Pojęcie wellness jest często błędnie utożsamiane i używane wspólnie bądź zamiennie z pojęciem „spa”. Tymczasem prawidłowo rozumiane wellness to znacznie więcej, niż tylko lecznicze czy relaksacyjne zabiegi – to filozofia życia, której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała, umysłu i ducha  
fit.pl
2010-03-15 00:00
Udostępnij
Wellness – więcej niż spa
Sposób życia, który obecnie określa się mianem „wellness”, pod różnymi nazwami towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Refleksję nad harmonijnym stylem życia można odnaleźć już w epoce starożytnej, kiedy to zagadnieniem tym zajmowali się najwięksi filozofowie. Antyczne korzenie ma pokrewny wellness termin „homeostaza”, oznaczający zdolność do utrzymania stanu równowagi dynamicznej środowiska.

Filozofia wellness rozumiana współcześnie powstała w 1959 r., kiedy to amerykański lekarz dr Halbert Dunn stworzył obowiązującą do dziś definicję. Według niej wellness to styl życia, którego celem jest zwiększenie potencjału osoby poprzez osiągniecie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Zastosowanie tego typu podejścia zapewni dobre samopoczucie każdego dnia.

W ciągu dwóch dekad styl życia oparty na filozofii wellness zdobył popularność w Stanach Zjednoczonych, a następnie przeniknął do innych krajów, aby w latach 90-tych przywędrować także do Polski. W naszym kraju często zastępczo używa się pojęć „dobrostan” i „błogostan”, które doskonale oddają istotę poprawnie rozumianego wellness.

Filozofia wellness podkreśla konieczność zachowania równowagi w różnych sferach naszego życia - od duchowej i emocjonalnej poprzez intelektualną, fizyczną i społeczną, a kończąc na zawodowej. Nie jest to możliwe bez wsłuchiwania się w swój organizm i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Na osiągnięcie dobrostanu mają wpływ wszystkie elementy środowiska, w którym żyjemy. Prawidłowo rozumiane wellness oddziałuje na zmysły smaku, dotyku, węchu, wzroku i słuchu. Ważne jest zatem to, co jemy, jak śpimy i odpoczywamy, jakimi przedmiotami i ludźmi się otaczamy, w jakim miejscu żyjemy, w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej, jak reagujemy na stres. Równowaga nie będzie możliwa do osiągnięcia, jeśli jeden z elementów zostanie zaniedbany kosztem innych.Pomimo powszechnego stosowania terminu wellness w Polsce, jedynie nieliczne ośrodki mogą się pochwalić realizowaniem wszystkich aspektów tej filozofii życia. Wellness jest natomiast często mylone bądź utożsamiane z pojęciami spa oraz fitness. Tymczasem zabiegi, którym możemy się poddać w ośrodku spa (sauna, masaże czy lecznicze kąpiele) to tylko jeden z elementów, który ma zapewnić organizmowi osiągniecie „błogostanu”. Identycznie jest z dowolnym treningiem fitness, którego celem jest np. uzyskanie szczupłej sylwetki oraz usprawnienie funkcjonowania organizmu.

Zabiegi spa oraz treningi fitness są zatem doskonałym uzupełnieniem innych działań (takich jak medytacja, zdrowy sen i zbilansowana dieta), których celem jest zapewnienie dobrostanu. Dodatkowe praktyki, takie jak joga czy ćwiczenia tai chi, pozwolą na doprowadzenie umysłu do stanu odprężenia oraz zredukowania stresu i niepokoju.

 www.fit.pl