Warto żyć zdrowo i warto… pić kawę. Tak, wbrew pozorom jedna, dwie, a czasem nawet trzy porcje kawy dziennie nie tylko nam nie szkodzą, ale i mogą pomóc… nam schudnąć. Tak naprawdę zawarta w niej kofeina jest uważana za najlepszy naturalny spalacz tłuszczu, w dodatku dużo bezpieczniejszy od różnych podejrzanych tabletek. Co więcej – kawa zawiera dodatkowo przeciwutleniacze, związki fenolowe oraz kwas chlorogenowy, działające odmładzająco i relaksująco.
fit.pl
2016-03-22 00:00
Udostępnij
Bądź fit z przepyszną kawą!
Kawa kawie nierówna
Jest jednak jedno „ale” - to musi być dobra, zdrowa, porządna i prawdziwa kawa. Żadne tam napoje typu instant, żadne podróbki, albo tak zwane „kawy” będące tak naprawdę mieszankami tłuszczu, cukru i odrobiny ekstraktu. Masz dwa wyjścia – albo kupuj tylko kawę do ekspresu ciśnieniowego i to taką z wyższej półki, albo sięgnij po gotowe, nowoczesne kapsułki kawowe do samodzielnego przyrządzania w ekspresie domowym.

Bez cukru!
Pij kawę z jak najmniejszą zawartością cukru – czy to białego, czy brązowego cukru. To nie żart – nawet jedna jego łyżeczka może zniweczyć dobroczynne działanie kofeiny na tłuszcz. Jeśli więc zdarza ci się pijać kawę poza domem, w miarę możliwości nie kupuj tych z dużą zawartością śmietanki i innych dodatków, o fantazyjnie brzmiących nazwach. To wbrew pozorom istne bomby kaloryczne! Jeśli nie lubisz zwykłej, gorzkiej czarnej kawy, przypraw ją odrobiną płatków czekoladowych, chudą śmietanką, lub ewentualnie cynamonem, który nota bene ma wspaniałe dowiedzione wieloma badaniami właściwości zdrowotne dla całego organizmu. A jeśli naprawdę nie możesz pić kawy ani herbaty bez cukru, zastąp go przynajmniej słodzikiem.

Jaka kawa z ekspresu?
Szybkie, malutkie i zgrabne ekspresy „kapsułkowe” robią dziś furorę, szczególnie wśród osób dbających o zdrowie i linię, a także w biurach. Nic dziwnego – większość z nas pracuje i uczy się, a do tego aktywność fizyczna też wymaga czasu. Kawa do ekspresu ciśnieniowego to świetny pomysł także wtedy, gdy rano wyjątkowo się śpieszysz. Wystarczy włożyć kapsułkę i wcisnąć jeden przycisk, nie zapominając oczywiście o podstawieniu kubka. W dodatku producenci takich kapsułek wprost prześcigają się w pomysłach na ich nowe smaki – dziś możesz już więc kupić nie tylko espresso, late czy moccachino, ale też bardziej wyrafinowane kompozycje – do wyboru, do koloru. Nowością jest także herbata w kapsułkach. Ale jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego będzie tak naprawdę dobra dla osób chcących zrzucić kilogramy? Wybieraj produkty typu „Latte Macchiato Unsweetened (bez cukru)” lub po prostu kawę czarną (espresso). Bardziej wymyślne rodzaje typu cappuccino zachowaj za to dla gości. Tu sprawdzisz szeroką gamę kaw w kapsułkach do ekspresu Dolce Gusto https://www.dolce-gusto.pl/flavours

Czy warto pić kawę parzoną?
Ma ona wielu zwolenników, ale niektórym nadal kojarzy się głównie z fusiastą kawą z czasów komuny, oczywiście taką parzoną w szklance, z „pierzynką” z nie do końca dobrze zmielonych ziarenek. Tak naprawdę jednak dziś da się ją zrobić o wiele lepiej, także w warunkach domowych czy wręcz biwakowych! Nie należy jednak wówczas kupować mielonej kawy do ekspresu ciśnieniowego, gdyż taki produkt jest zwykle przygotowywany z myślą o całkiem innym procesie zaparzania. Kup lepiej wysokogatunkową kawę mieloną na miejscu w sklepie (tu godne polecenia są specjalne sklepy i tak zwane palarnie kaw), albo jeszcze lepiej – zainwestuj w młynek i kupuj kawę w ziarenkach, mieląc ją tuż przed przygotowaniem. Różnica w smaku i aromacie będzie nietrudna do zauważenia.

Zatem ciesz się jak najdoskonalszym smakiem „małej czarnej” do woli, ćwicz i chudnij. I na koniec pamiętaj, że podobno życie jest zbyt krótkie na to, by pić byle jaką kawę...