Callanetics jest systemem ćwiczeń fizycznych. Zapoczątkowany i rozpowszechniony został w USA. Ćwiczenia mają przede wszystkim ujędrnić ciało i wzmocnić wydolność organizmu
fit.pl
2010-03-25 00:00
Udostępnij
Callanetics
Podczas zajęć ćwiczy się każdą grupę mięśni wykonując nieznaczne i niezbyt dynamiczne, precyzyjne ruchy. Te ćwiczenia pozwalają ujędrnić i wyrzeźbić ciało, zwiększając jednocześnie siłę i elastyczność.

Moda na callanetics nastała na początku lat 90-tych w USA. Jego propagatorka Callan Pincney ułożyła program bardzo prostych, ale skutecznych ćwiczeń, które sprzyjają korekcji sylwetki, zarówno od strony zdrowotnej jak i estetycznej.

Wykonująć ćwiczenia CALLANETICS należy pamiętać:
* odpowiedniej postawie
- przy konkretnych ćwiczeniach trzeba zwracać uwagę na: kręgosłup (odpowiednie ułożenie, wygięcie) i ustawienie stóp

* zachowaniu kolejności ćwiczeń
- ćwiczenia w następującej kolejności:
rozgrzewka
ćwiczenia na brzuch
ćwiczenia na nogi
ćwiczenia na biodra
ćwiczenia rozciągające

* ilości powtórzeń
* czasie powtórzeń danych ćwiczeń
- pamiętaj by ćwiczenia wykonywać przez tyle czasu ile jest podane przez trenera bądź napisane w programie (odpowiednio 50, 100 sekund)

* oddechu
- wdychamy powietrze nosem, wydychamy ustami

Callanetics to zajęcia, podczas których wykonuje się krótkie, dynamiczne ruchy, wielokrotnie powtarzane (na przykład 100 razy). Jest spokojniejszy, bardziej statyczny niż aerobik, a mimo to już po godzinie takiej gimnastyki można poczuć "ból mięśni”. Wbrew pozorom program tych ćwiczeń jest dosyć intensywny. Callanetics to ćwiczenia izometryczne.

Choć opanowanie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń Callanetics jest trudne, z czasem nasze mięśnie ulegają wzmocnieniu, a trening staje się łatwy i przyjemny.

www.fit.pl