Przepuklina to przemieszczenie zawartości jam ciała poza ich fizjologiczne umiejscowienie, przez otwory naturalne lub nabyte. Występuje w miejscach o obniżonej wytrzymałości jak np. pępek, czy kanał pachwinowy lub udowy. Najczęściej jest wynikiem osłabienia mięśni na skutek urazu nerwu. Jej objawem może być miękka wypukłość w obrębie brzucha, czy pachwin.
2018-05-21 00:00
Udostępnij
Przepuklina – poradnik pacjenta

Przepuklina rzekoma

Przy tego rodzaju przepuklinie brak jest worka przepuklinowego. Zmienia się położenie jam ciała na skutek uszkodzenia powłok. Przypadłość tę nazywa się wypadnięciem trzewi.

 

Przepuklina prawdziwa

Zawartość otrzewnej uwypukla się poprzez otwory nazywane wrotami. Najczęściej zawartość worka przepuklinowego stanowi jelito cienkie lub grube, ale może to być również śledziona, nerki, czy wątroba.

 

Przyczyny pojawienia się przepukliny

U małych dzieci mogą występować przepukliny wrodzone. Powstają one w czasie życia płodowego i dziecko rodzi się z nimi. W późniejszym wieku występują przepukliny nabyte, które mogą być efektem osłabienia tkanek ściany brzucha. Przepuklina może pojawić się w czasie ciąży, w bliznach pooperacyjnych, u osób cierpiących na nadwagę, na skutek dźwigania ciężarów oraz przy dużej nadwadze.

Przepukliny dzielimy na:

  • Odprowadzalne – takie, których zawartość można ręcznie odprowadzić do wnętrza brzucha.

  • Nieodprowadzalne – zawartość przepukliny nie pozwala na odprowadzenie do jamy brzucha.

  • Uwięźnięte – zawartość przepukliny nie pozwala na odprowadzenie a przy tym pozbawiona jest pasażu jelitowego. Może to prowadzić do niedrożności jelit i wymaga natychmiastowej interwencji operacyjnej.

  • Zadzierzgnięte – w uwięzionej przepuklinie następuje ucisk naczyń krezki jelita. To bardzo poważny stan, wymagający zabiegu chirurgicznego, gdyż grozi martwicą jelita.

 

Leczenie

  • Zachowawcze – w niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zachowawcze. Pacjent nosi wtedy pas przepuklinowy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś względu nie mogą od razu poddać się zabiegowi. Ta metoda niesie jednak za sobą ryzyko powiększenia przepukliny, uwięźnięcia, pojawienia się stanów zapalnych.

  • Chirurgiczne – ponieważ przepuklina nie jest przypadłością, która znika samoistnie, jedyną, skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Obecnie stosuje się najczęściej dwie metody: klasyczną i laparoskopową. Więcej na ten temat na stronie: tourmedica.pl.

  • Metoda klasyczna – nacinana jest skóra w miejscu występowania przepukliny, otwierany worek przepuklinowy, a jego zawartość rozdzielana i wprowadzana do jamy brzusznej. Mocowana jest również siatka z tworzywa sztucznego, zwiększająca skuteczność zabiegu i zmniejszająca ryzyko nawrotów i powikłań.

  • Metoda laparoskopowa – jama brzuszna nie zostaje otwarta. Do worka przepuklinowego chirurg dostaje się od strony otrzewnej. Rozdziela połączenia w miejscu przepukliny i wprowadza do wewnątrz jamy brzusznej.

 

Gdzie na zabieg?

Zabiegi przepuklin przeprowadzane są zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w klinikach prywatnych. Niestety, w ramach NFZ na zabieg czeka się długo. Wyjątkiem są przepukliny z pilnym wskazaniem do zabiegu. Pozostałym pacjentom pozostaje uzbroić się w cierpliwość lub wybrać gabinet prywatny.

Osoby zainteresowane tematyką zdrowotną z pewnością zainteresuje artykuł: Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak wybrać ten właściwy?