Bóle stawów i kręgosłupa. Czy można się ich pozbyć?

Jedna piąta społeczeństwa polskiego zmaga się z przewlekłym bólem. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Niemniej jednak, dzięki innowacyjnym terapiom wspomagającym leczenie bólu, istnieje możliwość zminimalizowania dolegliwości i przywrócenia komfortu życia. Metoda terapii tropokolagenem, będącym prekursorem dojrzałego kolagenu, skupia się na źródle bólu, wspomagając jednocześnie proces odzyskiwania sprawności.
Aleksandra Załęska
2024-01-02 14:19
Udostępnij
Bóle stawów i kręgosłupa. Czy można się ich pozbyć?

Zadawnione urazy, schorzenia zwyrodnieniowe i autoimmunologiczne mogą stanowić jedynie niewielki wycinek przyczyn ograniczających ruchowość i obniżających jakość życia. Współczesna medycyna dysponuje jednak innowacyjnymi metodami, które mogą przynieść spektakularne i długotrwałe rezultaty.

W walce z bólem kluczową rolę odgrywa kolagen – niezwykle istotne białko, fundamentalne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niniejszy artykuł skupia się na omówieniu roli jego prekursora, tropokolagenu, oraz przebiegu terapii mającej na celu łagodzenie bólu kręgosłupa i stawów.

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim ciele, pełniące kluczową funkcję w budowie kości, ścięgien, torebek stawowych, mięśni, więzadeł, zębów, skóry, błon śluzowych oraz wypełnianiu przestrzeni międzykomórkowych. Zapewnia tkankom niezbędne mechaniczne rusztowanie, tworząc struktury przypominające łuki triumfalne, będące jednymi z najbardziej charakterystycznych budowli architektury rzymskiej. Urazy, procesy związane z wiekiem, nieprawidłowa postawa ciała czy stanów zapalnych mogą prowadzić do uszkodzenia tych kolagenowych rusztowań, co z kolei generuje trudny do uśmierzenia ból towarzyszący praktycznie każdemu ruchowi. Skutecznym i trwałym rozwiązaniem jest terapia oparta na regeneracji uszkodzeń w strukturach kolagenowych, badania dowodzą, że terapia kolagenowa przyczynia się do odbudowy chrząstek stawowych, ścięgien, więzadeł, a także wspomaga procesy gojenia się ran.

Tropokolagen, będący prekursorem kolagenu typu I, odgrywa kluczową rolę strukturalną. W procesie leczenia bólu kręgosłupa i stawów wykorzystuje się terapię kolagenową, która polega na dostarczaniu tropokolagenu bezpośrednio do uszkodzonych tkanek. Taki proces wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych. Preparaty z kolagenem podaje się bezpośrednio w obszar, będący źródłem bólu, takie jak okołostawowo, śródstawowo, domięśniowo czy śródskórnie. Leczenie to poprawia kondycję chrząstek i stawów, do których zostaje wprowadzony tropokolagen, a także stymuluje syntezę własnego kolagenu, co przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego wsparcia mechanicznego, ogranicza nadmierną ruchomość stawów i związany z nią ból.

Terapia tropokolagenem może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami fizycznymi, takimi jak terapia manualna, fizjoterapia czy chirurgia. Przynosi szereg korzyści, w tym zmniejszenie bólu, poprawę ruchomości stawów oraz przywracanie funkcji tkanek łącznych.

Tropokolagen, wykazujący najlepszą biokompatybilność z organizmem, stanowi bezpieczną i mało inwazyjną formę terapii, dostępną praktycznie dla wszystkich grup pacjentów, w tym sportowców, osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, a nawet dla pacjentów z chorobami nowotworowymi lub autoimmunologicznymi. Brak przeciwwskazań do stosowania go u kobiet w ciąży.

Na rynku dostępne są specjalne preparaty kolagenowe, dedykowane różnym obszarom ciała, takie jak kolana, biodra, kręgosłup, ramię, mięśnie i stawy. Tropokolagen doskonale sprawdza się w terapii rwy kulszowej, stymulując regenerację tkanek, redukcję stanu zapalnego i łagodzenie bólu kręgosłupa. Skutecznie wspomaga także poprawę ruchomości kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego oraz łagodzenie bólu wynikłego z kontuzji sportowych.

W dziedzinie medycyny rehabilitacyjnej tropokolagen znajduje zastosowanie w leczeniu przewlekłego bólu stawów i mięśni, w chorobach zwyrodnieniowych i reumatologicznych, poprzez zwiększenie elastyczności i siły tkanek oraz poprawę krążenia krwi i dostarczanie składników odżywczych do uszkodzonych obszarów ciała.

Zalety terapii tropokolagenem obejmują także możliwość jej stosowania niezależnie od pory roku, brak konieczności znieczulenia i szybki powrót do codziennych zajęć bezpośrednio po zabiegu. Liczbę sesji dostosowuje się do rodzaju schorzenia, co determinuje lekarz.

Podsumowując, tropokolagen stanowi skuteczny sposób na wspomaganie leczenia bólu i przywracanie sprawności ruchowej. Jego unikalna budowa przyczynia się do redukcji bólu poprzez zmniejszenie stanów zapalnych i stymulację procesów regeneracyjnych, przy jednoczesnym odbudowywaniu uszkodzonej tkanki oraz wzmacnianiu struktur stawowych. Wobec tego, wykorzystanie tropokolagenu staje się obiecującym i coraz bardziej dostępnym rozwiązaniem dla osób borykających się z przewlekłym bólem.