na dolegliwości zdrowotne czy ich brak, a jego największą zaletą jest brak przeciwwskazań do jego wykonywania – pod warunkiem, że jest przygotowany i dostosowany indywidualnie do potrzeb każdego ćwiczącego oraz monitorowany przez wykwalifikowanego trenera.

Zalety treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i stabilizację stawów oraz wzmocnienie mięśni posturalnych ciała, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń czy codziennych obowiązków. Korzyści dla ćwiczącego płyną głównie stąd, że trening kładzie nacisk na naturalne zdolności ciała do ruchu w trzech anatomicznych płaszczyznach. Klasyczny trening siłowy na maszynach czy wyizolowane ćwiczenia na wolnych ciężarach charakteryzują się ruchem ograniczonym zaledwie do jednej płaszczyzny, co jest nienaturalną formą ruchu ciała i może przyczynić się do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchu lub kontuzji. Najczęściej rezultatem ćwiczeń wyizolowanych jest poprawa wytrzymałości wybranych mięśni, co nie przekłada się na ogólną poprawę sprawności i zaprzecza istocie treningu funkcjonalnego.

W treningu funkcjonalnym wykorzystuje się ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała oraz ćwiczenia angażujące jednocześnie kilka grup mięśniowych. Dobrze przygotowany trening funkcjonalny jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb i celów ćwiczącego. Powinien zawierać urozmaicone ćwiczenia wpływające na poprawę elastyczności mięśni, koordynacji ruchowej oraz siły.

[-------]

Trening funkcjonalny i akcesoria

Coraz więcej osób przychodzi do klubów fitness oczekując najlepszych efektów treningowych w jak najkrótszym czasie. Zajęcia grupowe, samodzielna praca na maszynach siłowych często nie wystarczają. Poza tym oferty klubów niewiele się między sobą różnią, wyposażenie oraz kadra instruktorska są również w wielu miejscach na podobnym, wysokim poziomie.

Dlatego warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyć specjalną ofertę zawierającą możliwość skorzystania z treningu funkcjonalnego, tym bardziej że przygotowanie miejsca do przeprowadzenia tego typu treningów nie wymaga od klubu dużych nakładów finansowych.

Aby stworzyć miejsce dedykowane tylko takim zajęciom wystarczy zakup kilku drobnych akcesoriów, które urozmaicą ćwiczenia i umożliwią wykwalifikowanemu trenerowi dostosowanie treningu do potrzeb każdego ćwiczącego.

Do przygotowania strefy treningu funkcjonalnego wystarczy zakup między innymi:
  • TRX – liny, dzięki którym można wykonać ćwiczenia angażujące wszystkie grupy mięśniowe. Wykorzystując ciężar ciała ćwiczącego instruktor ma możliwość przygotowania ćwiczeń wzmacniających, modelujących sylwetkę oraz wytrzymałościowych;
  • Piłka gymball – która poprzez swój kształt wymusza napinanie mięśni głębokich ciała i jest podstawowym oraz nieodzownym narzędziem potrzebnym do przeprowadzenia treningu;
  • Lina Battle Rope – dzięki której można pracować nad dynamiką ruchu, wzmacniać siłę i poprawiać kondycję ćwiczącego. Zapobiegnie rutynie i pomoże w przygotowaniu ćwiczeń dla najbardziej wymagających klientów;
  • ViPR – który zapewni skuteczny trening całego ciała, zbuduje mięśnie, spali jednocześnie zbędną tkankę tłuszczową;
  • Kettlebells, piłki medyczne, sztangi – rep set, dyski stabilizujące, skakanki, drobny sprzęt typu drabinki, pachołki, który można wraz ze ścieżką szybkościową wykorzystać do treningu szybkości i który pozwoli trenerom na przygotowanie nietuzinkowych rozwiązań treningowych.

Sprzęt ten nie zajmie zbyt wiele przestrzeni w klubie fitness, a jego koszt nie przekroczy wartości jednego urządzenia cardio wykorzystywanego w siłowni.

Sprzęt ten można łatwo przechowywać, jest przenośny, dzięki czemu można wykorzystać go do treningów wewnątrz klubu, jak również do zajęć w plenerze. Oprócz zajęć indywidualnych z pomocąwymienionych akcesoriów można organizować treningi funkcjonalne również dla małych grup ćwiczących.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że do klubu fitness trafiają coraz częściej osoby z dysfunkcjami aparatu ruchu, po urazach, z wadami postawy, co oznacza, że klasyczna oferta zajęć grupowych czy programy na siłowni nie są w stanie zaspokoić potrzeb coraz bardziej wymagających klientów.

Warto rozejrzeć się za niestandardowymi akcesoriami, które pomogą zróżnicować ofertę klubu, wyróżnić się na tle konkurencji, a co za tym idzie przyciągnąć zupełnie inną grupę ćwiczących. Wachlarz sprzętu jest bardzo szeroki i tylko od pomysłowości właścicieli klubów oraz kadry trenerskiej zależy, z jak bogatą ofertą zajęć wyjdą naprzeciw wymaganiom klientów. Warto dodać, że oprócz szerokiej gamy produktów na polskim rynku pojawia się coraz więcej szkoleń dedykowanych treningom funkcjonalnym, na których można zdobyć praktyczną wiedzę, jak w pełni wykorzystać akcesoria treningowe, jak dostosować plan treningowy do potrzeb i celów klientów, a przede wszystkim jak umiejętnie, w interesujący sposób prowadzić treningi z klientami, którzy z całą pewnością docenią starania klubu i na długo pozostaną wiernymi, systematycznie ćwiczącymi klubowiczami.

Małgorzata Wolniewicz-Feder

Absolwentka warszawskiego AWF oraz SGH, certyfikowany trener TRX, szkoleniowiec, studio manager oraz właścicielka Studia TRX w Żyrardowie. Autorka licznych artykułów w branżowych magazynach oraz konsultant fitness. Jako instruktor znana z żelaznej dyscypliny. Uwielbia obserwować jak jej podopieczni osiągają zamierzone cele, zmieniają swój styl życia i zarażają się jej pasją.

Akrtykuł ukazał się w magazynie brażowym body LIFE 3/2011

www.fit.pl