Antykoncepcja na zdrowie? Prezerwatywa

Prezerwatywy są jednym z najstarszych znanych sposobów antykoncepcyjnych. Pierwotnie wytwarzane były z jelit zwierzęcych, dzisiaj produkuje się je z lateksu lub silikonu. Egipcjanie używali prezerwatyw już od 1350 p.n.e. jako ozdobne osłonki na penisy. Użycie kondomów stało się popularne w XVIII wieku
fit.pl
2009-10-21 00:00
Udostępnij
Antykoncepcja na zdrowie? Prezerwatywa
Współczesny styl życia ma wiele odcieni. Nierzadko zachodzi zjawisko częstej zmiany partnera, bądź kontaktów seksualnych pod wpływam chwili. Gdy jesteśmy singlem i nie mamy stałego partnera warto pamiętać o prezerwatywie. Zabezpiecza ona, wówczas, tak przez niechcianą ciążą, jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: wirusem HIV, zapaleniem wątroby B i C, rzeżączką, grzybicą czy chlamydiozą. Niestety w przypadku stosowania tej metody antykoncepcji nie ma pewności uchronienia się przed wirusem HPV (rak szyjki macicy). Należy liczyć się z ewentualnym uczuleniem partnerów na lateks, wystąpieniem podrażnienia ścianek pochwy lub obniżeniem doznań seksualnych.

Dyskusyjna skuteczność prezerwatywy w zabezpieczeniu przed ciąża wynika z dużego prawdopodobieństwa popełnienia błędu przy jej stosowaniu. Takie przypadki jak: późne założenie prezerwatywy, uszkodzenie paznokciem, pęknięcie gumy, ześlizgnięcia się prezerwatywy w trakcie stosunku, stosowanie środków natłuszczających obniża skuteczność tej metody antykoncepcyjnej.

Kondomy należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu (bez dostępu światła słonecznego), ponieważ ciepło, wilgoć i ostre światło niszczą lateks. Przy zakupie należy zwracać uwagę na datę przydatności. W klimacie umiarkowanym prezerwatywy można przechowywać przez około 5 lat, natomiast w tropikach tylko 3 lata! Należy stosować prezerwatywy opatrzone certyfikatem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Więcej na temat czytaj tutaj http://www.superpani.pl/tagi/prezerwatywy.htm

Na rynku można wybrać ze sporej gamy prezerwatyw:3

Durex – 8,99 – 30,00 PLN
Unimil – 3,89 – 8,69 PLN
RFSU – ok 24 PLN
Conamore – 5,80 – 9,60 PLN
Viva – Reflex – 12,99 PLN
Vulkan – Primeros -
Contex – 6,79 PLN
Taboo – 2,99 PLN
Pepino – 5,61 PLN
RoseTex – 2,55 PLN
Carees – 3,30 PLN
Abpol – 3,99 PLN
Lavetra – 5,50 – 9,90 PLN
Simplex - 5.59 – 9,90 PLN

Prezerwatywy pozwalają na zabezpieczenie się przed większością chorób przenoszonych drogą płciową i są dostępne bez recepty, nie stanowią 100% zabezpieczenia przed ciążą, jedna z najmniej inwazyjnych metod antykoncepcji, warto je stosować w przypadku częstej zmiany partnera.
www.fit.pl